Sabotér z Osvětimi
Colin Rushton
Na osudu mladého vojáka Arthura Dodda dokumentuje kniha nepříliš známou historii britských válečných zajatců v Osvětimi. Arthur padl do zajetí roku 1943 a v táboře strávil téměř dva roky. Po válce se pokoušel mluvit o svých zážitcích, ale dlouho bylo pro něj velmi obtížné popsat to, co viděl. Ve svém vyprávění líčí nejen krutosti, jichž se nacisté dopouštěli na vězních, ale zachycuje i náladu mezi zajatci, kteří se pokoušeli proti Němcům vést skrytý odboj.... celý text
Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: 2020 , BránaOriginální název:
The Saboteur of Auschwitz, 2019
více info...
Přidat komentář
Doporučuji i jako součást výuky dějepisu. Politici by se měli chytit za nos ať už v postupu válečného konfliktu, či k osobám, kteří válečnému konfliktu musí čelit.
Knih s touto tematikou mám přečtených hodně. Tato je jedinečná v tom, že vypráví příběh britského zajatce, který byl donucen pracovat v Osvětimi. Celá kniha tak popisuje všechny hrůzy z osvětimského pekla z jiného pohledu.
Bonusem celé knihy jsou i další výpovědi přeživších zajatců, dopisy pozůstalých nebo přístup britské armády k zajatým druhům.
Pokud se někdo o toto téma zajímá, tak tuto knihy by neměl vynechat. Je to zcela unikátní kniha, která doplní mnohé informace.
Kniha se četla dobře. Knihu doporucuji precist - neni to nic “hezkeho, ale je to poučné. Plné faktů a dat.
Snadno se čte, úžasná kniha plná faktu. Nejde jen o rádoby strhující příběh. Zde jde hlavně o to aby promluvila fakta a data. Jak to, že Německo zadalo o 80 Brickych vojáku do Osvětimi a vláda zapira, že prý neveděli že tam jsou. Pakt úmluvy Německa s Britanii, co za tím stojí? Globální akce a Amerika s Ruskem chtěli být ti kdo vyhraje? Já z toho ten pocit mám. Doporucim číst i ty fakta ke konci, nejen 1.cast.
Četla jsem o koncentračních táborech mnoho knížek, ale Sabotér z Osvětimi byla ta slabší. Jedná se o vyprávění Arthura, který jako britský válečný zajatec skoční v Osvětimi, kde vidí hrůzy, které nacisté páchají na nevinných lidech. Další části obsahují další svědectví lidí, kteří byli také v táboře "hrůzy", jsou tam i fotky Arthura a jeho života. Slabší čtení, které mne moc nevtáhlo, ale dalo se to přečíst za pár dní.
Osvětim tentokráte pohledem anglického zajatého vojáka. Jiný úhel hrůzného místa. Myslím si že kdo nezažil, nemá právo soudit .. Všichni ti lidé zažívali šílené tragédie ... ano nejhůře se měli židé, ale ostatní na tom nebyly o mnoho lépe ..
Se zájmem sleduji historii související s druhou světovou válkou, ať už z hlediska událostí předcházející, v průběhu války a po jejím skončení. Se zájmem jsem se pustil i do této knihy s tím, že si rozšířím znalosti o Osvětimi. Moc nového jsem se nedozvěděl, možná je to tím, že už jsem toho přečetl moc, možná se mi nelíbil styl, jakým je kniha napsaná. Podle mne je to průměr!
Získané informace mě nesmírně obohatily, opět jsem získala vhled z jiného úhlu a jsem ráda, že jsem si knihu pořídila. Asi bych ji nedoporučila jako prvotinu k problematice holocaustu a koncentračních táborů, ale jako doplnění méně známých faktů.
Kniha nabízí trochu jiný, v podstatě neohraný, úhel pohledu na holocaust, z pozice britského zajatce. Muselo být naprosto zničující žít (či spíše přežívat) v prostředí, kde člověk nevěděl, zda se dožije zítřka a ještě být očitým svědkem brutálních zvěrstev a vraždění jiných nevinných lidí. Nejhorší musela být ta bezmoc, pocit, že vlastně není jak pomoci. Každopádně knihu vřele doporučuji. Není to hezké čtení, ale rozhodně je poučné a je třeba na tyto věci prostě nezapomenout.
Nedočetla jsem. Takže někdo by mohl říct, že nemám právo soudit a já rozhodně nechci znevažovat události, které kniha popisuje. Řeknu proto jen tolik, že jsem čekala něco jiného a tohle na mě působilo jako vymyšlené.
Každý střípek z této ponuré historie je důležitý a je neméně důležité, aby se na něj nezapomínalo. Příběh Arthura Dodda byl pro mě novinkou a jsem ráda za tento náhled do života válečných zajatců, kterým nebylo lhostejno, co se děje nejen jim, ale také lidem kolem. Hrdinství těchto mužů, kteří se snažili sabotovat jakýkoliv pokrok Třetí říše i zpoza zdi jednoho z nejhorších koncentračních táborů, si zaslouží to nejvyšší uznání. Každý člověk, který tehdy jakýmkoliv způsobem bojoval proti celému tomu šílenému kolotoči bezpráví a brutality, si zaslouží, aby se na něj vzpomínalo a nikdy nezapomnělo.
Kniha vyšla skôr v slovenčine pod názvom Sabotér z Auschwitzu vo vydavateľstve Citadella. Príbeh je napísaný formou rozprávania, je plný detailov. Na konci knihy je menný zoznam britských vojakov, ktorí prišli v tom čase o život. Niektoré vety mali krkolomnú štylistiku, neviem, či vinou originálu, či prekladu. Toto ma dosť rušilo.
Komentář píšu trochu s odstupem času. Kniha se zajímavým příběhem, pohled na události 2. světové války z jiného úhlu. Určitě stojí za přečtení. Nějak mi ale neseděl sloh, nevím, jak to přesně popsat - byl takový kostrbatý. Možná to bylo dáno překladem...