SE7DM
David Seidman
Obžerství, lakota, lenost, smilstvo, pýcha, závist a hněv. Sedm smrtelných hříchů, které se v roce 1995 rozhodl ve filmu Sedm potrestat člověk známý jako John Doe. (Jméno John Doe se v anglicky mluvících zemích používá jako označení pro neznámého). Film byl prvním velkým úspěchem režiséra Davida Finchera a dodnes je citován a napodobován. Jedenáct let po premiéře filmu vznikl neobvyklý projekt inspirovaný filmem Sedm. Sedm tvůrčích týmů vytvořilo sedm příběhů na motivy jednotlivých hříchů. Projekt SE7DM koordinovali výtvarník David Seidman a scenárista Mike Kalvoda, kteří do každého příběhu vytvořili několik stránek z deníků Johna Doea. Tím vznikla mozaika příběhů dokreslujících svět filmu Sedm, která dokáže čtenáře skutečně dostat do hlavy sériového vraha Johna Doea. Může tak sledovat jeho život, vzpomínky a činy. Kniha SE7DM není comicsovým zpracováním známého filmu, ale rozvedením jeho motivů. V sedmi částech nazvaných podle jednotlivých hříchů se střídají různé výtvarné styly, vybrané vždy s ohledem na charakter konkrétního příběhu. Předmluvu ke knize napsal Ahmet Zappa, syn Franka Zappy.... celý text
Přidat komentář
Po dlouhé době jsem viděl film, takže hned po jeho skončení jsem vytáhl z knihovny stejnojmenný komiks a v rychlosti jej přelouskal. Musím ocenit, že se dost věrně drží filmu, ovšem celý příběh pojímá z pohledu vraha. Docela se mi líbilo prolínání stylů - tedy, že každý hřích byl zpracován jinými autory. Někdy zdárněji a někdy méně, ale vždy s nápadem a jakousi depresivní lehkostí. Dobré jsou rovněž úryvky deníků, které jsem ale - přiznávám - četl pro jejich nesrozumitelnost jen na jedno oko. Nicméně jako obraz vrahovy mysli dobrý nápad. Takže jo, Sedm možná není kdovíjaká pecka, ale v kombinaci s filmem funguje nadmíru dobře.
Tak na tohle jsem se opravdu moc a moc těšil, což se mi standartně vymstilo, protože jsem trochu zklamán, bohužel, ale je to tak. Nejdřív jsme měl problém s vazbou, měl jsem smůlu na nějaký kazový výtisk - ale CC se k tomu postavilo čelem a přes MdS mi book vyměnilo – za což jsem moc vděčný;-) Co vím, tak nikomu jinému se to nerozpadlo. Podívám-li se na obsah, preciznost a vypiplanost, musím si pochrochtávat spokojeností. Koupil jsme si obálku s Leností, protože jak psal už Cervantés ve svém nejzásadnějším díle o jednom bláznivém starci v brnění, “lenost je nejpřirozenější vlastností člověka“ a obálka mi ze všech sedmi přišla nejbrutálnější. Líbí se mi, že každý hřích maloval někdo jiný a způsob kresby je navíc citlivě volen podle toho o jaký hřích se jedná - dodává to celé knize takovou temnější atmosféru. Fragmenty deníků pěkně podkreslují psychopatický, chorobně bigotní Johnův pohled na svět a podle té fajné maminky si za své problémy evidentně nemůže sám. Dobře, že ji zapálil, kurvu, ta mě srala ze všeho nejvíc;-) Před čtením jsem si ještě zhlédl film, ať mi nic neuteče a komiks ho pěkně doplňuje, i když v podstatě nic zásadního, kromě rodinného “zázemí“ nepřidává. Rozhodně je to pěkný kousek na našem komiksovém trhu a je mi líto, že mám z něj trochu rozporuplné pocity, jelikož přidaná hodnota mi přišla opravdu zanedbatelná.
Nedokázal jsem se do příběhu plně položit a začíst se. Je to dáno tím, že se skutečně jedná o deník - vyprávěny jsou pouze nejdůležitější části. Občas se vyskytne nějaká historka z dětství, ale jako celek je komiks rozkouskovaný a neceliství. Možná to bylo cílem, protože přesně takhle by se dala charakterizovat hlavní postava. Celkově je to však spíše slabina, která zapříčinila absenci hutné atmosféry i přes zajímavou kresbu.
Co je naproti tomu výborné, je plno odkazů, citátů a myšlenek, které na poprvé nemusíte odhalit nebo pochopit. Navíc potěší obrazy Pietra Brueghela, které by bylo hříchem nevyužít!
Nějak jsem žil v omylu, že tenhle komiks je předlohou pro Fincherův film. Namísto toho se mi dostalo jakéhosi chudého rozšíření z pohledu Johna Doeho, když vykonával své soudy na hříšnících. Kresba je fajn, místy hezky krvavá, ale použití stripů z filmu jako třeba v případě kapitoly o Lenosti je příšerné a věsměs se nic nového z pohnutek či motivu nedozvíme.
Na tento komiks jsem se opravdu těšil. Myslím, že v každém z nás zanechal film "Sedm" trochu té hrůzy a mrazení. Jedenáct let po premiéře tak vznikl tento projekt, který dokresluje celkové pozadí. Je to deník. Deník Johna Doea, díky kterému se dostanete do jeho nitra a pochopíte všechny jeho pohnutky.
Komiks je členěný do jednotlivých sešitů dle spáchaného hříchu - obžerství, lakota, lenost, smilstvo, pýcha, závist a hněv. Na každém z hříchů také pracoval jiný tým, takže kniha je celkově výtvarně nelmi zajímavá. Vše je proloženo stránkami z deníku J. Doea, které nám tak odhalí jeho duši.
U vázané knihy potěší vynikající zpracování. Celkově nelze nic vytknout, i když subjektivně musím uznat, že místy mi chyběla temná atmosféra a aura tajemna. Přesto musím před tímto dílem smeknout.
Po dlouhé době komiks, který mě dostal. A to doslova. Chci ho mít ve své knihovně. Sedm smrtelných hříchů z pohledu Johna Doa dávají filmu Sedm další rozměr. Opravdová lahůdka, která mi (s)padla do oka!
Autorovy další knížky
2009 | SE7DM |
2021 | Velká vymazlená kniha Barta Simpsona |
2019 | Bart Simpson 10/2019 |
2019 | Bart Simpson 09/2019 |
2024 | Našlápnutý komiksový kotel |
No rozhodně ne komiks pro každého a už vůbec ne pro čtenáře Spider-Manů nebo Supermanů, Se7en je fakt někde úplně jinde, aneb jak optikou komiksu nahlédnout do mysli jednoho šílence, sériového vraha. Ovšem komiks v sobě skrývá mnohem víc (na komiks až "nečekaně" hlubokomyslné myšlenky), třeba i nakrásně kritizuje západoevropskou politiku hnanou mamonem hrabání majetku a peněz konzumní společnosti. Pusťte si k tomu jako podkres nějakou desku od Nine Inch Nails a depka je zaručena ;-) Za pozornost pak určitě stojí i originální způsob grafiky a animace. (Btw se slavným filmem od Finchera to zas tolik společného nemá, resp. komiks se zaměřuje především na psychopatického Johna Doea).