Saturnin

Saturnin
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400775/bmid_saturnin-p4m-400775.jpg 5 7607 7607

První italské vydání humoristického románu Zdeňka Jirotky, jehož hlavním hrdinou je legendární věrný sluha Saturnin, bojující s tetou Kateřinou a jejím synem Miloušem. Saturnin - slavný český humoristický román - vyšel poprvé v roce 1942 a od té doby se dočkal více než 15 vydání v českém jazyce. Překlad doprovází originální barevné ilustrace českého malíře Adolfa Borna.... celý text

woodward
23.06.2015 5 z 5

Tuhle knihu mi dala do ruky moje máma, když mi bylo asi dvanáct a od té doby jsem ji neodložil. Kdyby ji Jirotka napsal anglicky, P.G. Wodehouse by poslal Jeevse do penze.

Připomínka pro ty, kdo nečetli původní verzi:
Saturnin byla kniha za totáče jenom trpěná. Vzhledem k její popularitě ji asi soudruzi nechtěli dát vyloženě na index, i když třeba dlouhá pauza mezi vydáními v letech 1970 a 1985 o lecčems vypovídá. Já mám doma vydání z roku 1946, ale někdy během těch starých zlých časů se přihodila nemilá věc: v páté kapitole, poté, co teta Kateřina s Miloušem kvapně opouštějí pánovu obytnou loď, kam se předtím bezohledně nakvartýrovali, Saturnin, který svému zaměstnavateli slíbil, že do čtvrt na deset bude kajuta na přídi volná, konstatuje: "Je devět hodin, patnáct minut. Bůh buď pochválen". Jenže jakýsi zhovadilec, domnívající se, že bojuje proti náboženskému tmářství, v pozdějších letech tu poslední větičku nahradil nejapným pošklebkem: "Tak to bychom měli". Každý kdo ten příběh a jeho hlavního protagonistu zná, musí vědět, že je to nesmysl. Saturnin se neustále snaží sebe i svoje okolí stavět do románových póz a situací - tím se baví a je v tom dokonale důsledný. Než zamířil do kajuty aby nevítané hosty vypudil, vmyslel se do role hrdiny, vrhajícího se do nebezpečí, dokonce zanechá "instrukce" pro případ že by se nevrátil. Je nemyslitelné, že by v okamžiku vyvrcholení takové taškařice vypadl z role, což ovšem nějaký cenzorský patlal těžko mohl pochopit. Bohužel, tahle zmršenina přežívá ve všech pozdějších vydáních, včetně polistopadových, a bohužel se dostala i do filmu.

Dixinka
07.06.2015 5 z 5

Jakmile něco musíte, tak to z principu prostě neděláte. Tak to bohužel je i z četbou. Lituji, že jsem se této skvělé knize tak dlouho vyhýbala.

Franc
19.05.2015 5 z 5

Ani nevím proč, ale dlouho mě tato kniha k mé škodě míjela.

Ale jak se říká: "Kdo si počká, ten se dočká"

A já se dočkal neopakovatelného čtenářského zážitku. Musím konstatovat, že už dlouho jsem se u čtení tak nepobavil, a zároveň nelitoval toho, že kniha tak brzy končí.

Christo
10.05.2015 3 z 5

S humoristických knih asi špička, ale z pohledu širší, světové beletrie musím hodnotit jako průměrný čtenářský zážitek. Alespoň pro mě.

ELMA
09.05.2015 5 z 5

Povinná výbava knihovny českého čtenáře!

radynka
09.05.2015 5 z 5

Tohle je rozhodně jedna z knih mého života. Miluji ji a plánuji ji přečíst ještě mnohokrát.

Krisstyynka
05.05.2015 5 z 5

Dlouho jsme ji odkládala a pak jsem se od ní nemohla odtrhnout. Lék na špatnou náladu:-)

camillio
03.05.2015 5 z 5

Mladý může, starý musí...tuto knihu aspoň jednou přečíst. Nezklame.

beran25
28.04.2015 5 z 5

Dlouho stála kniha ve frontě, lituji, že jsem ji tak dlouho odkládal.

