Sbírka vášní aneb Dobrodružství mladé Ukrajinky
Natalka Sňadanko
První kniha lvovské novinářky a spisovatelky Natalky Sňadanko. Příběh o dospívání v 80. letech v ukrajinském Lvově, pád Sovětského svazu, otevření hranic a možnost studia či práce v zahraničí. Sňadanko využívá i svých osobních zkušeností, kdy měla možnost pracovat a studovat v Německu (vystudovala germanistiku). Hrdinka Olesja Pidobidko pochází z klasické lvovské tradiční rodiny, která má přesnou představu o tom, jak by se měl život mladé Haličanky vyvíjet, často podle představ zakonzervovaných z 19. století. Konec 80. let přináší kusé zprávy ze Západu o změnách v přístupu k sexualitě, které dospívající Olesjini kamrádi hltají a nesměle se pokoušejí překonávat ať haličské nebo sovětské výchovné tradice. Přichází pád SSSR, sexuální revoluce, otevření se studií dříve zakazovaných oborů, ale hlavně hranic, které se snaží přejít nejrůznější lidé s nejrůznějšími plány. Olesja odjede k Baden-Badenu jako au-pair, přestože německy vůebc neumí. Vtipně popisuje nemožnost porozumění si s protestantskou rodinou či německý způsob třídění odpadků. Posléze odjíždí do Freiburgu a nastupuje na univerzitu. Shání ubytování a práci a seznamuje se s potomkem šlechtického rodu, který je připraven si Olesju vzít a odjet s ní žít do Lvova, který se v představách jejich německých přátel nachází kdesi předaleko, v orientě, na Sibiři... Kniha je psaná s nadhledem, humorem a ironií ke všemu vážnému, ať už sovětskému haličskému či německému. Bourá stereotypy, kterými trpí mnoho národů, přestože nejsou od sebe zas až tak vzdáleny. Bez patetičnosti a s velkou dávkou černého humoru se můžeme dovědět hodně i o sobě samých, o svých peripetiích a komplexech, neboť dějiny ani nás neušetřily ran, které potkaly Ukrajinu, a izolovaly kdysi blízké země a jejich kultury.... celý text
Literatura světová Humor
Vydáno: 2011 , Kniha ZlínOriginální název:
Колекція пристрастей, або Пригоди молодої українки, 2001
více info...
Přidat komentář
Lehce napsané, přečteno za odpoledne. Škoda, že ve druhé části ztrácí dech jak obsah, tak humor.
Ale jo. Dětsky naivní. Naivně vtipné a (ne)vtipně realistické.
Jako asi tak.
Dají se vysledovat nějaké podobnosti s problémy "našeho mládí." A některé věci jsou trochu jinak.
Mám ale raději vzpomínky paní Glasserové. Byly takové... opravdovější.
Vtipná knížka, kde ten humor je jiného řazení než český, která zprostředkuje malý exkurz do ukrajinské společnosti a životního stylu. Oddechovka, která mě ale moc bavila svou neotřelostí.
Kniha je psaná s nadhledem, humorem a ironií ke všemu vážnému, ať už sovětskému, haličskému či německému.
(2011)
Poměrně zábavná kniha o životě jedné Haličanky a jejích milostných eskapádách doma ve Lvově i v západní Evropě. Ve srovnání s Vynnyčukovým dílem Chachacha méně avantgardní, ale stravitelnější.
Autorovy knížky
2011 | Sbírka vášní aneb Dobrodružství mladé Ukrajinky |
Psáno s nadhledem i humorem. Jen mi to nějak úplně nesedlo. Mám sice splněn další z bodů letošní ČV, ale myslím, že budu v průběhu roku ještě hledat.