S maliarom okolo sveta
Jiří Kalousek , Josef Šubrt
Autor v predhovore vysvetľuje, prečo aké obrázky nakreslil, a hoci nie všetko precestoval, vybral do knihy to, čo si myslí že by mohlo zaujať: Chilsku púšť Atacamu, kde ešte nikdy nezapršalo, Sibírsku osadu Ojmiakon, kde v roku 1964 namerali najnižšiu teplotu v obývaných krajinách - 78 stupňov C, najjužnejšie mesto sveta Punta Arenas, ostrov Juana Fernandeza, kde Robinson Crusoe strávil so svojím priateľom Piatkom veľa románových rokov.... celý text
Pro děti a mládež Encyklopedie
Vydáno: 1989 , Mladé letáOriginální název:
S malířem kolem světa, 1984
více info...
Přidat komentář
Doba je rychlá, kolikrát neobstojí ani 5 let stará kniha. Tato má velmi solidní málo proměnlivý základ a holt některé podezřelé informace např. počet obyvatel je nutné ověřit na netu. Jsem nadšená!
Tak tenhle cestopis - kniha, byla v mém dětství - největší srdcovka! Prostě moje nej a všechno...! Myslím, že už tenkrát ve mě v podvědomí, nastartovala touhu a potřebu cestovat. Jet na všechna ta vzdálená a exotická místa. Vidět na vlastní oči třeba velrybu, delfíny, slony... Ochutnávat netradiční jídla a kochat se velkolepými stavbami.
Některé stránky jsou dnes značně opotřebované, což se není čemu divit, když si vzpomenu, jak jsem jimi otáčela stále dokola sem a tam... ; )
Knížka, která je z pohledu dnešní doby a dřívější ideologie... jaksi pasé, ale její ilustrace zůstane, jednoduše nesmrtelná...
Tuto knihu dostal kdysi náš syn a moc si ji považoval. Dneska už opravdu neobstojí, jsou v ní zastaralé informace. Přesto ji má na předním místě ve své knihovně. Když už se v ní moc nedá číst, tak ilustrace pana Kalouska jsou pořád v kursu.
A teď si představte jakou jsem zažila radost. Jdu kolem knihkupectví a ve výloze na mne svítí ilustrace, které znám. Je to ta kniha? Nebo není? Není to svět. Je to Evropa. A Kalouskem ilustrovaná. To Albatros vydává k 70. narozeninám knížky, které měly během těch let úspěch. Už jsem ji koupila. Vnuk je nadšený a já též.
Vlastně sním o to že by to jednou vyšlo v nějaké aktualní edici. Jedna z knih co mi formovala dětství a trávil jsem s ní mnoho chvil. Zajimavé je že mě oslovila dokonce až v roce 2000, kdy mi ji táta sehnal v antikvariátu. Velká udalost pro mě taky byla když jsem jeden z obrázků z Kuby našel v pohlednicovém originále.
Knížku dostala tehdy má 4letá dcera od babičky k vánocům. Prý, když nemůžeme cestovat, tak alespoň prstem po mapě. A opravdu v ní ráda listovala (cestovala). Poutavé a pěkné obrázky se jí líbily a i já v ní ráda četla. Dneska už by neobstála, ale líbila by se mi s aktuálními informacemi.
Nikdy jsem se snad v textu nedostala za Západní Berlín. Ale obrázky jsem vydržela prohlížet nekonečně dlouho.
Nad touto knížkou a Altasem světa jsem v dětsví strávila hodiny a hodiny a snila o tom kam všude se jednou podívám. Nádherně ilustrovaná.
Hrdinou této knihy je úžasný Jiří Kalousek. Nádherné a osobité kresby jsou to jediné, proč je tahle kniha tak skvělá. Nikdy ale nepochopím, jak mohl projít tak příšerný text. Koho napadlo dát do dětské knihy tak nudné povídání okleštěné jen na strohá fakta. Jediné, co je tu ke čtení, je krásná předmluva Jiřího Kalouska.
Dneska by už ta knížka, v podobě, v jaké vyšla v 80. letech, asi ani pro děti moc aktuální nebyla, ale živě si pamatuju, jak jsem ji tenkrát v roce 1988 moc chtěl, a přemlouvání rodičů bylo docela dlouhé, ta knížka tenkrát stála celých tuším 115 Kčs!!:), a to bylo v době, kdy se dětské knížky kupovaly za 18, 20, 30, málokdy za víc jak 50 korun opravdu dost. Už si ani nepamatuju, jestli jsem to uhrál na narozeniny nebo Vánoce,ale dosáhl jsem svého a pak se dlouze kochal:).
Na téhle knize jsem jako malá milovala ilustrace. Strašně ráda jsem si je prohlížela a knihou listovala. Text jsem moc nečetla. V dnešní době je spousta informací už zastaralých a hodně se toho na mapě Evropy změnilo.