Sága o životě a smrti Jana Bati a jeho bratra Tomáše
Miroslav Ivanov
Informace, materiály a fakta o osudech vůdců Baťovy firmy a životní příběh Jana Antonína Bati. Historie průmyslové obuvnické firmy Baťa ve Zlíně, společná cesta bratrů 1920-1932, osud firmy po roce 1932 pod vedením Jana Antonína Bati, válečné otřesy a osud podniků před a po znárodnění v letech 1939-1947, rodinné vztahy a spory v letech 1945-1962, osud rodiny Jana Antonína Bati a jeho podniky v Brazílii. Nové, neznámé materiály, svědectví, výpovědi a úvahy.... celý text
Přidat komentář
Po přečtení knihy bych měla spoustu otázek, ale také se mi hodně věcí potvrdilo hlavně ta šílená doba od konce války do února 1948 a pak ten hrozný úpadek všeho nechápu kde Jan bral síly tolik křivd proti jeho osobě.. Tuto knihu rozhodně doporučuji a taky si zajet do Zlína a projít si Baťův areál velká škoda, že oba bratry potkala tak velká nepřízeň osudu..
Knihy pana Ivanova miluji od dětství a patří k mým oblíbeným. Tahle první se pro mě stala zklamáním. Kniha by velmi potřebovala ruku editora....
Geniální. Nejen jako sága o rodu Baťů, podrobná sonda do vedení podniku, ale také skvělý historický obraz doby! Jako rodilá Zlíňačka jsem měla přímo morální povinnost si knihu přečíst :) a taky mě při čtení dost často napadalo, kolik lidí napříč naší zemí, kteří si v současnosti kupují boty "od Bati", má aspoň lehkou povědomost o historii značky a osudech jejích zakladatelů...
Velmi zajímavé čtení nejen co se týká Baťů ale naší historie vůbec. Jen těžko jsem se prokousávala kapitolami poválečnými, ne že by nebyly dostatečně čtivé, ale bylo mi z nich ouzko. S překvapením jsem zjistila, že jsem žila v mylné představě...
V knize je zjevné, že některé choulostivé a kontroverzní otázky zejména ty, které se vztahují k osobě Jana Antonína Bati jsou naprosto pominuty. K Baťovy existuje mnoho archivních dokumentů, které zatím nikdo neprošel po celém světě. Některé základní údaje v knize čtenář nalezne, ale celkově trpí kniha nedostatečným archivním výzkumem a širším komplexnějším pohledem.
Nejlepší kniha o Baťových. Nesmírně podrobně a precizně je zde popsána celá "sága" Tomáše a Jana. Pevně doufám, že Miroslav Ivanov v maximální možné míře čerpal ze všech soukromých materiálů rodiny Baťových (trochu nečekaně nabídnutých paní Baťovou) a to konkrétně z dopisů v rámci rodiny, spolupracovníků či státníků včetně prezidenta Beneše. Je dobře, že kniha objasňuje ne všem lidem doposud známé skutečnosti, například spousta lidí vnímá Jana jako kolaboranta, což je absolutní nesmysl - opak je pravdou. Stejně tak je zřejmé, že firmu vybudoval a dostal "do světa" Tomáš, nicméně toho největšího rozmachu dosáhla v době po jeho smrti, kdy firmu vedl Jan. Naopak velkým zklamáním pro mě bylo zjištění toho, jakým způsobem se snažil mladý Tomáš Baťa (Tomík) následně společně se svoji matkou dostat k majetku firmy a "ukrást" ji Janovi. To, čeho Tomáš a Jan dosáhli je téměř až neuvěřitelné a to, co všechno museli překonat, vydá bez přehánění za několik tisíc "běžných" životů. Zejména Jan byl člověk vizionář, jehož myšlení a potažmo projekty byly desítky let před tehdejším vnímáním. Škoda, že to všechno nejdříve výrazně omezila druhá světová válka a následně v podstatě téměř utnula poválečná vláda a také spory s Tomášem mladším a jeho matkou. Skvělá sonda do životů možná největších českých podnikatelů všech dob.
Jsem nadsen z tak uzasne napsaneho pribehu.Neustale me nutilo cist a cist tak skvelou knihu.V dnesni dobe je to neuveritelne inspirativni cetba(predevsim pro obcana Ceske republiky).Zde je ukazka ze i my mame byt na koho hrdy.Na uspesne vlastence Tomase a Jana Bati.To jak z nadseni a pile dokazaly vybudovat obuvnicke imperium(bohuzel diky Velke Britanii,USA,vlade dr.Benese a komunistickemu rezimu jsme o to vse museli prijit) na ktere jsme mohli a budem hrdy dlouha leta.V dobe moralni bidy kdy se z Cechu stavaji lenosi,pobiraci podpor a zamestnavatele platici almuzny je odkaz Bati to najlepsi ceho se da uchopit.Staci se zajet podivat do Zlina,to nevytvoril stat ale Cechoslovak ktery v tom kraji vyrustal,zil a miloval ho.Precist a zacit se ridit dle J.A.Bati.
