S pečetí viny
Jiří Hanibal
Po dvou titulech ze současnosti obrátil Jiří Hanibal ve svém novém románu pozornost k nedávné minulosti a jeho tématem se stalo soužití Čechů s Němci v českém pohraničí v letech 1934-1945, v dramatické době, která dosud vzbuzuje mnoho emocí. Hlavními hrdiny jsou tu čtyři lidé, vrstevníci a kdysi kamarádi: Erika, dcera židovského advokáta, Hermína, jejíž otec je německý podnikatel, Petr, jenž pochází z české havířské rodiny, a Hans, syn majitele mlýna, pily a statku. Do jejich osudů tragicky zasáhnou dějinné události, v jejich vzájemných vztazích se s neobvyklou ostrostí prolíná láska a přátelství s nenávistí, hrdinství se strachem a opatrností, krutost se soucitem, zoufalství s nadějí. Strhující příběh jednotlivců je zároveň obrazem složité doby, která zanechala stopy na životě celé generace. Byla poznamenána nejen fanatismem Němců, kteří až příliš ochotně poslechli krysařskou píšťalku fašismu, ale i vypjatým českým nacionalismem, který si v touze po odplatě nezadal s krutostí nacismu. Hrdinové románu si uvědomují, že nemá smysl snažit se určit, kde bylo více křivd a nespravedlností. Prožili život ve víru vypjatých událostí, provázaní vzájemnými pouty...... celý text
Přidat komentář
Silné čtení. Kniha plná napjatých vztahů a těžkých životních osudů. Velká odhalení a šokující zvraty přicházejí v textu náhle, bez předchozí gradace. V osobách jsem se často ztrácela. Mohly za to určitě i časté skoky mezi obdobími.
"Takové svinstvo! Když kouřit, tak něco pořádného! Koukejte, ať vám vydrží aspoň měsíc! Takové neřesti nebudu podporovat!"
"Říkáme, že je práce smyslem našeho života, a až mnohem později pochopíme, že je tím smyslem pouhý život sám."
"Paměť, to je pěkná mrcha! Někdy je nám přítelem, ale někdy i neúprosným, neústupným a vytrvalým nepřítelem."
"Nebyli by toho schopni právě proto, že věděli nejen co je bolest, ale i co znamená důstojnost. Jsou přece věci, na jaké člověk nemá právo, je-li Člověkem, za žádných okolností..."
"Měli pochopit, bylo to přímo jejich povinností, že režim, který otevřeně šířil a kázal učení o méněcennosti ras, který se netajil úmyslem je vyhladit, který otevřeně hlásal své dobyvatelské plány, který učil děti zabíjet, slepě poslouchat a nemyslet, je zločinný a zrůdný."
"Je vůbec možné zbavit se tvrdošíjně odmítaného pocitu provinění, které nás naplňuje roztrpčením, neboť tušíme, že je pravdivé, a přesto ho pokládáme za nespravedlivé?"
"Byli odhodláni dál vzdorovat a třímat hrdě vzhůru prapor svého češství."
"Německý národ musí Bůh, tak jak na něj nevěřím, strašně potrestat za to, co dělá."
"Ničeho se nebojte. Strach připraví člověka o rozum, to je jeho největší nepřítel."
"V okamžiku, kdy se sobectví a lhostejnost stanou všeobecným stavem, ztrácejí své jméno."
"Viděl jsem Evropu jako rozbouřené moře. Byla stále tím kontinentem menšin, nesplněných očekávání a nároků, napětí, nových urážek a nevyrovnaných účtů."
"Jejich vina spočívá v tom, že oni jako celek, jako národ, umožnili Hitlerovi, aby uvrhl svět do nejstrašnější války v historii, aby mohl proměnit ve skutečnost své zvrhlé rasové teorie. Dokud to nepocítí jako vlastní, osobní bolest, vlastní osobní selhání, nebude cesta k nových Hitlerům nikdy uzavřena."
Nadšení většiny nesdílím, ale nebylo to špatné. Ve jménech jsem se ztrácela. Měla jsem si ty postavy vypsat.
Velmi pěkná kniha o vztazích Čechů a Němců v předválečné a válečné době v pohraničí, o charakteru lidí, jejich zásadovosti, neústupnosti, ale i vypočítavosti, prospěchářství a svalování viny z jednoho národa na druhý ... Rozhodně se k ní ještě s chutí vrátím.
