Šest problémů pro dona Isidra Parodiho
Adolfo Bioy Casares , Jorge Luis Borges
Svéráznou knihu záhad připisují její autoři, Jorge Luis Borges a Adolfo Bioy Casares, fiktivnímu spisovateli jménem Bustos Domecq. A aby nás o jeho existenci přesvědčili, doplňují knihu Domecqovým životopisem a předmluvou rovněž fiktivního akademika. V tomto díle se setkáváme s detektivem, který podobně jako Nero Wolf nemůže vycházet z domu – ne však kvůli tloušťce, ale proto, že je vězněn (byť neprávem) za vraždu. V příbězích plných humoru a ironie navštěvují hrdinové povídek celu č. 273 a předkládají Parodimu záhady, které on s důvtipem a na základě logické úvahy řeší. Obvykle je samozřejmě všechno jinak, nežli se zprvu zdálo.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Povídky
Vydáno: 2015 , ArgoOriginální název:
Seis problemas para don Isidro Parodi, 1942
více info...
Přidat komentář
Literární mystifikace dvou argentinských spisovatelů. Jorge Luis Borges, Adolfo Bioy Casares a jejich fiktivní spisovatel H. Bustos Domecq, údajný autor mnoha děl, mezi nimi i "detektivních" povídek Šest problémů pro dona Isidra Parodiho. Už detektivovo příjmení Parodi nejspíš předznamenává mnohé. Detektiv Parodi sedí ve vězení a podobně jako slavný Wolfe (detektiv z pera Rexe Stouta) vyšetřuje, aniž by se pohnul z místa. Avšak tyhle detektivky jsou jaksi falešné - vlastně to žádné detektivky v pravém smyslu nejsou, ačkoli se tak tváří. Za Parodim v každém textu přijde nějaká bizarní postavička a dlouze mu vypráví svůj příběh, obvykle podivně směšný, přestože jde v jádru o zločin. Parodi následně popřemýšlí a přijde s řešením. Ještě nečekanějším a bizarnějším, než jaký byl původní problém.
Je to dobré, veselé, svým způsobem kouzelné a to, s jakým gustem archetipizují a parodují pánové Borges a Casares... tedy pardon, pouze pan Domecq... různé lidské typy, je vážně obdivuhodné. Jen - ač má kniha sotva 200 stran - se to brzy zacyklí a začne to být čímsi stejné. Tři povídky by mi upřímně bohatě stačily. Přiznám, že u dalších třech jsem občas měl problém udržet pozornost, protože sebevětší překvapení nemohlo překvapit, neboť struktura příběhů byla stále stejná. Možná je lepší si ty povídky dávkovat s velkými pauzami a přečíst je během dvou odpolední nebylo správné rozhodnutí...
S touto knihou mám velmi komplikovaný vztah. Na jednu stranu ji mám velice ráda, protože jsem ji dostala darem od člověka, který je mému srdci velmi blízky. Na druhou stranu jsem toto na první pohled čajové čtení četla nekonečně dlouho a proklínala za to sebe i Isidra Parodiho. Kniha mi obsahem zkrátka vůbec nesedla a já při čtení trpěla jako zvíře, které se rozhodlo, že to zkrátka dočte, ať to stojí, co to stojí.
Štítky knihy
spisovatelé Argentina argentinská literatura hispanoamerická literatura fiktivní životopisy, biografie
Část díla
- Býčí bůh 1942
- Dlouhé hledání mága Taj Ana 1942
- Dvanáct znamení světa 1942
- Goliadkinovy noci 1942
- Oběť Tadea Limarda 1942
Šest příběhů, společné dílo věhlasných autorů Borgese a Casarese, představuje spíše parodii na detektivku. Nabízí místy až absurdní situace a zápletky, to vše okořeněno humorem, který nemá chybu.