Šaty pro královnu
Jennifer Robson
Třeskutá zima roku 1947 byla jednou z nejkrutějších, jaké poválečný Londýn zažil, a tak je oznámení o zasnoubení princezny Alžběty a poručíka Philipa Mountbattena radostnou zprávou pro celý národ. Ann a Miriam, vyšívačky zaměstnané u slavného módního návrháře Normana Hartnella, mají to štěstí pracovat přímo na princezniných svatebních šatech. Tato jedinečná příležitost by mohla změnit celý jejich život. O více než půl století později objeví torontská novinářka Heather v pozůstalosti své babičky fotografii se slavnou výtvarnicí Miriam Dassinovou a několik nádherných výšivek, o nichž nikdy neslyšela. K jejímu úžasu odpovídají vyšívané aplikace zdobení na svatebních šatech královny Alžběty II. Co měla její babička společného s královskou svatbou a se známou výtvarnicí? A proč se o svém životě v Anglii nikdy ani slovem nezmínila? Ve snaze odhalit tajemství babiččiny minulosti se Heather vydává na osudovou cestu do Londýna…... celý text
Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: 2021 , MOBA (Moravská bastei)Originální název:
The Gown, 2018
více info...
Přidat komentář
Za mě v první polovině knížky pomalý spád,vůbec jsem se nemohla začíst,trvalo mi to několik týdnů.Druhou půlku jsem dočetla už rychleji,přišla mi zajímavější.
Střídání časových rovin mám moc ráda. Tady mi ale příběh ze současnosti vadil. Připadalo mi, že brzdí spád linie z minulosti. Proto dávám jen 4 hvězdy. Příběh vyšívaček byl naprosto perfektní.
Vše co mám ráda. Střídání časových rovin. přítelství, historie, korálky, výšivky, šaty, královská rodina. Na konci knihy se mi líbil doslov v podobě rozhovoru se skutečnou vyšívačkou.
Nádherné, mám pouze výtku k názvu - proč šaty pro královnu, když tu šlo o ty jedny šaty určené princezně?
Moc se mi líbilo, jak se střídalo vyprávění z úhlů Ann, Miriam a Heather. Vše do sebe hezky zapadlo. Pěkné narážky na obdivovatele královské rodiny. Hezké upozorňování starších postav když mluvily o královně - vy ji znáte ale jako královnu matku.
Pěkná oddychová tak trochu romantika, ale téma je zajímavé, a ačkoliv hlavní postavy jsou dílem autorčiny fantazie, oceňuji, že v závěru pečlivě uvádí vlastní "historii příběhu" (a taky ten recept!). Po knize jsem sáhla hlavně kvůli klíčovému tématu výšivek, které mne na známé fotce (té, co je na titulce) vždycky zaujaly, a velmi jsem si užila scény z dílny s popisy, jak se na nich (asi) pracovalo. Ale téma přátelství Ann a Miriam bylo taky silné a hezké... a vlastně si hrozně ráda představuju těch pět obrazů z výstavy. Rozhodně příjemná, zajímavá četba, kterou bych si možná časem i ráda zopakovala.
Kniha mne nejdříve zaujala fotografií na obálce a poté názvem. Po celou dobu jsem si říkala, že se jedná o román, o fikci, ale zase na druhou stranu jsem věřila, že se přeci pod takovým skvostným dílem musí skrývat něčí šikovné ruce. Návrhář je skutečný, i vyšívačky a švadleny byly skutečné ženy, nikdo o nich nevěděl, nikdo o nich neslyšel, ale jejich dílo všichni viděli.
Děkuji za takový výlet do poválečného období roku 1947 a propojení se současností.
Naprosto dokonalá knížka. Opravdu. Možná se připravte na to, že vám první třetina bude připadat trošku nezáživná, ale vydržte - stojí to za to! A to říkám z pohledu velkého blázna do historie. Od historických románů už dávno neočekávám jenom to, že budou prostě zasazeny do roku XY, ale že fakt budou mít tu atmosféru a dozvím se pár zajímavých informací. Tady se to perfektně podařilo - autorka šikovně balancovala na hraně fikce a pravdivých faktů. A když nakouknete dozadu, nenarazíte jenom na rozhovor se ženou, která se na šatech pro princeznu Alžbětu skutečně podílela, ale také na seznam všech institucí a osob, se kterými Jennifer Robson svou práci diskutovala. Na knize vidím opravdu velkou práci a ačkoli k absolutnímu srovnání s dílem Ruty Sepetys bych se asi neodvážila, stejně nemůžu udělit méně než pět hvězdiček.
