Sekera z bronzu, rouno ze zlata
Juraj Červenák
V povodí řeky Istros, která o mnoho století později dostane jméno Dunaj, panuje věk bronzu a zlata. A také jantaru, pro kupce od jižních moří vysoce ceněného zboží. Ale nejen pro ně. Do barbarských končin severně od Istru přijíždí trójský princ Podarkés. Je odhodlán získat zde poklad, kterým vykoupí rodné město z pařátů mykénského zabijáka Hérakla. Brzy se ukáže, že je to úkol nad síly jednoho muže. Naštěstí Podarkés získává spojence ve válečníkovi Astériovi s tajemnou, temnou minulostí, mladé věštkyni Sýkorce, schopné mluvit s bohy, a také v udatném knížeti Sokolovi. Zdá se tedy, že bitva o poklad nemůže skončit jinak než vítězstvím. Jenomže to Podarkés ještě netuší, že do Istru vplula na útěku před kolchidskou flotilou černá loď Argó s palubou plnou nejobávanějších řeckých hrdlořezů... Juraj Červenák se ve svém novém románu vypravil mnohem dál do minulosti, než jak tomu bylo ve slovanských eposech Černokněžník, Bohatýr a Bivoj. I tato hrdinská fantasy však zůstává spjata s našimi dávnými předky a českému a slovenskému čtenáři důvěrně známými místy. Také u nás totiž v době bronzové žili vladaři, hrdinové a osudové ženy, nápadně se podobající těm, jejichž příběhy zaznamenal Homér.... celý text
Romány Literatura slovenská Fantasy
Vydáno: 2009 , BrokilonOriginální název:
Sekera z bronzu, rúno zo zlata, 2008
více info...
Přidat komentář
Juraj Červenák patří mezi mé oblíbené autory, ale čtu spíše jeho pozdější práce a ke čtení Sekery z bronzu a rouna ze zlata mně nalákalo téma Argonautů, které bylo i inspirací dvoudílných Černých korábů od Joe Alexe, které patřily k mým oblíbeným knihám v době mého dospívání.
Fantasy si občas přečtu, ale musím si ji dávkovat opatrně, a zde jsem byl docela brzo předávkovaný, na mně ji tady bylo až moc, normálně bych dal tak tři hvězdy, ale protože je to Červenák nemůžu dát míň než čtyři.
Pre mňa veľké sklamanie, začiatok sľubný, potom veľký zvrat, až som sa strácala v deji. Knihu som nedočítala, bolo to trápenie.
Mně se to líbilo moc. Neříkám, že to je příběh o pěti vrstvách, ale rozhodně to je poctivá a velmi uvěřitelná červeňákovská rubačka!
Pro spojení starých mýtů a pověstí s fantasy, a zvlášť v podání Juraje Červenáka, mám prostě slabost. Je nadto zábavné, jak si Červenák pohrává s tradičními hlavními hrdiny bájí, jejichž vlastnosti mnohdy využívá k tomu, aby z nich udělal záporné postavy svého vyprávění. Sekera z bronzu, rouno ze zlata sice nedosahuje kvalit Roganovy série, ale stále je to velmi příjemné čtení, které má správný spád a vše, co k žánru patří.
Taky zvlastny gulas to bol, ale ok. Dalo sa to precitat, ale asi zostanem pri tych novsich dielkach od Cervenaka.
Dobré písané, dobrý deň, otvorené dvere pre ďalší príbeh. Určite si ho prečítam ak bude napísaný
Velmi hezky napsaná fantasy z dob dávno minulých. Četlo se to jedním dechem. Propojení s řeckou mytologií je velmi zajímavý nápad.
Cože,ono to má jen 300 stránek??Já chci další pokračování,další příběh a další akci s hlavnímy hrdiny..Děj se sice na začátku trochu táhnul,ale pak se to rozjelo a každá další kapitola byla lepší a lepší.A ten konec,prostě paráda..Já vím,že na každou knihu od Juraje pěju chválu,ale ono to jinak ani nejde,on prostě fakt umí..
