V sobotu večer, v nedeľu ráno
Alan Sillitoe
Po sobotnom večere, keď vybuchujú nazhromaždené vášne a dobrá nálada zmýva z tela "následky celotýždennej monotónnej hrdlačiny vo fabrike", prichádza surové, nesviatočné vytriezvenie. Nie je tomu inak ani v príbehu Arthura Seatona, hrdinu románovej prvotiny Alana Sillitoea. Mladý sústružník, len čo unikne z fabrického kolobehu, absolvuje druhý, rovnako maratónsky: chce zabudnúť, nacelkom sa odovzdať svojim ilúziám a mení krčmy, nápoje, ženy častejšie ako košeľu. Pravdaže, jeho športová záľuba dobýjať postele vydatých žien nemôže ostať nepotrestaná, a Arthur sa čoraz väčšmi zaplieta do "malérov".... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1966 , Slovenský spisovateľOriginální název:
Saturday Night and Sunday Morning, 1958
více info...
Přidat komentář
Zjednodušeně vyjádřeno je to kniha o "zmoudření" jednoho třiadvacetiletého fracka. Je zřejmé, že Sillitoe je velmi dobrý spisovatel a že i tato jeho prvotina je dobře napsána, ale čtenář se musí vyrovnat s myšlením a chováním hlavního hrdiny (aspoň já jsem s tím měl trochu problém). Shodou okolností čtu současně i jednu knihu o psychopatech a hlavní hrdina těch psychopatických rysů vykazuje více než dost - sebestřednost, nerespektování morálních a společenských pravidel (a někdy i zákonů), impulzivita, sklon k násilnému jednání, téměř absence strachu, nadměrné požívání alkoholu, bezostyšné lhaní, promiskuita a další. Místy se mi při čtení obrazně otvírala kudla v kapse - na druhé straně jako studie člověka tohoto typu je to výborné a předčí leckterou odbornou psychologickou či psychiatrickou publikaci.
Příběh o životě který se v dnešní době u mladých mužů žije. Mě se kniha četla dobře a dost jsem se u ní nasmál.
Jsou knihy, které se dají číst v kterékoli době a vždy čtenáře něčím osloví. Tako kniha mezi ně rozhodně nepatří. V roce 1960 se prý čtenáři nemohli nabažit hrdinů z dělnického prostředí. Pravdou je, že je psána velice realisticky. Avšak hodiny strávené u soustruhu či v hospodách mně bohudík nic neříkají a tak byl docela problém knihu vůbec dočíst.
Autorovy další knížky
1967 | V sobotu večer, v neděli ráno |
1965 | Osamělost přespolního běžce |
1965 | Klíč ke dveřím |
Hmm, vlastně ano, není to příliš zábavné a ani originální a ani nic. Dělnické prostředí v Anglii, vztahy mezi lidmi, podobné či stejné téma bylo již mnohokrát ztvárněno, avšak často lepším a zajímavějším jazykem a stylem. Trošku ztráta času.