Sedmdesát divů světa
Chris Scarre
Tato kniha obsahuje kromě faktografických údajů a nákresů 333 ilustrací a 140 barevných fotografií a podává výpověď o dovednosti dývných architektů a stavitelů, jež vytvořila trvalé památníky - některé pro praktické účely, jiné pro prestiž a propagandu - které nepřestávají po stalení uchvacovat a inspirovat další a další generace.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2000 , Slovart (ČR)Originální název:
The Seventy Wonders of the Ancient World, 1999
více info...
Přidat komentář
23.09.2019
Výpravná publikace o architektonických divech světa. Povídání o jednotlivých stavbách je dost suché, myslím že téma šlo odvyprávět poutavěji, což je pravděpodobně do velké míry zaviněno i nedokonalým překladem.
1
Kniha je rozdělena do následujících částí: Sedm divů světa; Hrobky a pohřebiště; Chrámy a svatyně; Paláce, lázně a arény; Opevnění; Přístavy, vodní stavby a silnice; Kolosální sochy a monolity. Na začátku každé kapitoly je stručný úvod a zároveň jsou na časové ose vymezeny památky, kterým se kapitola věnuje (řazení tedy probíhá dle času od těch nejstarších). Časový rozsah je často značný. Pokud například vezmeme kapitolu Kolosální sochy a monolity, tak Velký menhir Brisé v Bretani spadá do období asi 4500 let před naším letopočtem, zatímco sochy z Velikonočního ostrova jsou datovány mezi roky 1000 až 1500 našeho letopočtu.
Na knize se podílelo celkem 16 autorů (vzhledem k rozsahu památek se není čemu divit), obecně se jedná o zkušené archeology specializující se na dané téma. Text je doprovázen bohatou obrazovou přílohou, celkově jde o 333 ilustrací a 140 barevných fotografií. Například je tam znázorněné schéma, jak mohli daný monolit dopravit na vzdálené místo. I přes bohatost obrazové přílohy se čtenář dozví velké množství zajímavých informací. Pro někoho, kdo se zaobírá historií takových památek hlouběji, bude kniha až příliš stručná, jenom přeci, celkově se jedná o 70 památek, takže na některé vyjdou třeba dvě stránky.