Přiznám, že z knihy rozhodně nejsem natolik nadšená jako čtenáři přede mnou. Čtení to bylo bezesporu zajímavé, spousta krásných a nadčasových myšlenek. Nemohla jsem se ale ubránit dojmu, že to jsou myšlenky autora a nikoli postav.
Z postavami jsem měla obecně problém. K žádné z nich jsem si nevytvořila úzký vztah, jelikož i přes rozsáhlost knihy jejich osudy plynuly jaksi po povrchu. Zároveň se mi spousta z nich díky tomu pletla.
V rámci problematiky bych určitě více doporučila Němce od Katalpy nebo Gertu od Tučkové
Všechno už vyjádřili ostatní čtenáři, nemám, co bych dodala. Velmi silná kniha, doporučuji všem.
Po mnoha letech jsem si opět přečetla tento skvost české literatury a velmi těžko se mi o ní píše.Je to velmi silná kniha která zaměstnává čtenářovi myšlenky nejen během četby,ale i dlouho po ní. Vyvolává i řadu otázek:na čí straně je nakonec vlastně vina?šlo něčemu z toho zabránit?poučí se někdy lidstvo?pochopí někdy že zlo a msta plodí zase jenom zlo a mstu?a že nenávist je jen nekonečná spirála která nevede k žadnému konci.Napadá mě jedno staré přísloví,že každý z nás má v sobě dva vlky,hodného a zlého a vítězí ten kterého krmíš.
Také já bych tuto knihu zařadila jako povinnou pro všechny.
Super knížka. Náročná jak z hlediska dobových problémů, tak počtu postav. Řekla bych jedna z nejlepších na téma německo -české vztahy v pohraničí v době před a během 2. světové války.
Ze začátku jsem se musela zorientovat v postavách a sžít se s nimi. Pak už se mi kniha četla velmi dobře a považuji ji za jednu z nejlepších, pokud jde o téma Sudety. Popsané z různých úhlů pohledů. Téma moci, pomsty a nenávisti je zde ukázkově popsáno a kniha nutí čtenáře k zamyšlení.
Pokud jsme tu dobu nezažili, nemůžeme tušit, jak se všichni, kterých se popsané události týkaly, cítili a co prožívali. A osobně ráda zůstanu u toho, že to ani nikdy na vlastní kůži zažít nechci. Jak pomnichovské události, tak i poválečný odsun soudit nemůžeme, ale můžeme se poučit...Příběh se četl sám a nemohla jsem se od knihy odtrhnout - obzvláště, když mi došlo, že příběh mlynáře Hartmana znám (i díky tomu, že jsem se o "opravdovou" historickou postavu více zajímala). Moc doporučuji, ucelený příběh se vším, co k té době náleželo.
Otázka odsunu mě provází celý život, otázka, na kterou těžko hledám odpověď - pokud vůbec odpověď existuje. Jiří Hanibal pojal téma ve větší šíři, a i když ani on univerzální odpověď nenabízí, naznačuje alespoň její směr.
Spolu s Cejchem od Šmída jedna z nejlepších knih na téma soužití Čechů s Němci v Sudetech.
Výborně zpracované a popsané jedno z temných období čs. historie. Oproti jiným románům pojednávajících o této etapě má kniha přidanou hodnotu - a to komplexnost. Autor totiž příběh zasadil do širších souvislostí, a to jak časových a historických, tak národnostních.
Na příbězích mnoha postav (čtěte pozorně nebo si rovnou dělejte poznámky) popisuje vývoj česko-německých vztahů, a to velmi poutavě, citlivě, aniž by soudil či odsuzoval a dojem na čtenáře je pak o to silnější. Proto chápu ostatní čtenáře, že o knize/době přemýšlí a že v nich rezonuje i delší dobu po přečtení, já to nemám jinak... Kniha by si zasloužila mnohem větší pozornost a klidně bych ji v knihkupectví vystavila vedle takových perel jako je např. Hana. Určitě si to totiž zaslouží!
Snad proto, že jsem z pohraničí, mě kniha zasáhla více, než jsem čekala. A i já, jako čtenář níže, doporučuji číst v jednom kuse a nenechat se ničím rušit.
Těžká doba, dodnes budící vášnivé diskuze. Autor ji zasadil do příběhu několika obyvatel malého města. Tak věrohodně, že jsem slyšela klapot mlýna, ale i zfanatizovaný dav .
Je mi smutno z toho, co dovede s lidmi, kteří vedle sebe žili, udělat fanatismus a slepá víra, závist a nenávist. A to napříč staletími.