Velice se mě líbila důkladnost s jakou byla kniha připravena. Předkládání dopisů, záznamů atd. Pěkně uděláno, vše do důsledku rozebráno. Někdy ovšem až příliš zdlouhavé a roztažené.
Jedna z nejlepších životopisných knih. Bible pro všechny podnikatele. Velmi inspirující.
Tato kniha by měla být v povinné literatuře na všech středních školách!
Nejen proto, že je to velice inspirativní čtení o tom, jak Tomáš Baťa a následně jeho nevlastní bratr Jan dokázali z malé ševcovské dílny vybudovat celosvětově známou a úspěšnou společnost.
Ale i proto, že kniha podává zprávu o tom, jak se žilo v čs. republice po roce 1945, jaká "spravedlnost" zde vládla...
Při čtení jsem se nejednou podivoval tomu, jaké nadšení, výdrž, nesmělé plány, píli a odhodlání oba bratři měli. Jak se nenechali odradit nepřízní osudu, ať už to byla hospodářská krize nebo zlovůle vlády. Jak se drželi svých snů a plánů. A i přesto, že se stali mocnými a uznávanými ve svém oboru, si zachovali neuvěřitelnou lidskost, štědrost, skromnost a snažili se budovat lepší podmínky, ať už pracovní, životní, kulturní či lepší vzdělání, pro lid.
K tomu všemu je kniha napsaná skutečně čtivě, nejde o nějaké suché podání faktů čtenáři. Pan Ivanov očividně uměl čtenáře zaujmout!
Štítky knihy
Jan Antonín Baťa, 1898-1965 Zlín (Gottwaldov) Tomáš Baťa, 1876-1932 Baťa (firma)
Autorovy další knížky
2003 | Atentát na Reinharda Heydricha |
2008 | Sága o životě a smrti Jana Bati a jeho bratra Tomáše |
2008 | A hořel snad i kámen |
1981 | Martova pole |
1979 | Vražda Václava knížete českého |
Město Zlín mám spojené se jménem Tomáš Baťa, které spolu se jménem J.A.Baťa se významně skloňuje v knize „Neviditelné kořeny“, mě přimělo rešeršovat si další informace, data a historické mezníky. Zaujal mě titul „Sága o životě a smrti Jana A. Bati a jeho bratra Tomáše“. Je to sága o bratřích Baťových, z nichž právě Jan, nevlastní mladší bratr Tomáše, vytvořil ve 30.letech se svými spolupracovníky projekt rozvoje nejen značky Baťa a továrny, ale celého impéria s centrem ve Zlíně. Jeho osud a jméno bylo následně dehonestováno, doslova očerněno a uloženo v archivu dávno zapomenutých a nepohodlných osobností. Jméno Tomáš Baťa, pokračuje dál, nyní Tomáš junior, syn, se vrací po revoluci do Zlína, aby zde opět navázal na zašlou slávu, na které se podílel zejména jeho strýc Jan, daný na černou listinu jak v tehdejším Československu, tak i v Evropě. Po revoluci však bylo možné otevřít archivy a některé události tím pádem dostali jiný rámec. Proto dcera Jana A. Bati požádala autora M.Ivanova o očištění jména Jana svého otce. Kniha vyšla již v roce 1998, dostupná je již pouze v antikvariátech, ale rozhodně stojí za to ji znovu objevit spolu s objevováním historie stoleté obchodní značky Baťa.
Doporučuji si přečíst i knihu "Neviditelné kořeny".
Neviditelné kořeny velmi jemně rozplétají zdánlivě nenápadný příběh až do jeho hořkosladkého konce. Ve městě, které ve 30.letech proslavila světoznámá značka Baťa, bylo po roce 1948 mnoho rodinných kořenů násilně vyrváno spolu se životy, a jen pachatelé a viníci, jako prodloužená ruka státní moci, znali naprosto přesně všechny mizející důkazy. Krev není voda, píše se v jedné anotaci ke knize, a pravda není lež, chceme se mi podotknout, jsou hlavním motem příběhu charismatická dvojice mladých lidí, jejich lásky a životní cesty. Jejich strastiplná pouť, pevně semknutá se Zlínem a tehdejším rozvojem obchodní značky Baťa, uchvátí čtenáře svými tragickými zvraty. Jednotlivé kapitoly, jsou jako rozházené kostky stavebnice, zdánlivě na sebe nenavazují, popisují tak trochu nesourodě meziválečné, poválečné a porevoluční sekvence časové osy jednoho města. Přesto čtenář již od počátku tak trochu tuší, kudy se bude příběhová linka vinout, i tak závěr knihy velmi překvapí. Styl autora je velmi sympatický, dokáže úsporně s pár slovy popsat nejen příběh lásky, ale i historii Zlína a vznik továrny Baťa, mocenské převraty jak během války i po válce, 50.léta a nakonec velmi realistický popis 17.11. z pohledu vysokoškolského studenta. I když závěr knihy a hledání stop upadá do lehké patosu románového happy endu, dokážu si představit, že i takto se mohl skutečný příběh odehrát.