Sarum: Román o Anglii
Edward Rutherfurd (p)
Rozsáhlá sága zachycuje v 19-ti kapitolách základní historické situace, jimiž prošla Británie od pravěku do současnosti. Všechny příběhy spojuje místo děje (pevnost Sarum v Salisbury) a osudy několika generací jednoho rodu.
Literatura světová Historie Historické romány
Vydáno: 1995 , PráceOriginální název:
Sarum: The Novel of England, 2001
více info...
Přidat komentář
Moje první setkání s Edwardem Rutherfurdem a rozhodně nebude poslední.
Kniha mě nadchla. Není to učebnice historie, je to román. Což autor také sám avizuje. A jako román je podle mě moc fajn. Provede vás historií Anglie od dob paleolitických lovců až do osmdesátých let minulého století. Po celou dobu čtete příběhy různých osob zasazené do historických událostí, které formovaly Anglii a určitě po přečtení poslední stránky budete o něco chytřejší.
Celou knihou se prolínají osudy několika rodových linií. Líbilo se mi, jak autor nesklouzával k žádným romantickým happy endům, někteří lidé prostě měli příjemný osud, někteří mnohem méně. Často se život hrdinů posunul někam úplně jinam, než jsem čekala. To mě bavilo.
Líbilo se mi propojení rodů a mrzelo mě, že některé spojnice (jako třeba pravěká soška ženy) se během knihy vytratily.
Kniha se mi četla jedna báseň na začátku do doby cca 17 a 18 století. Toto období už pak pro mě bylo méně záživné - všichni ti šlechtici, králové, královny, biskupové. Chvílemi jsem se v tom ztrácela. Potom 20 století už autor vzal spíš tak jenom letem světem, jako by v této době nebylo moc co vyprávět.
Každopádně já už se těším na další kousek z pera pana Rutherfurda.
Asi moje nejoblíbenější autorova sága.
Velmi, rozsáhlé, velmi čtivé, tak jak to mám ráda - určeno pro milovníky dlouhé historie (která samozřejmě nemusí být přesně věrná) a spousty postav a osudů.
Užila jsem si ji :-)))
Řekl bych, že knížka je dost přeceňovaná. Nejde o žádný historický epos z nějž se čtenář dozví nějaké historické informace. Je to jednoduše směska příběhů různých rodin, seřazená chronologicky. Vyjma pravěku a začátku osidlování Anglie Římany už se to prostě nedalo číst. Vyprávění odsud dál bylo podobné Follettovu eposu Století. Jenže tam kde Follett dokáže poutavě a hluboce vykreslit postavy a jejich život tam Rutherfurd jen nezáživně popisuje a popisuje a popisuje. Po první třetině už nečekejte zážitek a příběhy, ale jen červenou knihovnu. Podle místních recenzí jsem čekal něco hodně odlišného.
Popsat kompletní historii osídlení nějakého území formou povídek je zajímavý nápad. Navíc autor je obratný psavec. Nečekejte ale žádné vzrušující pasáže nebo filosofické myšlenky. 19 povídek spojuje místo, vzdálená podoba rodinných jmen a anatomie hrdinů (například dlouhé prsty u nohou nebo velká kulatá hlava). Než se stačíte s nějakou postavou identifikovat, kapitola končí a začíná nový příběh. Četba tohoto mastodonta mi připomínala poklidné hodiny dějepisu. Popravdě jsem ani nenašel žádný text, který by stál za citaci. Viděl bych to na 4,5*
Krásný a propracovaný děj od pravěku do 80. let 20. století se zachycením významných historických událostí Anglie. Pro velké časové rozpětí obsahu knihy jsem četbu musela občas přerušit a číst jiný žánr. Jinak ale úžasné čtení a mohu jen doporučit.
Sarum je asi zatím to nejlepší, co jsem od Rutheforda četl, i když třeba Dublin nebo Londýn za ním nezůstávají moc pozadu. Tahle sága o Salisbury, která zabírá ohromné časové rozpětí od doby ledové až k současnosti, vás prostě nenechá odejít, jakmile se začtete, není cesta zpět.
Lovci z doby kamenné, Stonehenge, Keltové, Římané, Sasové... spousta postav, generací, mnoho příběhů a přesto je to pořád jeden celek a jeden román. Za mě pět hvězd a chystám se na Hvozd.
