Sedmiletá válka v Evropě
František Stellner
Kniha je zasvěcena prvnímu celosvětovému konfliktu - sedmileté válce z let 1756-63 - na evropském kontinentu. Protagonisté konfliktu jsou jak tehdejší panovníci - Marie Terezie, Fridrich Veliký, Ludvík XV., Petr III. Či Kateřina Veliká - tak jejich generálové. Vědecky fundovaný a přitom čtivý text objasňuje čtenáři mj. proč se nepodařilo Rakousku získat zpět Slezsko. Knížku doplňuje poznámkový aparát, obrazová a mapová příloha, bibliografie, tabulka bitev a přehled hodností.... celý text
Přidat komentář
Perfektní kniha. Autora si okamžitě dávám do oblíbených. Velice srozumitelně napsáno, žádné nudné pasáže, fakt skvělé. Doporučuji.
Výborný a predovšetkým dostupný materiál na pútavý a zaujímavý konflikt celosvetového charakteru. Keď som sa začala zaujímať o Sedemročnú vojnu, šokovali ma ceny na Amazone, ktoré ponúkali odborné historické štúdie na túto problematiku aj za viac ako 30 libier. Myslím, že kniha od pána Stellnera učinila európskemu frontu tohto konfliktu zadosť, a to aj za omnoho prijateľnejšiu cenu.
Ďakujem za výborný a poučný náhľad na európske dejisko. Najzaujímavejšie pre mňa boli práve pasáže života obyčajných vojakov a obyvateľstva, ktorí si tiaž vojny doslova odskákali. Taktiež oceňujem prehľadné kapitoly v úvode knihy o stave jednotlivých armád a politickom zákulisí zápasiacich veľmocí. No a hlášky Fridricha II., samozrejme, nemali chybu :-), ale tento panovník je samostatnou kapitolou na novú recenziu rovnako výbornej knihy tohto autora.
Hoci by som uvítala podrobnejší prehľad západného bojiska v Hannoversku s Ferdinandom Brunšvickým a Francúzmi, knihe nemôžem nič viac vytýkať.
Dúfam len, že sa časom objaví podobná štúdia na Sedemročnú vojnu s globálnym zameraním alebo rovnako pútavá kniha venovaná konfliktu o Rakúske dedičstvo.
Jedna z nejlepších historických knih, kterou jsem četl. Je v ní naprosto vše, zákulisní jednání, diplomatická jednání, hospodářství, sociální politika, průběh bitev, postup tažení, popis zbraní, které se používaly, etc. a hlavně Fridrich II. Veliký.
Sedmiletá válka v Evropě je kniha, která čitelnou formou pojednává přesně o tom, co čekáte...přiznávám, že popisy nejvýznamnějších bitev mi po několikáté stránce připadaly již poněkud monotematické, zaměnitelné a vlivem německých jmen na obou stranách poněkud zmatečné, ale vinu bych spíš svalila na své soustředění než na autora. Nutno ale vyzdvihnout zejména zákulisní pasáže, autor si všímá nejen diplomatických jednání, ale i dvorských intrik, milostných afér, které měli na průběh války vliv, apod. a to velmi čtivým a srozumitelným způsobem. Všímá si dokonce nejen deklarovaných politických, ale i hospodářských zájmů soupeřů, což jsem velmi ocenila jako rozšíření tradičního úhlu pohledu. Kapitoly jsou příjemně krátké a kniha obsahuje zároveň bohatý obrázkový materiál. Dávám tři hvězdičky, neboť války nejsou zrovna mým šálkem čaje, ale ti, které toto téma skutečně zajímá, nechť si přidají o hvězdičku navíc.
Štítky knihy
18. století války sedmiletá válka (1756-1763)
Autorovy další knížky
2007 | Sedmiletá válka v Evropě |
1998 | Fridrich Veliký |
1995 | Poslední německý císař |
1993 | Encyklopedie osobností Evropy od starověku do současnosti |
1994 | Kapitoly z dějin mezinárodních vztahů 1648 - 1914 |
Skvělá kniha, která nás seznámí se všemi aspekty nejen vlastního konfliktu, širších souvislostí, ale i "co" bylo dál. Na rozdíl od životopisu Bedřicha Velikého tohle rozhodně není suchopárné a přitom rozsah problematiky je až neuvěřitelný. Zaujalo mě, jak jediný ženský panovník na českém trůnu - císařovna Marie Terezie dokázala s úpornou houževnatostí bránit svoje državy i třeba starého Rakouska se týkající fakt, jak byl důstojnický sbor jeho armády "mezinárodní", ale císařovně zcela loajální. Překvapilo mě také, že v Rakousku (na rozdíl od Francie nebo Pruska) mohl člověk, který nepocházel z aristokratického rodu po dosažení hodnosti setníka a odsloužení tuším dvaceti let získat šlechtický titul. Tuhle knihu je možné směle srovnat s díly pánů Kovaříka a Taraby. Jestli u životopisu Fridricha Velikého jsem těch pět hvězd dával se zaťatými zuby, tady s lehkostí a plným přesvědčením.