Saturnin

Saturnin
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391045/bmid_saturnin-AUC-391045.png 5 7605 7605

Po více než 60 letech se s Jirotkovým románem budou moci seznámit i čtenáři hovořící anglicky. Slavný humoristický román Zdeňka Jirotky navazuje na tradici českého humoru a autory, jakými byli J. Hašek, K. Čapek nebo K. Poláček, zároveň je zde také patrná inspirace anglosaskou humoristickou prózou J. K. Jeroma a P. G. Wodehouse. Humor, a především satira a parodie, jsou podstatnou součástí české literatury, Jirotka subverzivně využívá různé literární formy i žánry: od romantického čtení pro ženy a dobrodružné kovbojky pro chlapce až po zcela zlidovělé formy umění. Saturnin je příběhem zamilovaného mladého muže a jeho věrného sluhy Saturnina, sluhy, který mění zaběhnuté pořádky a obrací svému pánovi život naruby, připravuje mu výstřední životní situace a svérázně se dokáže vyrovnat s jakoukoli situací.... celý text

SillverAngellus
25.09.2014 5 z 5

Skvělá oddechovka, u které se (alespoň podle mě) člověk zasměje od srdce :) Skvěle stylově napsané, situace byly také výborné... snad ani nemám, co bych vytkla :)

Francesca
20.09.2014 5 z 5

Ukázku ze Saturnina jsme měli na základní škole (8. třída) v čítance a předčítali jsme ji nahlas. Byla to přesně ta pasáž o loupeži v domě, kdy zloděj přišel k úrazu a nedovedl přesně vysvětlit, jak se mu to stalo. Když přišla řada na mě, odrovnala jsem po pár přečtených větách nejen sebe, takže jsem málem umírala smíchy, ale i učitelku češtiny, která se začala smát se mnou.

Nepamatuji se, že bych se kdy nad knížkou bavila tolik, jako když jsem četla Saturnina. Bylo mě prý doma slyšet i přes dvoje zavřené dveře...

masinkas
19.09.2014 5 z 5

Úžasná kniha, skvělý humor, také nechápu, že to někdo nezná.

Mermaid
17.09.2014 5 z 5

Miluju ten humor! Teta Kateřina: "Podávat rakvičky v mém věku je krajně nevhodné!" :-D Je mi jedno, jestli Saturnin kopíruje Jeevese nebo ne, i v TV se na to ráda podívám :-)

malyLibor
05.09.2014 5 z 5

Saturnin patří mezi mé nejoblíbenější knihy vůbec. Skvělý Jirotkův humor a úžasné hlášky, hra se slovíčky, naprosto skvěle vymyšlené postavy... To se nedá popsat. Zajímavé je, že ač jsem ji četl snad 20x, pokaždé v ní objevím něco nového.

LilyJane
04.09.2014 5 z 5

Tuhle knížku miluju. Nechápu, že existuje někdo kdo nezná Saturnina. Ta knížka mě rozesměje pokaždé když ji čtu (a že už jsem ji četla xkrát)... a její filmové ztvárnění je taky perfektní!

kony9
03.09.2014 5 z 5

Jendoznačně moje nejoblíbenější kniha, kterou jsem četla mockrát, některá úsloví z knihy u nás doma zlidověla. Tuhle knihu miluju, navíc se povedlo i filmové zpracování.

Simona99
02.09.2014 3 z 5

Dostali jsme ve škole tuto knížku jako povinnou četbu přes prázdniny. Dlouho jsem jí odkládala, ale nakonec jsem se do ní pustila. Začátek mě moc nebavil, bylo to hodně takové povídání, ale pak když mladý pán odjel se Saturninem do hor na chatu, tak to bylo takové akčnější a bylo tam více vtipných scének.
Kniha jako sama o sobě není špatná, ale nemá to vlastně žádný příběh a chce to hodně představivost ! :)

Al.lio
31.08.2014 4 z 5

Krásná kniha. Taková.. milá, jednoduchá, hezky se čte. Rozhodně neurazí. :-)

dalimoni
23.08.2014 5 z 5

Kniha (poslouchána v audioverzi - načteno od Oldřicha Víznera) mě bavila při procházkách se synem v kočárku :-). Velmi se mi líbil nenásilný humor, který knihu provází. Samozřejmě i skvělý přednes - pan Vízner to načetl výborně. Je asi ostuda, že jsem Saturnina "četl" až teď, ale času, který jsem mu věnoval vůbec nelituji. Teď se můžu podívat na film, který jsem (i když už má 20 let) také neviděl :-D.

narcisonanis
22.08.2014 4 z 5

"VODU NE! PÍSEK!"

