S Bohem v Rusku

S Bohem v Rusku
https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/199430/bmid_s-bohem-v-rusku-FF2-199430.jpg 4 59 59

Walter Ciszek se narodil v rodině polských emigrantů. Po vstupu k jezuitům se přihlásil k misijní práci v Rusku a přijal východní obřad. Když vypukla II. světová válka, byl právě v polské oblasti obsazené Rudou armádou. V roce 1940 byl zatčen a dalších 23 let vězněn sovětským režimem, z toho 15 let na Sibiři. Teprve v roce 1963 se mohl vrátit do Spojených států, výměnou za dva sovětské agenty. O své životní zkušenosti napsal dvě knihy. Tato je jedna z nich.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Paulínky
Originální název:

With God in Russia. My Twenty-Three Years As a Priest In Soviet Prisons and Siberian Labor Camps, 1964


více info...

Přidat komentář

Araso
07.08.2024 5 z 5

AUDIOKNIHA - velmi poutavý životní příběh amerického jezuitského kněze, který se dokázal vzdorovat všem a všemu. Tento vzdor ho dovedl do spousty situací - v některých vítězil, v jiných prohrával. Po té co všechno prožil je obdivuhodné, že se dožil 80ti let. Jsem ráda, že jsem si tuto knihu poslechla. Není to žánr, který bych vyhledávala. Doporučuji.

Achillesaželva
04.10.2023 5 z 5

Vesměs milovníci lágrové literatury příběh W.Ciszka dobře znají, zvlášť v katolickém prostředí. V Americe je jeho odkaz dodnes velmi živý a starší lidé si na něj i dobře pamatují - někomu křtil děti, uděloval 1. Svaté přijímání... Mezi jezuity je snaha o jeho blahořečení. Kniha se čte jedním dechem. Je nádherné, jak o.Ciszek nezahořkl (podobně jsem to vnímala také u naší Dagmar Šimkové - viz můj komentář) a uchoval si vnitřní svobodu. Úplná banalita na konci knihy mi vehnala slzy do očí. Autor píše, jak se letadlo vzneslo a on naposledy nakreslil rukou kříž nad zemí, kterou...a teď jsem čekala něco jako, kde jsem ztratil půlku života nebo kterou jsem nenáviděl...a on prostě napsal: "nad zemí, kterou jsem opouštěl". Jak prosté, jednoduché, a přitom pravdivé, možná i s miniaturní špetkou humoru ... Takový byl W.Ciszek. Velikán.


Jana512
29.03.2023 5 z 5

Napínavý životní příběh amerického jezuitského misionáře polského původu, který toužil předávat víru v Rusku. Odehrává se v době II. světové války, až do roku 1963, kdy se z Ruska vrací do Spojených států. Byla to krutá léta kdy si kromě jiných vězení prožil 15 let na Sibiři, za velmi těžkých podmínek. Krátce po propuštění vykonával svou kněžskou službu veřejně, než začal být sledován a vše mu bylo zakázáno. Pak pracoval jako autoopravář, ale stále byl sledeván. Do poslední chvíle, než odletěl do své vlasti, byl sledován a netušil ani, že se jeho situace nějak změní. Obdivuji jeho statečnost, ale i jeho paměť, která umožnila, aby tato kniha byla napsaná.

matej.kulistak
31.05.2022 5 z 5

Jak autor říká v předmluvě, není to žádný spisovatel, jen člověk, co prožil působivý příběh, který stojí za vyprávění. I to je jeden z důvodů, proč mě tato kniha bavila. Vyprávěcí styl je neučesaný, události podány zpravidla velice prostě a stroze, často se zastavujeme u nedůležitých detailů apod. Tak to ale je, když vypráví člověk člověku, co opravdu zažil - narozdíl od toho, když se příběh buduje, vše nepotřebné se vyškrtá a vše působivé připraví, aby to efektně vyniklo.
Bál jsem se, aby vyprávění nepůsobilo zmateně, protože člověk pod tlakem silných emocí často vnímá zostřeně detaily, ale těžko nich skládá ucelený obraz. O to víc mě překvapilo, jak přesných faktografických dat je autor schopen. Podrobně popše nejen svůj život na Sibiři, ale dokáže svou zkušenost zobecnit, takže člověk opravdu získá představu o fungování pracovních táborů jako takových.

veneta
10.03.2022 4 z 5

Jestli si opět chcete vážit dobrého jídla ( teplé sprchy, pohodlné postele,...), při četbě/poslechu této knihy si budete vděčně vychutnávat doslova každé sousto ( ideální čtení do doby postní ).
S ohledem na situaci na Ukrajině je také poučné, jaká disciplinovanost a především strach vládnou v Rusku.

