Saturnin

Saturnin
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200444/bmid_saturnin-QHj-200444.jpg 5 7607 7607

Humoristický román Zdeňka Jirotky s postavami vypravěče, nepředvídatelného sluhy Saturnina, tety Kateřiny, jejího syna Milouše, krásné slečny Barbory, strýce Františka, doktora Vlacha a vypravěčova dědečka. Jde o nejúspěšnější Jirotkův román, který značně vyniká nad ostatní autorova díla.

KaileyBlot
25.03.2018 5 z 5

Moc pěkná knížka. Bavila mě a pobavila.

lena2653
24.03.2018 5 z 5

Skvělá, humorná kniha.

Edlik
22.03.2018 2 z 5

Bohužel nemohu sdílet všeobecné nadšení... Saturnin jako postava slouží v knížce jako hybatel děje. Bez něj by se tam toho moc nestalo, protože naše hlavní postava by bez Saturnina toho moc neudělala. Některé pasáže jsou vtipné, jiné méně vtipné - pro mě hlavně vyprávění dalších příběhů - ty jsem ke konci už přeskakoval. Styl psaní mi opravdu nevyhovoval a některé věty jsem musel číst vícekrát. Ano, můžu říct, že jsem knihu přečetl, ale už ji nikdy znovu číst nechci a tak ji posílám dál...

MikeshCZ
20.03.2018 5 z 5

Krásná knížka, která se čte sama.

Kyta
17.03.2018 3 z 5

Příběh o Saturninovi se mi jako takový moc líbil a bavil mě. Saturnin je skvělá postava, kterou si nejde neoblíbit. Právě on přiváděl ostatní postavy do situací, do kterých by se, nebýt něj, nikdy nedostali. I celkový nápad s tím, že si obyčejný muž pořídí sluhu, je originální. Nicméně, upřímně se mi moc nelíbil autorův styl vyprávění, jsem zvyklá na něco jiného a takový styl mě nikdy neudržel při čtení na moc dlouho, pro mě kniha čtivá vůbec nebyla. Samozřejmě nebudu knihu hodnotit negativně jen proto, že se mi nezamlouval styl vyprávění, a ani že kniha nezapadá do žánru, který obvykle čtu. Tento styl je osobitý a Zdeněk Jirotka se očividně chtěl lišit od ostatních autorů a jejich románů. Na klasické romány v knize naráží několikrát, zejména na konci je ten nápad dědečka a Saturnina s "Kanceláří pro uvádění románových příběhů na pravou míru", kde autor zpochybňuje příběhy klasických románů a svým způsobem jimi pohrdá a zesměšňuje je. Myslím, že kdyby kniha byla napsána jiným stylem, asi by mě bavila víc a hodnotila bych ji pozitivněji.

Postava Saturnina je velmi originální a jeho počínání mě vždy pobavilo. V příběhu nevystupuje jako sluha, ale spíš zastává úlohu baviče a jakéhosi mistra všech komických situací, do kterých všechny často přivádí. Má pro všechno nějaké řešení a nic nenechá jen tak. Jakmile je na scéně Saturnin, je jisté, že je o veškerou zábavu postaráno. Líbil se mi jeho pozitivní přístup k různým situacím a to, že je pro každou zábavu. Svého pána nutí do dobrodružství a oživuje mu tak jeho spořádaný život. Saturnin představuje humor, který lidem občas chybí, energii, pozitivní přístup a umění si udělat srandu ze všeho, i ze sebe sama. Postava vypravěče představuje "obyčejného" člověka, který někoho jako je Saturnin ve svém životě skutečně potřebuje. V průběhu knihy se pod Saturninovým vlivem stává odvážnější a energičtější a možná mu i změnil pohled na svět. Dá se tedy říct, že se paradoxně stává pánem svého pána. Teta Kateřina představuje člověka s těmi nejhoršími vlastnostmi – chamtivost, sobeckost, touha po majetku a mnoho dalšího. Myslí jen na sebe a svého syna a nezajímá ji nic jiného. Pro dosažení majetku je schopná čehokoli a svou snahou obtěžuje životy ostatních. Autor její postavu zesměšňuje a upozorňuje na to, aby se lidé před takovými lidmi jako je teta Kateřina měli na pozoru.