Palele
28.04.2015 5 z 5

Tohle je jedna z knih po které sahám, když je mi smutno. Nikdy nezklame a musím říct, že mě nezklamalo ani filmové zpracování.

Kelderek
27.04.2015 5 z 5

Určitě přečtu znova zase někdy - kniha s inteligentním a chytlavým humorem. Saturnin je geniální postava - když k němu přičteme retro prvorepublikovou atmosféru, kdy bylo ještě běžné mít vlastního sluhu, kouřit prakticky všude a všem kolem sebe také vykat - no je to něco stylem pro pamětníky ale druhem humoru je to něco, co nepotřebuje vulgarismy k tomu, aby to bylo třeskutě vtipné!

lopukx
26.04.2015 5 z 5

Humor přesně podle mého gusta, inteligentní, pravdivý. Chci Saturnina za svého sluhu! Saturninové, prosím hlaste se. Nejlepší česká kniha minulého století, super.

Tygřička
24.04.2015 5 z 5

Kdyby mi někdo řekl, že mám vybrat jedinou větu z této knihy, větu která mi přišla nejlepší, nešlo by to... takových vět je tam spousta, ale jen ve spojení se všemi ostatními tvoří dokonalý celek... Saturnin je prostě a jednoduše úžasná kniha, čtená ne poprvé a rozhodně ne naposled.

Dariiinka
19.04.2015 5 z 5

Co k tomuhle klenotu říci. Myslím, že proud slz z neovladatelného smíchu v přeplněném vlakovém kupé mluví sám za sebe.

Damato
15.04.2015 5 z 5

neznám ve svém okolí nikoho, kdo by Saturnina nečetl, nebo alespoň o knize neslyšel.Vždyť teta Kateřina se cituje sama....

bago
13.04.2015 5 z 5

Dokonalý český humor, co víc dodat. Právě proto jsem si kdysi knihu vybral jako téma k seminárce.

Tinoušek
12.04.2015 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Nevím, co víc k ní napsat. Čtivá, vtipná, ze života... Prostě super :D

B56stereo
12.04.2015 5 z 5

Asi každý má knihu, kterou může číst 100 krát a stále se k ní vrací. Já mám Saturnina. Čtu ho vždy, když si chci zlepšit náladu nebo si jen tak v klidu vychutnat chvíle u dobrého rumu.

Zrzavá_Tereza
11.04.2015 5 z 5

Saturnina prostě miluju a pokud bych někdy měla mít sluhu - byl by to právě on!
Kniha s báječným a vřelým vtipem, který už v dnešní době moc knih bohužel neobsahuje.

alef
08.04.2015 5 z 5

Ve vile vypravěčova dědečka se scházejí všichni účastníci této "jízdy", některé dědeček pozval, jiní se pozvali sami - příběh začíná. Do života nás všech (účastníků tohoto vyprávění - jak těch knižních, tak nás čtenářů) ruku v ruce se Saturninem vstupuje zmatek, jeho fantazie je neuvěřitelná a taky nevyčerpatelná … a my čtenáři jsme spolu s nimi unášeni vírem událostí, které už není schopen nikdo regulovat:

„Od doby, kdy se stal mým sluhou, nevěděl jsem dne ani hodiny, kdy budu nucen řešit situaci naprosto nevídanou, senzační a obyčejně velmi málo příjemnou.“

„Kdyby mi osud nepřivedl do cesty Saturnina, nikdy bych nevěřil, že se vyskytuje ještě třetí druh lidí, které představa koblih svištících vzduchem láká natolik, že vstanou a uskuteční ji. K takovým jedincům chová doktor Vlach nezřízenou úctu.“

A do třetice: "Nejtrestuhodnější formou roztržitosti je, když se lidé zapomínají radovat ze života."

Užijte si tu "jízdu" jako jsem si ji užila já a spousta dalších čtenářů :-) ... takhle knížka se natrvalo stala jednou z knih mého srdce.