Šaty chodicí, Každodennost a symbolika ve šlechtickém šatníku raného novověku
Milena Hajná
Kniha v logickém sledu průběhu věků (16.–18. století) líčí příběh oblékání v širším rámci životního běhu, přičemž se opírá o více než jasnou mluvu originálních dokumentů a zobrazení a samozřejmě o bohatou domácí i zahraniční literaturu. Stejný rozhled ukazuje ve znalosti sbírek muzejních a galerijních, z nichž vybírá přesvědčivé ikonografické doklady. Vybrané ilustrace jsou přímo vzorové kvality. Autorka formuluje své názory přesvědčivě, vytříbeným, literárně kvalitním jazykem, doplněným pečlivě vybranými citacemi, použitými jak z literatury, tak z archivních dokladů, včetně pozůstalostních inventářů, z nichž některé vhodně reprodukuje. Právě archivní průzkum ukazuje původnost a podloženost autorčiných tezí. Využívá nejen velmi bohatý český, ale i světový materiál. Novinkou je uplatnění obrazů ilustrujících všední život s šatstvem spjatý (praní, bílení apod.). Probírá také způsob ukládání, uchovávání šatů i doplňků; podobné informace se vyskytují zřídka. Pojednání o šatech vhodně doplňuje také pozorností, již věnuje šperkům a dalším zdobným součástem obleků. Milena Hajná provází čtenáře slovníkem, obohacujícím naše výrazové možnosti popisu postav starých portrétů, jejichž oblečení má své názvosloví. Přestože jde o vysoce odborný jazyk, hemžící se zastaralými termíny, autorka jej dokonale zvládá a vtahuje svou vyjadřovací schopností čtenáře do 'příběhu', např. při výkladu pojmu garderoba.... celý text
Přidat komentář
Velký důraz na kontext kolem módy (důležitost, postavení, symbolika). Spíše než věnování se módním výstřelkům v zemích a rozlišení jednotlivých kratších etap, je knížka uchopena jako celek a zabývá se svatebním, vdovským, dětským oblečením a jeho důležitosti.
Skvěle zpracovaná kniha pojednává o oblékání jednotlivých fázích člověka 16. - 18. století. Autorka pracuje s dobovými nálezy, olejomalbami, dochovanými inventáři a dalšími zdroji. Z knihy jsem zcela nadšená, jediné, co bych vytkla je, že autorka v knize nechala pár citací v němčině, což je pro neněmčináře komplikační. Těch citací je ale velmi málo. V poznámkách pod čarou je velké množství doplňujících informací a v závěru je mnoho stran zdrojů. Knihu jednoznačně doporučuji, je to obohacující zdrioj informací.
Dobovou módu autorka přibližuje v souvislostech s proměnami lidského věku a ilustruje ji velkým počtem kvalitních fotografií. Cenné je zejména upozornění na detaily, kterým neznalec symboliky nevěnuje příliš pozornost a přichází tak o pochopení poselství celku.
Štítky knihy
dějiny odíváníAutorovy další knížky
2014 | Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje I. Kavalírská cesta českého šlechtice do německých zemí, Itálie, Francie... |
2014 | Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje II. Cestovní deník Heřmana Jakuba Černína z let 1678–1682 |
2010 | Rožmberkové - cestovní průvodce |
2016 | Šaty chodicí, Každodennost a symbolika ve šlechtickém šatníku raného novověku |
2011 | Zámek Kratochvíle |
Přestože je kniha navýsost odborným dílem, je překvapivě čtivá i pro poučeného laika, a myslím, že z odborné literatury, kterou jsem s ohledem na svůj koníček probírala, mi dala zatím nejvíc.