Saudade

Saudade
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/473983/bmid_saudade-ywD-473983.png 4 43 43

Román odehrávající se na divokém pobřeží Atlantiku přináší čtyři různé pohledy na tajemné Portugalsko. Středoškolačka Magdaléna se účastní výměnného studijního pobytu v Portu a objevuje svět surfařů a nikdy nekončící zábavy. Šestadvacetiletý Tom se ve svém melancholickém rozpoložení ocitá v pohádkovém regionu Algarve, kde se setkává s nešťastnou Portugalkou Beatriz. Další linie vyprávění zavádí čtenáře na konec 40. let a popisuje příběh její babičky, která odešla za svým manželem, strážcem majáku, na mys Cabo de São Vicente do naprosté izolace. Čtvrtou hrdinkou je mladičká Inês vyrůstající v jižním Portugalsku ve stínu své nejlepší kamarádky. Lidé, kteří jsou si zdánlivě naprosto cizí a jejichž osudy jsou líčeny v různých dobách a životních situacích, mají ovšem cosi společného. Je to jednak silný emocionální vztah k Beatriz, který provází příběh každého z nich, a dále také pocit, který je v portugalštině vyjádřen slovem saudade... celý text

Veverka62
29.08.2021 5 z 5

Super kniha! Jsem nadšená, že spisovatelce vyšel další velmi čtivý, svižný, poučný i vtipný román. Byla jsem zvědavá, zda to bude stejně nabité dějem jako její první knížka Kdo zastaví déšť. Vzhledem k tomu, že jsem se moc těšila, zdá se mi tato knížka ještě lepší. Portugalské Porto i Algarve znám, je to fantasticky popsané, opět je vidět, že tam autorka byla a píše z osobních zkušeností. Moc se mi líbí, že propojila naši Českou republiku s Portugalskem, které se mi jeví velikostí i povahou obyvatel blízké naší zemi. Příběhy jednotlivých postav jsou skvěle promyšlené, děj je opět napínavý a plný zvratů a překvapení. Nejvíce mne dostal příběh námořníků vložený do knihy dle skutečné události. Opět prosím autorku, aby psala dál a dál, těším se na další knížku!

Jponcarova
25.08.2021 5 z 5

Příjemně napsaný roman, který vás vezme do Portugalska a zažijete s nim skutečné Saudade.

pro ženy Portugalsko

Helena Žáková