Moc krásný příběh o dvou ženách, které spojí přátelství a zakázka svatebních šatů pro královnu.
Román z dob poválečného Londýna, který nám dává nahlédnout do vyšívací dílny v čase, kdy se pracuje na "zakázce století". Příběh dvou žen, které ve svém životě o mnohé přišly, ale také mnohé získaly. Žádné velké zvraty nečekejte, děj plyne pomalu a přináší příjemný čtenářský zážitek.
Na knihu jsem se těšila od doby, co se objevila na českém knižním trhu, ale bohužel mě velmi zklamala. Po několika dnech nucení se do čtení jsem knihu raději vrátila zpět do knihovny.
V první kapitole (ne-li přímo v první větě) by měla být naznačena zápletka, změna, zkrátka něco, co upoutá čtenářovu pozornost a co ho donutí číst dál. Místo toho autorka začne popisovat obyčejný den hlavní hrdinky, okořeněný nudnými, nezáživnými dialogy, které textu spíš škodí, než pomáhají. Podstatně více bych tedy uvítala, kdyby román začal vyprávěním Heather, a to ve chvíli, kdy se dozvídá, že její babička zemřela. Nebo - což považuji za úplně nejlepší řešení - vyprávění Heather zcela vymazat a více si pohrát s příběhy Ann a Miriam.
Celkově jsem toho názoru, že knize by škrtání a přepisování neskutečně pomohlo, poněvadž hluchých míst tu bylo požehnaně. A o chybách v psaní ě/je ani nemluvím...
Celkem takový poklidný román o vyšívačkách šatů, které se podílely na vyšívání šatů pro královskou rodinu a další tehdejší významné osobnosti.
Moc hezký román, který mi přiblížil poválečnou Anglii a svět návrhářské dílny. Postavy byly hezky popsané, provázání minulosti a současnosti zajímavé. Klidně mohlo být více a detailněji popsáno období 40. let a méně současnosti, ale i tak palec nahoru.
Úžasná kniha, nemohla jsem se odtrhnout. Za mne jasných 5 hvězdiček, dala bych 6, kdyby to bylo možné. Ann, Miriam i Heather mi byly sympatické a navíc mi román zase trochu rozšířil obzory.
Moc příjemný společenský román.
Jen si asi příště nejdřív přečtu doslov, celou dobu jsem přemýšlela, nakolik je to fikce a nakolik realita, přitom jsem si to dumání mohla při troše pozornosti odpustit.
Vzhledem k tomu, že jsem si zase rozšířila obzory, hodnotím plnými.
Jinak o životě královny si můžu přečíst cokoli a kdykoli, o životě a práci obyčejné vyšívačky toho běžně moc není :-)
Příběh zasnoubení budoucí panovnice Alžběty a prince Philipa .Každá nevěsta potřebuje svatební šaty . V této knize se dočteme kdo princezně Alžbětě šaty ušil a jak to změnilo celý její život.Kniha s krásnou obálkou ,ale docela nudná.
Osobně si myslím, že by knize více slušel děj (i když hypotetický), který by se odehrával právě v komnatách mladé Alžběty. Myslím, že by se našly i informace kolem toho dne, ať už falešně nebo pravdivé. Vždyť kolik knih už bylo napsáno o královně Alžbětě II. Musela ten den být obzvlášť nervózní, když zjistila, že korunka, kterou měla mít na hlavě je „trochu“ rozbitá. To by rozrušilo každou nevěstu. Co se mi opravdu v posledních letech obecně (a je jedno v jaký žánr to je) knihách nelíbí je ten příšerný trend přidat událost jako je znásilnění. Chápu, že je doba taková, jaká je. Ale cpát to do každé romantické knihy mi přijde už zvrhlé a osobně na to nejsem zvědavá. Znásilnění je na tolik silné a kruté téma, že není nutné o tom všude psát.
Obzvlášť tady mi to přišlo, trochu z nouze. Vždyť konec lásky jedné z hrdinek mohl být jemnější, a ne tak brutální. Autorka měla zvolit jinou alternativu dějové linky, klidně aby pohoršila, ale byla snesitelná. Více by se mi líbilo třeba různé moresy bohatých lidí, jejich zazobanost, i to, jak se nudí ve svých životech.
Ale budu knihu hodnotit celkově; byla čtivá, romantická, také poutavě popisuje práci švadlen a různých pomocnic. Líbilo se mi, jak popisují královnu matku. Její milou, vyrovnanou a laskavou povahu. Včetně darů, které dávala dívkám za výrobu svých šatů.
Více v mé recenzi :-D
Odpočinkové čtení, zajímavé údaje o práci vyšívaček.