Šarmantní násilníci
Pavel Beňo
Kniha volně navazuje na autorův předchozí titul (Můj šéf, můj nepřítel?, 2003), více se však zaměřuje na skutečné příběhy z pohledu psychologa–antimobbingového poradce. Základ tak tvoří 10 kazuistik, které autor komentuje a vysvětluje. V knize jsou podrobněji vysvětleny pojmy, které dostaly souhrnný název „vztahová patologie“. Jde o šikanu, mobbing, bullying, bossing, staffing i nově popsaný jev pod názvem „straining“. Dále je pojednáno o diskriminaci, obtěžování (harassmentu), whistleblowingu či stalkingu. Pozornost je věnována i tzv. kyber-formám takového chování (kyberšikana, kybermobbing, kyberbullying) a popsány jsou některé pojmy související se zneužíváním moderních technologií (grooming, sexting, happy slappying, phishing, hoax). Nakonec se publikace zabývá konceptem důstojné práce a tématem psychického násilí na pracovišti. Kniha, která je určená zaměstnancům, zaměstnavatelům, jejich rodinných příslušníkům, personalistům, manažerům, poradcům, koučům, psychologům, psychiatrům, vzdělavatelům, inspektorům práce, právníkům či sociálním pracovníkům, odráží fakt, že počet případů vztahové patologie bohužel stále roste, avšak spolu s ním se zvyšuje i odborný zájem o tuto tematiku (např. ze strany soudců).... celý text
Přidat komentář
Zajímavé příběhy a možná není od věci vědět, že problematice se u nás někdo věnuje, ale celkově mě kniha ničím neobohatila. Od knihy s podtitulem "antimobbingová příručka" jsem čekala víc než historii toho, kdo se kdy zabýval vztahy na pracovišti a definice, co už je mobbing a jaké typy problematických pracovních vztahů existují. Čekala jsem nějaké příklady lidí, kteří dosáhli nějaké změny aniž by se při tom zničili a jak to udělali. Ale přijde mi, že hlavní rada příručky je "Sledujte, co se vám děje. Pokud se vám opakovaně děje něco, co se vám nelíbí, tak to řešte.". Myslím, že kniha je zajímavá spíš pro lidi, kteří se tomu sami chtějí profesně věnovat.
Téma bossingu a mobbingu na pracovištích je podle mě velmi těžko uchopitelné. Mnohdy také souvisí s hranicemi osoby, které se to děje. Příběhy uvnitř nesou známky toho, že tahle šikana může mít mnoho podob. A je to velice subjektivní. Nad čím by jiný mávl rukou, druhého může urazit, nebo uplně zničit. V našem malém státě je jistě mnoho zaměstnavatelů vykořisťovatelů, kteří využívají citlivosti, loajality, nebo finanční závislosti svých zaměstnanců. Což je přesně tak tristní jak to zní.