Sedmá pohroma
James Rollins (p)
Sigma Force série
< 12. díl >
Dva roky po svém zmizení v súdánské poušti se vůdce britské archeologické expedice profesor Harold McCabe objevuje znovu, ale umírá dřív, než stačí vyprávět svůj příběh. Záhada se prohloubí, když pitva odhalí děsivou skutečnost: někdo ho začal zaživa mumifikovat. Profesor McCabe zmizel při hledání důkazů deseti egyptských ran z Mojžíšových časů. A skutečnost, že lékařský tým, jenž prováděl pitvu profesorova těla, onemocní neznámou chorobou, klade znepokojivou otázku. Neschyluje se k dalším? Velitel Gray Pierce a Sigma Force při hledání odpovědi cestují z epidemií postižených ulic Káhiry ke starobylé hrobce ukryté pod žhavými súdánskými písky a do odlehlého arktického komplexu provozovaného šíleným géniem. Dochází však čas, po který je možné vypořádat se s hrozbou zrozenou z dávné minulosti a znovu uskutečněnou nejmodernější vědou – s nebezpečím, jež zahájí sérii pohrom vrcholících smrtí všech dětí na světě a zničením celého lidstva. 2. vydání... celý text
Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: 2018 , BB artOriginální název:
The Seventh Plague, 2016
více info...
Přidat komentář
Knihu mi někdo věnoval, jinak bych po ní asi nesáhl, ale potěšila. Žádná velká intelektuálština, na druhou stranu to má nápad, neštve to zásadní nelogičností děje, je to napínavé, ale svižné, musím říct, že proti očekávání jsem si to užil.
Myslím, že kdo čte Rollinse, je u něho už na ledacos zvyklí. Já beru jeho knihy a především sérii Sigmy jako oddychovky a vždy mě baví. Tato kniha není výjimkou. Taková napínavá klasika.
(SPOILER) Uf, udělal jsem zásadní chybu. Poté, co jsem si úplnou náhodou koupil autorovu knihu Amazonie, jal jsem se pln nadšení koupit knihy další. Ještě jsem netušil, že existuje série Sigma Force, jinak by totiž mé autistické já nemohlo sáhnout po 17. dílu celé série. Stalo se. Autor naprosto vykradl sám sebe a svou Amazonii. Zápletka příběhu je v podstatě stejná, jen se odehrává v poušti namísto deštného pralesa. Dočetl jsem to, finále celé knihy se mi líbilo, nicméně za to, jak moc se nápad knihy podobá již jednou napsanému, lepší hodnocení udělit nemohu.
O automumifikaci ne po smrti, ale před ní, jsem slyšela poprvé.
Kletba spojená s talismanem a se 7. Bouře s krupobitím a ohněm.
Upřímně, vadila mi Seichan, vzhledem k její nedůvěryhodnosti a selhání, o kterém jsem četla v uplynulém díle. Najednou jí věřit? Vždyť chtěla všechny, na jejichž stranu se teď naklání, zabít! Honila se za nimi, jen aby je zlikvidovala a nakonec se stali pro ni cílem!
Využívala je, a teď má být jednou z nich, tedy tou dobrou?
Tohle mi nesedlo a nejsem si jista, jestli je dobrá cesta tímto způsobem zásadně pozměňovat roli hlavní postavy.
Nicméně román je napsaný stylem, na jaký jsme u Rollinse zvyklí. Tentokrát na hodnocení ubírám a dávám 3,5 *.
Sigma Force má v mé knihovně zvláštní postavení a jejich motto se mi stalo životní filozofií, přesto mi trvalo nějaký pátek než jsem se pustil do čtení Sedmé pohromy. Byl jsem mile překvapen, když se na prvních stranách objevilo jméno jistě postavy. Safi Al-Mázová je jméno, které muselo utkvět každému, kdo má načtenou sérii Sigma Force, tedy pilotní díl s postavou Paintera Crowa. Myslel jsem si, že její zjevení do nějaké míry naváže na události z Písečné bouře, jako že budu svědkem probuzení schopností, které projevovaly Safiiny družky-sestry. Bohužel nic takového. Zanechme lamentace a pojďme se podívat na to, jak dopadlo další dobrodružství Sigma Force.
Příběh spojující vizionáře Nikolu Tesla, cestovatele Livingstona se sedmero biblickymi ranamI a projektem HAARP je prazvláštní a musím žel jej považovat ze všech dílů Sigmy za ten zřejmě nejslabší. Jednotlivé prvky, jako virus nebo historický či technický kontext, měly svou logiku, přesto jako celek to působilo nedotaženě. O Teslovi mám něco více či méně načteno, proto mi přišel jeho rádoby objev nového zdroje energie přitaženy za vlasy a odporovalo všemu, co bylo v tomto kontextu publikováno. I jeho cestu do Británie s Markem Twainem považuji za zbytečnou část děje, jelikož jde spíše o zmínku, která není ani v autorově doslovu nijak rozebrána.
Rollins tak dle mého jen těžil ze jména Nikola Tesla namísto, aby přišel ze zcela jiným příběhem, který by využil z mnoha tajemstvích kolem tohoto Promethea nového věku.
V ostatních aspektech Sedmá pohroma jinak nevybočuje ze zaběhnutých kolejí: skvělé hlavní postavy, padouch s velikášským komplexem, historické a technické zasazení, občasné vtipkování (Kowalsky zase exceluje) a mnoho dalšího. Nejlépe ovšem kniha vyznívá zřejmě na konci, kdy veškeré hluchá místa se ztrácí ve změti přebujelé akce a hrozby pro celý svět (!!! SPOILER !!!: pád přepravního letounu byl famózni :).