Russkou jsem byla nadšena, tenhle román mě bavil asi do jedné třetiny, pak už jsem nedokázala udržet pozornost.
Jednou k nám přišla návštěva, přelétla pohledem knihovnu, zastavila se u knih páně Rutherfurda a pravila: " Ty vážně čteš takle tlustý knížky, jo?" a já si poprvé uvědomila dvě věci. Že ty dveře do jiných časů jsou vážně prostorově výraznější a že v očích některých lidí jsem zřejmě podivín. Ale mně to nevadí, číst o historii popsané tímto způsobem mne neskonale baví.
Nehledě na to, že se pořád dovídám něco nového.
miluji takto silné knihy ale přiznám se, že mě Rutherfurd vždy v půlce přestane bavit. Ranné dějiny většinou zhltnu, pak to na chvíli odložím a už se těžko znovu chytám. To ovšem nic nemění na věci, že jsou to výborně napsané knihy.
Poprvé se mi stalo, že se jsem se nemohla začíst a zkoušela to na několikrát. Odměnou mi byl dokonalý příběh, který mě dostal jako každá Rutherfordova kniha. Mám ho prostě ráda. Tak.
Edward Rutherfurd předkládá čtenáři zvláštní dějinný výřez. Jako kdyby historie Velké Británie byla mohutný, vysoký dort a on nám z něj vykrojil pečlivým kolmým řezem úzký plátek kraje zvaného Sarum, oblasti kde se sbíhají toky pěti řek a kde leží starobylé město Salisbury. Na tom řezu je jasně vidět všechny dějinné vrstvy od té nejspodnější - kdy tání ledovců na konci doby ledové vytvořilo z Británie ostrov, kde tehdy žilo jen nějakých pět tisíc lidí, až do osmdesátých let minulého století, kdy Salisburští sbírají síly a peníze k provedení zásadních oprav a restauračních prací na jejich nádherné katedrále, která po sedmi stech letech přece jenom vykazuje známky "opotřebení". A mezi tím je poskládáno všechno, co tenhle zajímavý, odjakživa osídlený kraj zažil. Lovci a po nich zemědělci doby kamenné, Keltové, kteří na Salisburské pláni vztyčili záhadný kamenný kruh zvaný Stonehenge, římská osada, příchod Sasů, normanský zábor, stavba katedrály, morové epidemie, války růží, roztržka s Římem, španělské loďstvo, Cromwell, Vilém Oranžský, zrod impéria, Napoleon, soustředění invazních vojsk v roce 1944 - všechno, co Anglie a Británie zažila se tu čtenáři předkládá viděno prizmatem obyvatel Salisbury a okolí, území jménem Sarum. Není to ovšem literatura faktu ale román, podložený rešeršemi a napsaný se znalostí věci.Jak se uvádí v autorově závěrečné poznámce, popisované události sice nejsou skutečné, ale docela dobře se v daných obdobích stát mohly. Čtenáří tahle kniha rozhodně nenahradí studium anglických dějin, ale pokud člověk o těch dějinách už něco ví, Rutherfordův román mu pomůže suché, černobílé znalosti doplnit živými barvami. Není to velká literatura, nečekejte pronikavé psychologické sondy do duší postav. Ale můžete se tu dovědět leccos o tom, jak lidé v popisovaných obdobích žili, jednali a mysleli.
Velice čtivé a zajímavé čtení. Líbí se mi, jak autor dokáže na pozadí skutečných historických událostí rozvinout příběhy smyšlených osob (které by ovšem klidně mohli být skutečné).
Dobrá kniha ale moc objemná. Zle sa drží pri čítaní. Rozdelila by som ju na tri časti. Ale dej ma strhol, len tento spisovateľ je náročnejší na čas. Minimálne si vyhraďte mesiac na knihu.
Autorovy další knížky
1999 | Londýn: příběh nejslavnějšího města na zemi |
2002 | Russka |
2010 | New York |
2005 | Dublin. Počátky |
2005 | Sarum: Román o Anglii |
Trošku moc bulvárne. Miestami zaujímavé, ale častejšie zdĺhavé. Možno by stálo za to opísať menší úsek anglických dejín. Sarum budí dojem, že si autor odhryzol príliš veľký kus koláča a došla mu fantázia. Výber udalostí z dejín bol trochu iný než by ste čakali.