Saturnin

Saturnin
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200444/bmid_saturnin-QHj-200444.jpg 5 7607 7607

Humoristický román Zdeňka Jirotky s postavami vypravěče, nepředvídatelného sluhy Saturnina, tety Kateřiny, jejího syna Milouše, krásné slečny Barbory, strýce Františka, doktora Vlacha a vypravěčova dědečka. Jde o nejúspěšnější Jirotkův román, který značně vyniká nad ostatní autorova díla.

Jeeves
03.12.2017 5 z 5

Knihu jsem přečetl jedním dechem a docela se u ní nasmál. Doporučuji zahraničním kamarádům k četbě, aby pochopili Český humor.

Novice
25.11.2017 5 z 5

Jedna z legendárních knih, ke kterým se ráda vracím

milkaO
23.11.2017 5 z 5

Je to prostě kniha mého srdce se vším všudy. Pro laskavý a úžasný humor.

Chesterton
20.11.2017 5 z 5

Ostatně proto také zvítězila v anketě KNIHA MÉHO SRDCE. Mého rozhodně :)))

Chesterton
20.11.2017 5 z 5

Krom Bible jednoznačně "kniha na opuštěný ostrov". Nemá chybu, je to naprostá česká klasika. Humor, moudrost, atmosféra. Neměla by chybět v žádné knihovně!!

druzickaster
18.11.2017 5 z 5

Musím uznat, že v případě Saturnina, je film stejně dobrý jako kniha a to hlavně naprosto geniálním obsazením rolí. Knihu jsem přečetl na jeden zátah a i když jsem věděl co mně čeká chechtal jsem se stejně, s tím, že postavy jsem tentokrát viděl naprosto jasně. Takže kniha i film jsou nepřekonatelné a můžu jen doporučit.

MrKrahujec
18.11.2017 5 z 5

Tak mi najednou přišlo na mysl položit si otázku: ČÍM vlastně je Saturnin tak jedinečný, tak okouzlující a tak legrační. Téměř unisono se tu všichni rozplývají nad jeho pohodářstvím, humorem a zábavností, ale sám Jirotka svůj román přece označil za satirický. Takže ta moje otázka tedy zní: proti čemu je ta satira namířena? Vlastně mě docela překvapilo, když jsem pochopil, že hlavním terčem Saturninovy satiry je pokrytecký, prázdný patos, zbytečně velká gesta a vylhané pozérství. Proti tomu všemu Jirotka staví takovou tu bodrou sousedskou normálnost: kuchařka nemizí jako strašidlo, nýbrž si prostě na chvíli odskočí domů a povodeň jí odřízne cestu zpátky, Saturnin taky nezmizí jako oběť trestného činu, ale prostě si jenom zajde na houby, zdánlivě proradný továrník nechce za každou cenu zaprodat svou dceru boháči, ale jednoduše má dcery dvě a rozhodně se jim nechce míchat do života, a tak dále a dále, aspoň jeden příklad se najde skoro na každé stránce. (Ještě překvapivěji mi to vlastně připomnělo Goscinniova Asterixe a zvláště pak postavu Obelixe, permanentně zesměšňujícího tentokrát starořímský válečný patos a pokrytecké hrdinství římských dobyvatelů). Napoví to už sama povaha nejzápornější postavy: Teta Kateřina je především nesmírný pozér, ustavičně si hrající na něco, čím není, což nakonec ve výsledku přece jen malinko oslabí její zápornost: spíše než padouchem je teta Kateřina politováníhodnou ženskou, která "toužila po penězích přímo horečně, a když je měla, utratila je způsobem, který bych nazval pitomým, kdyby mi mé vychování nebránilo používat takové výrazy" (abych uzavřel citátem z knihy).

micha-ella
11.11.2017 5 z 5

Svého času moje Bible.

Inkytka
04.11.2017 5 z 5

Úžasně zábavná kniha, četla jsem už několikrát.

mikela
31.10.2017 5 z 5

Tři hodiny, přesně tak dlouho mi trvalo, než jsem Saturnina přečetla. Jakmile jsem knihu otevřela, už jsem jí nemohla odložit. Mnoho čtenářů poukazuje na Saturninovu genialitu. Já jsem si ale zamilovala vypravěče. Celá kniha je psaná suchým humorem, který ocení a pochopí jen málo lidí. Saturnin je určitě jedna z klasik, které by měl mít každý ve své knihovně. Nadčasová, lehká a humorná, co víc si přát?

Kacenka551
30.10.2017 odpad!

Nemám ráda dočíst knihy, které mě vůbec nezaujmou. Ale pořád jsem si myslela, že v knize najdu něco wau. Moc se mi to nepodařilo. Proto knížce dávám nejnižší hodnocení. To není kniha napsaná pro mě.

mishka1976
25.10.2017 5 z 5

Knihu jsem četla po několika letech znova a znovu jsem se tak náramně bavila - pousmívala, smála i plakala smíchy. Naprosto brilantní kniha, která by se měla ordinovat proti splínu a blbé náladě. Děkuji Vám, pane Jirotko.

Kacenka551
22.10.2017 odpad!

Asi jsem jediná, ale kniha mě velmi zklamala, je pravda, že tento žánr nemusím, ale nenalezla jsem v knize nic “wau”

ddkk
21.10.2017 5 z 5

Bezkonkurenční humor, pravda - inspirace Wodehousem je jistě patrná. Jenže - Saturnin je náš! Filosofická úvaha na téma "házení koblih" je nesmrtelná a nejen ta. Výborné filmové zpodobnění Saturnina Oldřichem Víznerem taktéž, stejně tak, jako všechny ostatní postavy. A když si k tomu uvědomíme, že Jirotka knížku napsal v roce 1942 (!), pak klobouk dolů...u mne plný počet :-)

Adelaide777
16.10.2017 5 z 5

Super knížka u které jsem se bavila od začátku do konce. Ráda se k ní ještě někdy vrátím.

emma24
14.10.2017 5 z 5

Saturnin si svého čtenáře vždy najde i když asi není pro každého.

archandelka
12.10.2017 4 z 5

Super oddechovka. Ovšem teta Kateřina je jednoznačně top.

lassse
12.10.2017 4 z 5

Velice příjemné počtení, které mě fakt pohladilo po duši.

Ruxandra
11.10.2017 5 z 5

To je tak, když se léta zarputile bráníte povinné četbě a pak zjistíte, jak hloupí jste byli :) Krásná kniha, rozhodně doporučuji přečtení všem.

Booky84
10.10.2017 5 z 5

Jedna z mých oblíbených knih. Teta Kateřina mi vždy zvedne náladu. :-)