Absurdní situace, které dokázal Jirotka v příbězích o Saturninovi vytvořit, vás budou neskutečně bavit. Dědečkova strohost, rčení pořekadla tety Kateřiny do každé situace, Miloušův knírek, vážnost hlavní nepojmenované postavy... chechtal jsem se nahlas na celé kolo jak blbý, opravdu výborná humoristická kniha. Abych však zmínil také nějaké negativum, občas mě neskutečně nudily zdlouhavé pasáže líčení vesměs zbytečného konání či prostředí. Ale vždycky se to nakonec zachránilo další kapitolou, která byla vtipná a dynamická :)

"Milouši, chlapče, když už ti něco takového vyrostlo, možná by sis měl ve společnosti před nosem přidržovat kapesník..."

bookemma
14.08.2014 5 z 5

Tak takhle dobře jsem se nepobavila při čtení čehokoliv už hodně dlouho. Kniha v sobě nese jakýsi humorný nádech po celou dobu, vy jen čekáte, kdy se budete moc´z plna hrdla zasmát! Při některých pasážích jsem se smála opravdu hodně, například, když Saturnin hasil Miloušovi knírek dekou - tak jsem se pobavila naposledy u zápisu od soudu, kde soudkyně několikrát důrazně napomínala žalobce, že není vhodné přerušovat žalovaného větami typu "To je lež! Nic ho nenechávejte říkat, lže jak když tiskne!" za každým jeho slovem :D a nakonec mu slušně řekla, ať vypadne a nebo zavře pusu! Při čtení Saturnina jsem měla podobný pocit - zkrátka jsem se chtěla neustále smát! Doporučuji!

Lidudu
04.08.2014 5 z 5

Koblihy už nikdy.nebudou jen obyčejným pečivem...

Marillee
27.07.2014 5 z 5

Je fakt, že začátkem se musí člověk prokousat, ale pak to jede jak na běžícím páse ze Saturninových humorných chvilek. Hehe. :D

Lenny33
26.07.2014 5 z 5

Krásně čtení plné humoru. V této knize jsem se setkala s jednou z nejoriginálnějších a nejlepších postav o které jsem kdy četla - samozřejmě myslím Saturnina. Ten člověk byl génius! Tedy spíše spisovatel, který ho stvořil. :)
Čtení jsem si opravdu užívala. :) Dokonalá hra se slovy a skvělý humor.

Veru.nka
25.07.2014 5 z 5

Jelikož zbožňuji britský humor, u této knihy jsem si nemohla odpustit plné hodnocení. Po celou dobu jsem se od ní neodtrhla, dosti jsem se nasmála a upřímně řečeno, Jirotkův styl a způsob vypravování mi opravdu sedl i postavu Saturnina jsem si zamilovala. Vím jistě, že to není naposledy, co jsem jí četla.

martink1
24.07.2014 1 z 5

Číst se to jakžtakž dalo, ale nijak moc mě kniha neuchvátila.

ritz
23.07.2014 5 z 5

Jedna z nejvtipnějších knížek, které jsem četla a vždycky si ji ráda přečtu znova.

Baronek
16.07.2014

Super kniha,doporučuji

Viaby
14.07.2014 4 z 5

Nadčasový humor. "Prožíváme-li delší dobu idylu, přestaneme ji vnímat a osud by nám prokázal neocenitelnou službu, kdyby nás popadl za límec a vyhodil dočasně na mráz. Pak bychom nevzpomínali na to, že kamna trochu kouřila, nýbrž na to, že hřála. A na to, že bylo ostatně v naší moci aby jenom hřála. "