Nejsem z tohoto dílu výslovně zklamán. Určitě jsem se zase mnohé dozvěděl, což je to, co na této sérii miluju, stejné jako spojování zdánlivě nesourodých prvků. Tento titul zkrátka nemůže vynechat žádný milovník Sigmy, dobrodružství a vědění.
Tak nám zase jednou agenti Sigmy zachránili svět, na poslední chvíli odvrátili apokalypsu. Nenávratně při tom opět zničili unikátní historické památky a pozabíjeli mraky zlounů.
Všechno to ale do sebe přesně zapadá, dává to smysl a je to skoro k uvěření. Ale hlavně se to celé výborně čte. Autor si dal spoustu práce s nastudováním detailů z mnoha oborů - historie, fyzika, epidemiologie, zoologie, meteorologie apod. Snad jedinou slabinou v uvěřitelnosti je tradiční nesmrtelnost hlavních hrdinů, ale to by zase nemohlo vyjít tolik dílů. A, přiznejme si, to by byla velká škoda.
Pokaždé když se pustím do poslouchání příběhů Sigmy, už tuším, jak se bude příběh vyvíjet, protože James v podstatě kopíruje předchozí modely svých knih. Jediné co nikdy netuším je, s čím přijde Kowalski a jaké vynikající průpovídky pronese. Za mě jednoznačně nejoblíbenější postava. Jinak příběh na hranici uveřitelnosti a asi jsem od toho očekával malinko víc. Každopádně, další díly dám ( až je seženu). 85% je tak akorát.
Moje první kniha od autora a určitě ne poslední. Bylo to napínavé, poučné a skvěle se to četlo.
Bylo to jako vždy, poučné, akční, nabité dějem i informacemi. Akorát...já jsem od konce minulé knih (11. díl) při čtení celá odporně napnutá a vyloženě se bojím kdy to přijde. Monkovu ruku jsem ještě rozdýchala, ale celýho Joea? To je prostě moc!
Po dlouhé době jsem si zase přečetla další díl Sigmy a byla to paráda. Biologie mému srdci blízká, drama, záhada, děj akční, nové zajímavé poznatky a fakta. Rollins se čte dobře, fajn oddychovka.
Nečetla jsem všechny dily, ale tenhle byl parádní. Baví mě prolínání časů a hlavně řešení záhad pomocí různých indicií. Napínavé, poučné, zajímavé...
Další dobrodružstvím a akcí nabitá kniha s velice zajímavym námětem. Začátek byl skvělý a od čtení se nedalo odtrhnout, nicméně druhá polovina už mi přišla slabší. Místy až možná překombinovaná.
Rollins si dal ale opět záležet na studiu historických události a postav a zakomponování Nikola Tesly a Livingstona do příběhu me bavilo. Až na menší výhrady je ale Sedmá pohroma napsána záživně a hrozně dobře se mi četla. Určite si dam I další díl Sigma force.
Nabité akcí a záhadama. Lehce se to četlo, těžko se na to bude zapomínat. Dvanáctá kniha v řadě se pro mě zatím stala tím nejlepším dobrodružstvím.
Celkem příjemná, dobrodružná kniha, vedená v zaběhlém stylu autora. Na začátku nějaká záhada (zde neznámá nemoc objevivší se už v minulosti), která tentokrát má souvislosti až do biblických dob, pak hledání všech souvislostí, kdy nechybí napínavé situace. Děj, do něhož jsou zamíchány i obecně známé osobnosti z minulosti (Nikola Tesla, Livingstone a další), je situován na různá místa ve světě. Má to celkem spád, ale nic převratného.
Dřív jsem tyto knížky hodně četla a teď mě po dlouhé době z ničeho nic popadl takový absťák, že jsem nemohla jinak, než si zase jednu naservírovat. Bylo příjemně odpočinkové číst tuto akční pohádku pro dospělé. Byl to sice překombinovaný spletenec a podle komentářů níže je nejspíš dobře, že jsem měla tak dlouhou pauzu, ale zklamaná nejsem, a když předem víte, že to dopadne dobře:-), četba se mění v prima vyklidněný relax. 3,5*.
Nevím pořádně, co to bylo. První, a jistě ne poslední, setkání s autorem. Sedl mi styl psaní. Dávám 4*.
Tento díl jsem sice nepřečetla s takovou rychlostí jako předchozí, ale i tak mě kniha bavila.
Autorovy další knížky
2008 | Amazonie |
2013 | Krvavé evangelium |
2006 | Mapa z kostí |
2007 | Černý řád |
2008 | Jidášův kmen |
Ve dvanáctém díle se společně se Sigmou podíváme na to, jestli Mojžíš a egyptské rány mohou být založené na skutečných událostech. Musím uznat, že je to vymyšlené naprosto skvěle. To co za tím "mohlo" stát je vysvětleno tak, že by to tak klidně mohlo být. Příběh obsahuje ještě druhou dějovou linku, která si tak nějak už hodně jede na sci-fi vlně. Každopádně se opět jedná o naprosto napínavý příběh a při jeho čtení / poslechu nebudete mít čas přemýšlet nad tím jestli se to ještě aspoň trochu drží při zemi nebo ne. To přijde s největší pravděpodobností až potom, ale nic to nemění na skvělém zážitku.