Autorův humor je lehký a pobaví kohokoli. Líbily se mi mimo jiné autorovy hrátky s českými příslovími a úvaze o tom, co by se stalo, kdyby je lidé brali doslova. Tato kniha ve své době plnila zábavnou funkci a připomínala lidem, že nemají ztrácet chuť do života, pozitivní přístup a humor. Celkově je o tom, že lidé nesmí ztrácet smysl pro humor a nebát se jít i do těch nejabsurdnějších věcí a dopřát si trochu toho dobrodružství, mají brát věci s humorem a nebýt jen vážní - i humor je totiž pro život důležitý.

SabioneGranger
07.03.2018 5 z 5

Tohle je satirická bible a skvost k pobavení. S krásnými českými příslovími! Přečteno za jedno odpoledne na pláži. Nikdy jsem nechtěla, ať to skončí. Už nikdy nic nebude jako Saturnin!

Szekynka
06.03.2018 5 z 5

Sice moje kdysi povinná četba, ale o to větší překvapení že kniha je vlastně PECKA! Kombinace suchého humoru, zvláštní mluvy Saturnian a příjemného čtení.

Hanjimka
28.02.2018 5 z 5

Návrat ke klasice. Odpočinková knížka s humorem, který mám ráda.

Tamara789
26.02.2018 5 z 5

Tuhle knihu miluji a četla jsem už několikrát.
Naposledy jsem ji poslouchala - to příliš nedoporučuji. Knihu čte pan Vízner a protože vypravěčem není Saturnin, ale jeho pán, je to pro znalce filmu rušivé.

RSR
24.02.2018 5 z 5

Výborná knížka. Ale protože jsem znala dřív film, nemohla jsem si pomoct a celou dobu jsem viděla pana Víznera jako Saturnina, Ondřeje Havelku jako vypravěče a paní Synkovou jako tetu Kateřinu.

Nomia
23.02.2018 4 z 5

Kombinace jazyka, jakým je Saturnin napsán, nenásilného lehce suchého, ale milého humoru a charismatických postav, nikdy neomrzí. Příjemné zábavné čtení, Saturnin je prostě osvědčená klasika.

ivag
08.02.2018 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha, můžu jí číst několikrát do roka :-)

Endy17
08.02.2018 4 z 5

Příjemné a většinou zábavné čtení, z mého pohledu ale trochu přeceňované.

Marekh
07.02.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila, pobavil jsem se. Zároveň se v knize vyskytovaly i myšlenky.

Citáty z knihy, které se mi líbily:

Odvaha je krásná věc, ale všechno se musí dělat s rozumem.

Prožíváme-li delší dobu idylu, přestaneme ji vnímat a osud by nám prokázal neocenitelnou službu, kdyby nás popadl za límec a vyhodil dočasně na mráz.

Maevie
06.02.2018 5 z 5

Ve skutečnosti prostý příběh, do kterého Jirotka vměstnal neuvěřitelné množství humoru a narážek. Nemít rád tuto knížku prostě není možné.

Kryštofka
06.02.2018 5 z 5

Kniha, ke které se ráda vracím.

t.adm
05.02.2018 5 z 5

Must have, must read! Jen upozorňuji, nečíst na místech, kde musí být klid, já jsem se kolikrát smíchem neudržela :D Parádní kniha, 100% doporučuji!

camdy007
01.02.2018 4 z 5

velmi pohodová a vtipná kniha na takové nedělní počtení. Určitě se k ní někdy vrátím.

KAREL6725
29.01.2018 5 z 5

Saturnin tady opravdu nic nejde dodat , tohle je srdcová záležitost . Tahle kniha plus ilustrace Adolfa Borna , dělají z téhle knihy knižní skvost. Plný počet hvězd.

B.kaspik
29.01.2018 5 z 5