Saturnin

Saturnin
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400775/bmid_saturnin-p4m-400775.jpg 5 7607 7607

První italské vydání humoristického románu Zdeňka Jirotky, jehož hlavním hrdinou je legendární věrný sluha Saturnin, bojující s tetou Kateřinou a jejím synem Miloušem. Saturnin - slavný český humoristický román - vyšel poprvé v roce 1942 a od té doby se dočkal více než 15 vydání v českém jazyce. Překlad doprovází originální barevné ilustrace českého malíře Adolfa Borna.... celý text

Sluchatko
28.12.2014 5 z 5

Knížka skvělá, film taky. Není to pravidlem, ale tady se to povedlo.

saloes
27.12.2014 5 z 5

Je mnoho povolaných, ale málo vyvolených, toto pravidlo platí i ve světě literatury a pan Zdeněk Jirásek je jedním z vyvolených a proto předním skládát VELMI hluboko poklonu. Amen.

Zdeňula
24.12.2014 5 z 5

Super knížka u super film :)

Knihomolkaa
14.12.2014 5 z 5

Úžasná, vtipná knížka, která mi přesně padla do noty. Svým inteligentním a jemným humorem si mě naprosto získala. Film také pěkný, ale knížka mě okouzlila více.

Bránolog
25.11.2014 4 z 5

Klasika, v níž se střídají dokonalé obrazy s těmi o něco nudnějšími. Ale tak je to spravne, tak to ma byt!

gallovl
21.11.2014 5 z 5

Klasika - humor, relax, ideální knížka na dovolenou.

LenkaBA
17.11.2014 4 z 5

Relax :)

olle3
11.11.2014 4 z 5

Jedna z nejlepších z těch mála humoristických, u kterých jsem se bavil.

vlkodlaq
06.11.2014 5 z 5

Napřed jsem viděl film, který byl (a je stále) vynikající, až později se mi dostala do ruky kniha, která je snad ještě o něco lepší, i v psané podobě exceluje a na pocuchanou psýchu působí lépe než dvě tabletky prozacu :-)

Jolilinka
02.11.2014

Velmi vtipná a zábavná kniha :)

Zdeňula
02.11.2014 5 z 5

Excelentní knížka, má své osobité kouzlo.....

Witta
30.10.2014 5 z 5

Naprostá česká klasika, která přežije všechno. Nevím proč, ale ještě o něco víc mám rád film, což se moc často nestává.

Joges
27.10.2014 5 z 5

Ani nevím, proč jsem Saturnina tak dlouho obcházel, snad mě nelákal příběh starý přes sedmdesát let. Dnes vím, že jsem dělal chybu. Zdeněk Jirotka píše dovedně, zručně, jeho inteligentní humor si nezadá s žádným britským humorem. Příběh je poutavý, dějová linka je zajímavě vystavěna. Jirotka má výborné nápady, které proplétá vtipem, takže kniha ani chvíli nenudí, je dobrá, vlastně je výborná, prostě klenot české literatury.

lenkaknel
22.10.2014 5 z 5

Navzdory počáteční nedůvěře jsem nakonec byla ze Saturnina nadšená! =)

Selinute
21.10.2014 3 z 5

Filmové zpracování je vynikající. Knížka mě bohužel neoslovila.

25veronika3
21.10.2014 5 z 5

Knihu jsem četla z donucení, protože byla v mé povinné četbě. Začala jsem ji číst s odporem a teď patří mezi mé nejoblíbenější knihy, je mi čest mít ji v knihovně! :)

rusalka123
11.10.2014 4 z 5

Někdy jsem se trochu nudila, ale to pak vždycky spolehlivě vyvážila nějaká úžasná, vtipná pasáž, kdy jsem se vážně smála nahlas. A to se musím přiznat, že jsem si ze začátku říkala, co na tom komu přijde tak vtipného. Nicméně nakonec jsem změnila názor.:-)

Měli jsme to v povinný četbě a nejvtipnější bylo, když jsme se spolužačkou seděly vedle sebe, obě četly Saturnina, stejné místo (zjistily jsme, že čteme dost podobně rychle, tak jsme si počkaly, abychom četly nastejno) a pak jsme vždycky najendou vybuchly smíchy, což nás rozesmálo ještě víc.:)

Neodolám a přidávám dva úryvky, které mě rozesmály úplně nejvíc:

"Právě jsem se rozhodl, že vstanu, když se ozvalo diskrétní zaklepání a Saturnin vstoupil. Přál mi dobrého jitra, pravil, že ranní ptáče dál doskáče, mladí ležáci, staří žebráci, a oznámil mi, že venku je pěkně, ale nechval dne před večerem, nevíme dne ani hodiny a kam čert nemůže, nastrčí bábu.
Vy nejste zvyklí na podivný způsob Saturninova vyjadřování, ale já jsem z té směsice přísloví pochopil, že přijela teta Kateřina."

"...Teta řekla, že měla zlý té noci sen. Saturnin se tázal, zda šla dceruška k vodě ven. Teta se naň nechápavě podívala a ptala se, jaká dceruška. Místo odpovědi se Saturnin tázal, jestli tedy pana Milouše k jezeru cos nutí, nic doma, nic mu po chuti. Teta chtěla vědět, jestli Milouš něco takového říkal a kde je to jezero."

....:DDD

Ramira
07.10.2014

Kniha, ke které se vždy ráda vracím. Milý, jemný humor, který pohladí.

Zidanek
29.09.2014 4 z 5

Čekal jsem od toho více humoru, méně nudy a silnější příběh. Nicméně to bylo ovlivněno tím, že čtu recenze před samotnou knihou. Co se mě ale doopravdy líbilo byl styl psaní. Krásné slova v květnatých větách a v oněch správných rukou dokazují, že čeština navzdory svým mouchám jako třeba y/i nebo s/z je jazykem na něž můžeme být skutečně pyšní.

Targa Dall
29.09.2014 5 z 5

Supr legrace. Bude bavit i toho, kdo již viděl film, bo je kniha je "director´s version" :)
Jirotka / Saturnin je supr pábitel, unáší nás proudem slov a člověk ty (často) nesmysly jen hltá a královsky se baví.
Toto by mělo být v povinné četbě!
Za 5 a doporučuji!