Kniha je čtivá, pro mě jedna z nejlepších, co jsem četla a mrzí mě, že není k sehnání. Určitě se k ní budu vracet a ostatním doporučuji.
Těžká, smutná kniha.
Jak se přátelství a láska rychle dokáže rychle změnit v nenávist. Jen proto, že je člověk Čech, Němec, Žid.
Lidé žili v souladu tak dlouho, měli tolik společného a pak začali naslouchat nenávistnému hlasu z rádia.
Co k tomu vedlo 16letou holku? Nenávist, závist...
Místy byla opravdu síla knihu číst.
Kniha je skvěle napsaná, určitě doporučuji přečíst.
Jak už tu kdosi napsal přede mnou, měla by to být povinná četba pro všechny. Smutné čtení, člověku běhá mráz po zádech z toho, jak tenká je hranice mezi láskou a nenávistí, mezi "normálním" životem a jeho totálním rozpadem. :(
Je to velmi "těžká" kniha, nejde o žádné odpočinkové čtení, ale sepsáno je to výborně, velmi autenticky... při čtení si dokážete představit, jaká atmosféra byla v Sudetech před válkou, během války i po válce, jak se lidé chovali, nic nebylo černobílé, byli i dobří Němci a špatní Češi, někdo jednal tak, aby měl co nejvíce výhod v dané době, jakmile se době změnila, opět se "překabátil", někdo měl silný charakter a nebál se dát svůj názor najevo i přesto, že to bylo proti většině a byl za to týraný, lidé byli zfanatizovaní, téměř nikdo nebyl úplně bez viny, těžko soudit, jak by se člověk zachoval sám v této složité době....kniha má velmi široký záběr, závěr se odehrává v současnosti , kde autor polemizuje s tím, že je možná lepší ošklivou etapu života v sobě uzavřít a nedrásat a netraumatizovat se tím celý další život, na druhou stranu je dobré si vzít ponaučení z historie a tyto chyby pokud možno neopakovat, ale lidstvo je ve své podstatě nepoučitelné...
S odstupem pár týdnů přidávám hodnocení a i po těch pár týdnech se mi kniha svým skvěle popsaným příběhem, jejími úryvky a pasážemi doslova vybavuje před očima. To je známka toho, že jde o knihu, která mi rozhodně utkvěla v paměti.
Jsem mladší ročník, naprosto vzdálený této době, takže tuto dobu znám jen ze školních lavic, z různých dokumentů či útržků časopisů, takže o této době či smutném období našich dějin jisté povědomí mám, avšak tato kniha mé obzory a citlivější vnímání této části našich dějin výrazně rozšířila.
Jak zde píše někdo níže, rozhodně to není odpočinková četba a doporučuji číst, pokud možno "na jeden zátah", ať se v postavách neztrácíte a nepletou se vám. Já osobně jsem s tím měl občas problémy, ale nakonec se vždy a v pravý čas zorientoval. Laikovi dnešní doby mohly přijít události Sudet místy zbytečně vykonstruované a přehnaně vyhrocené, ale věřím, že četbou tohoto skvělého díla od pana Hanibala by většina neznalých této části naší historie v mnohém své zatvrzelé myšlenky a názory přehodnotila. Kdo ví, jak by se každý z nás v té době zachoval a nenechal se ovlivnit okolím, přáteli a jistou formou propagandy a zanechal si svou čestnost a úroveň za každé situace.
Brilantně sepsáno!
Krásný a velmi dobře propracovaný příběh obyvatel pohraničí během 2. světové. Rozhodně doporučuji k přečtení. Ke knize se budete rádi vracet.
Brilantně napsaná kniha,řadím si mezi TOP knihy a určitě si ji chci pořídit do své knihovničky.Děkuji pane Hanibale.
Štítky knihy
20. století Československo česko-německé vztahy sudetští Němci Sudety historické romány poválečné odsuny Němců české romány
Autorovy další knížky
2006 | S pečetí viny |
2014 | Kat lidumil |
2017 | Mrazné květy na skle |
2013 | Neklidná duše Evy z Rožmberka |
2008 | Velmož tří králů |
No, já se nepřipojím k většině. Kniha mi přišla průměrná. Podle anotace jsem čekala ucelený příběh 4 přátel. Zatímco se jedná spíš o střípky příběhů asi 30 osob, které se mnohdy knihou jen mihnou a mizí navždy pryč, prokládané dlouhými filozofickými myšlenkami.. Kniha začala být čtivá až na posledních 150 stranách. Odsun němců je zpracován poctivě, ale mé hodnocení to nezvedne.