Sága rodu Marxů
Juan Goytisolo
Kolaps východního bloku: invaze Albánců na luxusní pláž, strhávání soch, podvedené postavy z budovatelských obrazů, zdrcující debaty o zakladateli vědeckého socialismu, který vše sleduje s rodinou v televizi. Současnost „konce dějin“ se prolíná s historickou perspektivou 19. století, mrtví ožívají a vypovídají, komentují události, přou se s živými i mezi sebou. Rodinný portrét, který se spisovatel na tomto pozadí pokouší načrtnout, je bezustání anachronicky potvořen Marxovým aktuálním mediálním obrazem. Zkrachovalý reálně socialistický svět zaplavuje prázdná, idiotická konzumní společnost, jež vítězí nad každým a vším. Je tohle konec, v nějž doufaly miliony lidí? Nebo je popis skutečnosti stále otevřený a podobně jako Sága rodu Marxů zůstává věčně nedokončenou stavbou?... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2018 , RubatoOriginální název:
La saga de los Marx, 1993
více info...
Přidat komentář
Tohle je přesně typ knihy, pro kterou si šetřím maximální počet hvězdiček a titul “Moje kniha roku”. Je to skvěle napsané, vtipné, zábavné. Marx pro mě byla hlava z plakátů, teď se změnil v živou postavu. I když ta kniha působí jako dokonalý nahodilý zmatek, ani slovo tam není zbytečné.
Kniha která zaujme čtenáře nejen svým obsahem ale hlavně způsobem jakým je napsana, neustále se něco děje. Tok historických osob a události se různě mění a mísí, což dokonale nutí čtenáře přemýšlet o historii a zamýšlet se nad tím, jak by se již mrtvé důležité osobnosti našich dějin asi sami viděli, když by zjistili podobu dnešního světa.
Karl Marx vynalezl komouše. To už ho samo o sobě diskvalifikuje v anketě Největší sympaťák všech dob. Já teda doufám, že v ty anketě skončím nějaký příčky před Marxem. A před Hitlerem.
O Marxovi jsem toho věděl asi jako každý průměrný pečivo. Díky této knize jsem se dověděl mnohem více. Čeho si velmi cením je forma výpravy trampot rodiny Marxů - autor jednou pošle Marxovy do televizního seriálu, jindy se s nimi osobně setká v různých fázích jejich života a jindy zas pozve různé teoretiky včetně sebe do televizní debaty, kterou sledují Marxovi.
Literární guláš, tak jak se k pečivo servíruje. Rubato opět nadprůměrně. 8/10
Jako bonus lze nalézt filosofické úvahy o tom, kde se myšlenky cestou od Marxe k Stalinovi vyjebaly.
Štítky knihy
španělská literaturaAutorovy další knížky
2018 | Sága rodu Marxů |
1962 | Svátky |
1962 | Na predmestí Barcelony |
1970 | Ostrov |
1959 | Cirkus |
Pojem guláš a vlastně celý komentář uživatele Pečivo vystihuje dobře tuhle knihu. Já guláš moc nemusím, takže mě to zas tak nezaujalo. Ale jako svým způsobem literární hra to má své kouzlo a opět to pěkně zapadá do konceptu knih co nakladatelství Rubato vydává.