Arev122
07.03.2022 4 z 5

Přiběh amerického občana, vlastně jezuitského "misionáře", který byl označen za špiona Vatikánu . Za to byl několik ve vězení, mnoho let v pracovním táboře na Sibiři a několik let na určených místech Ruska. Vše snášel s pokorou a vírou v Boží pomoc.

AnselmaAlois
02.06.2020 5 z 5

Kniha je v podstatě takovým deníkem těch třiadvaceti let, které musel otec Ciszek strávit na nucených pracích a věznicích. Je neuvěřitelné co vše si pamatoval a co vše museli tehdy lidé v Rusku prožívat. Také je neuvěřitelné že při tak krutých podmínkách přežil a vždy vkládal naději v Boha,je to ohromně povzbuzující i pro nás. Kniha byla nádherná,a ačkoliv otec Ciszek na začátku upozorňuje že není dobrý vypravěč,myslím,že svůj příběh napsal velice čtivě a poutavě.

lukas9608
18.02.2020 4 z 5

Kniha tematicky hodně blízká Solženicinově Souostroví gulag. Skutečný příběh americko-polského kněze a jeho trnité cesty sovětským Ruskem.

Karborund
14.09.2019 4 z 5

Výborné. Syrovost, autentičnost příběhu mě bavila. Autor se nechoval jako hrdina a přesto jím byl.

Crozz
09.03.2019 3 z 5

Zajímavý příběh o zajetí v Rusku, není to až tak dobře napsáno. Překvapilo mě, jak detailně si autor zapamatoval tolik věcí za těch několik let co příběh trvá.

frantisek8863
25.02.2019 4 z 5

Tato kniha je svědectvím své doby. Věcné a syrové vyprávění amerického kněze v SSSR. Jak autor píše na začátku sám o sobě, že je silnou a zatvrzelou osobností, tohle mu s vírou a štěstím zřejmě pomohlo prožít oněch těžkých 15 let. Bylo zajímavé jak se dokázal začlenit do sovětské společnosti a dál provozovat své poslání. Oceňuji jeho nezaujatost, kdy netrpí záští a nenávistí k systému,který ho trýznil. Nelituje se, netrápí se vzpomínkami na rodinu a přátele doma. Snaží se přežít.Škoda, že po návratu do USA, nepsal zda se tam cítil dobře, kdy mohl porovnat tak rozdílné dva světy. Zda se mu stýskalo po lidech v Rusku ke kterým měl vřelý vztah a po jeho misijní činnosti mezi sověty.

hana1070
26.02.2018 5 z 5

Kniha podává velmi podrobný popis poměrů v sovětských věznicích a sibiřských táborech nucených prací během druhé světové války a v letech po ní. Není to klasická krásná literatura, ale spíš velmi detailní deník a dokument doby. Praktiky sovětské KGB, poměry ve věznicích, byrokracie, život v lágru. Je neuvěřitelné, co vše si Walter Ciszek dokázal zapamatovat, je šílené, co musel prožít. Pomohla mu v tom víra v Boha, se kterou všechna protivenství a útrapy snášel. Drsné.

Janek
14.06.2017 4 z 5

Zvláštní, syrové a velmi naléhavé svědectví.

Pazdy
22.02.2016 4 z 5

Občas je vidět, že autor není v první řadě spisovatel, ale kniha je přesto výborná, protože sám příběh je strhující. Je to příběh o odvaze, vytrvalosti a o naději.

Vojslava
05.11.2014 4 z 5

Zajímavý příběh! Těžko uvěřitelné, že i americký kněz může "ochutnat" ruské komunistické vězení a pracovní tábory - a podává to hluboký vhled o tom, jaká byla v té době duchovní situace. Syrovosti Solženicyna to samozřejmě nedosahuje, ale přesto se od knihy těžko odtrhává. Rozhodně k přečtení doporučuji.