Občas som mal pocit, že som v akčnom počítačovom RPG-éčku. Ale, ani mi to až tak veľmi nevadilo...
Sekera z bronzu a rouno ze zlata je poctivá a syrová kniha, v níž není místo pro váhání nebo zbabělost, protože tady se hraje ostře a tvrdě. Žádná „romance pro křídlovku“ nebo „večery pod lampou“ se nekonají. Základními atributy téhle knihy jsou nelítostné boje, krvavé oběti, strašlivé stvůry, vraždění a smrt, ale také odvaha a udatnost, čest a sláva, věrnost a odhodlání poprat se s osudem. Autor se s tím nemaže a neutápí se ve zdlouhavých popisech dějů, věcí a ani charakterů. Příběh uhání jako splašený kůň, jehož jezdec má na žerdi pověšenou zástavu, sešitou ze strohosti a přímočarosti. Je to kruté a nevlídné vyprávění, ale místy ho prosvětluje naděje a laskavost. Kupodivu to dohromady funguje, a funguje to až překvapivě dobře. Vyměnit řecké bohy a hrdiny, kteří mě svou přítomností v okolí Dunaje lehce iritovali, za ty slovanské, asi bych románu přiřkl plný počet hvězd.
J. Červenák opět nezklamal a přinesl nám skvělou knihu, tentokráte, na rozdíl od jeho předchozích knih, odehrávající se mnohem dále v minulosti, konkrétně v době bronzové. Na téhle knize mě potěšilo mnoho věcí, z nich rozhodně nejvíce perfektní temná atmosféra a propracované prostředí, na kterém si dal autor opravdu záležet. Především atmosféra je opravdu bezútěšná a přiznám se místy jsem začal dokonce propadat depresím. Je tu ale pár nedostatků, které knihu srážejí do stínu Červenákových ostatních románů. Je to hlavně zcela viditelná časopisovost. Viditelné to je především na tom, že zhruba v polovině knihy mizí jeden záporák a objevuje se druhý. Jinak je ale Sekera z Bronzu pořád velice nadprůměrnou knihou a dokazuje, proč Červenák patří mezi tuzemskou špičku.
Není to klasická historická fantasy od tohoto autora - hlavně historickým zařazením do doby bronzové a zajímavým nápadem prolnutí s řeckou mytologií. Četl jsem už dvakrát a určitě se k tomu opět vrátím i v budoucnu. Je to velmi příjemná oddechovka a děj má spád.
Román, ktorý asi najviac vyčnieva z Červenákovej tvorby. Odohráva sa v najvzdialenejšej histórii - v dobe bronzovej na území dnešného Slovenska. A áno, autor má všetko archeologicky podchytené, len si to, samozrejme, prispôsobil pre potreby svojho románu. (Anti)hrdinami sú tu známe postavy z gréckej mytológie, nikto menší ako slávni Argonauti. Zaujímavá a celkom vtipná mytologicko-historická rošáda. Ako vždy, poriadna akcia v tomto napínavom a miestami naozaj atmosférickom príbehu nemôže chýbať. Vzhľadom k tomu, že román pôvodne vyšiel na pokračovanie v časopise Fantázia, obsahuje nadpriemerný počet skvelých ilustrácií od Miša Ivana.
Výsostne oddychovka. Síce kniha nereflektuje staroslovanskú tematiku, no nudiť sa nebudete. Červenák teraz siahol po antických bájach a spojil ich s našim pravekým územím. Čo z toho vzniklo? No nemá to taký náboj ako Černokněžník (s Bohatýrom sa to nedá už vôbec stotožniť), ale bolo to lepšie než Bivoj. Stále mám však pocit, že autor sa aj tu nechal viesť už zaužívanými stereotypmi a šablónami. Napriek tomu to nebolo zlé. Pýta si to však pokračovanie.
Autorovy další knížky
2013 | Mŕtvy na Pekelnom vrchu |
2009 | Strážcové Varadínu |
2006 | Ocelové žezlo |
2015 | Ohnivé znamenie |
2017 | Vlk a dýka |
Zajímavě pojatý příběh z dávné minulosti.