Šest hvězdiček
Joost Zwagerman
Justýn Merkelbach je nejmladším šéfredaktorem v Nizozemsku. Vede magazín Dobré ráno, časopis specializovaný na hotelnictví. Za obrovským nákladem a nemalými zisky stojí pouze dva lidé: zakladatel časopisu, Justýnův strýc Siem, a asistentka Mabel. A také strýčkovy fígle a triky, jimiž „přinutí“ k inzerci jakékoli hotelové zařízení. Strýc je otevřený, nespoutaný a impulzivní, Justýn ho odmalička zbožňuje. Pro chlapce, který vyrůstal v područí upjaté matky, chorobně posedlé hygienou, a suchopárného otce, bývaly návštěvy u strýčka Siema a tety Tilly vždy oázou uvolněné atmosféry. Po střední škole proto nastupuje do Dobrého rána a po zapadlých koutech Holandska hledá vhodná ubytovací zařízení. Jednoho dne spáchá Siem sebevraždu. V románu se Justýn retrospektivně vrací k událostem dětství a dospívání, rozpomíná se na různé situace, okolnosti a příběhy. Mimo jiné i za pomoci terapeuta se rozhodne dopátrat pravé příčiny jeho smrti. Postupně odhaluje skutečnou podstatu sice bezdětného, ale jinak napohled harmonického manželství strýce a tety - sex jako akt marnosti, sebetrýznivé návštěvy bordelů, destrukce… Jako se nám při psychoanalýze vyjevují zasuté, triviální vzpomínky, poznává Justýn skrytá zákoutí jejich života. Ovlivní ho to natolik, že i sám sebe začne vidět jinak. Obdivuje strýce proto, že si vzal život? Mohl tomu nějak zabránit? Je sebevražda projevem bezohlednosti a sobectví, nebo lze sebevraha i pochopit? Joost Zwagerman je vynikající vypravěč, dokonalý analytik lidské psychiky. Dokáže suverénně navodit atmosféru a dávkovat napětí, zaobírá se tématy, která kontrastují s puritánstvím průměrného Holanďana. Jeho vypravěčské voyeurství dává čtenáři jako by nahlédnout tam, kam nemá.... celý text
Přidat komentář
Směska dekadence, údivu a humoru. Jak se srovnat nejen se smrtí bližního, ale i s vědomím, že o jednom z nejbližších vím pramálo. A ještě ke všemu se jím stávám...
Velmi dobře vystavěný příběh, který nutí čtenáře přemýšlet, což knize neubírá na čtivosti, ba naopak. Ač je tématem sebevražda, kniha je místy velmi vtipná.
Jak se vyrovnat se smrtí blízkého člověka, kterého obdivujete? Jak pracovat s jeho odkazem? Postupně se v příběhu vynořuje odvrácená stránka toho stejného muže. Šest hvězdiček je právě o tomhle nasvícení dobrého i zlého; mírnou variací Paní Bovaryové, která je ale mrtvá už na začátku děje.
Líbil se mi sarkasmus vypravěče a cynismus byznysu magazínu Dobré ráno.
Kniha se mi ale četla krkolomně. Neřekla bych, že je text špatný, ale ve mně to drhlo... 4 dny čtení mi přišly spíš jako 2 týdny. A podezřívám, že nepřispívá ani typografie této edice. Rozčilovala mě samotná písmenka. K zážitku prostě přispívá cokoliv...
Překvapivá knížka, ve které se řeší nejen rodinné vztahy, ale i vztahy milostné a v neposlední řadě rozebírá vinu a výčitky sebevraždy a to vše velice poutavě a přirozeně. Pěkná novelka.
Dobrá kniha ze současnosti. Oetvírá aktuální otázky v normálním prostředí, takže je to srozumitelné a realistické (aspoň pro mě). Možná trochu moc psychologie, ale celkově příjemné překvapení.
Příběh na téma sebevraždy. Velmi dobře popsané myšlení a činy pozůstalých. Hlavně vyrovnání s něčí sebevraždou ,co ho k tomu vedlo, a jestli za to nemohu? Příběhem nás provází synovec Justýn, který pracoval se svým strýcem v magazínu Dobré ráno, a vzpomíná ,co se strýcem prožil a hledá odpovědi. Hodně dobrá novela.