Sedimenty diagnózy wellness
kolektiv autorů
Bizarní dobrodružství v podzemí běloruských solných dolů proměněných v luxusní sanatorium. Prepper Oktobrin přijíždí do běloruského Soligorsku, do bývalých dolů na potašovou sůl, na jejichž místě vzniklo luxusní sanatorium pro léčbu plicních chorob. Jeho cílem je prozkoumat, zda by bylo možné podzemní prostory obývat i po očekávané proměně světa. V rekultivovaném dole totiž vidí ideální úkryt před jakoukoli formou kolapsu. Ač je sám zdravý, podstupuje v podzemí léčebný pobyt, při němž má získat kontrolu nad svým životním osudem, prozkoumat své vlastní možnosti a učit se přežít nezávisle na vnějších okolnostech. Postupem času však začíná cítit nejen tíhu stovek metrů horniny nad sebou, ale i mantinely, které mu vymezuje personál sanatoria, moc lékařů a celková deprivace a osamělost. Prepperovo očekávání kolapsu a prožívání krize se překrývá s různými strategiemi na její možné přečkání. Mnozí z nás se podobnými postupy řídí už dnes ve vztahu k začínající klimatické katastrofě či jiným hrozbám, kterým naše civilizace čelí a zároveň je sama způsobuje. Text kolektivu autorů z Ateliéru intermédií brněnské FaVU uvedlo jako stejnojmennou inscenaci brněnské HaDivadlo v premiéře 5. června 2020.... celý text
Přidat komentář
Zajímavé dílko. Ročníková kolektivní práce Ateliéru intermédií brněnské FaVU zaujme zejména experimentální formou vzniku. Kniha vznikla během zkoušení řady netradičních tvůrčích přístupů studentů (psaní v reálném čase do sdíleného dokumentu, rešerše lokalit virtuálními prohlídkami, surfování po běloruských seznamkách...). Zajímavé je také zvolené téma - prepperství (o kterém jsem dosud neměl potuchy) v kontextu konce civilizace (z příčiny klimatické krize) i zvolené prostředí - zapadlé běloruské lázně. V rámci zadání je to velmi zdařilé a neotřelé dílo. Samozřejmě trpí i řadou neduhů (jistá plochost a přímočarost, která je daná asi tím, že autoři jsou začátečníci, kteří navíc asi vzhledem k oboru školy ani příliš neaspirují být tradičními spisovateli). Navíc rozsah témat, které chtěli autoři řešit a které popsali v předmluvě, se v knize příliš nepromítl.
Sedimenty, diagnózy, wellness jsou ročníková práce studentů Pavla Sterce z FAVU a jako inspiraci si berou neuvěřitelně vypadající lázně v bývalém solném dole v běloruském Soligorsku (pogooglete, stojí to za to). A proto jsem se na knihu fakt těšil, nicméně jsem bohužel spíše zklamán. Nekoná se ano jedna z možností, kterou jsem čekal, tedy ani intertextuální dílo o antropocénu s jasnou ideologickou linkou, ani pořádné psycho, které prostředí dolu nabízí. O druhé je tam jakýsi pokus, ale naráží na byť pochopitelnou (studují v první řadě umění) literární nezkušenost a nevypsanost autorů. Právě jednoduchost a linearita textu mě překvapila, ačkoliv i v ní se dopouští několika logických lapsů a nejasností, uhlídáno nebylo ani několik chyb. Přesto jde o dílo zajímavé už svou genezí a především zvoleným prostředím. Stálo by však za větší péči a rozpracování, takhle vyznívá trochu do ztracena.
Umělecké pojetí přísloví Kdo jinému jámu kopá. Ale hodně umělecké. Až moc.
Ovšem ta předmluva! Ta byla literárním dílem sama o sobě. Sice nesplnila všechno, co slíbila, ale byla to pastva pro oči. :-)