Anna Boleynová – Králova posedlost
Alison Weir
Šest tudorovských královen série
< 2. díl >
Mladá žena, která změnila běh dějin. Anna se po letech strávených v královských palácích Francie a Burgundska vrací do Anglie, strhává na sebe pozornost anglického dvora a rozehrává hry dvorské lásky. Když ale král zavelí, všechna hra končí. Anna má ducha i odvahu hodné koruny – a korunu chce také získat. Za každou cenu. Anna Boleynová byla druhou ženou Jindřicha VIII. Toto je její příběh. Historie nám říká, proč zemřela. Tento fascinující román vypráví o tom, jak žila. Alison Weirová rozkrývá životní osudy odvážné a odhodlané ženy.... celý text
Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: 2017 , BB artOriginální název:
Anne Boleyn: A King's Obsession, 2017
více info...
Přidat komentář
Na tento díl jsem se vůbec netěšila, protože mi Anna nebyla z dílu o Kateřině vůbec sympatická. Příběh mě, ale překvapil, Anně jsem fandila a dle tohoto podání jejího života, z toho vyšla jako oběť Jindřichových choutek a následně politických machinací.
Anna Boleynová je moje druhá oblíbená manželka, takže jsem se na její příběh velmi těšila. A autorka opět nezklamala. Kdyby chudák holka zůstala ve Francii, věřím, že by byla šťastná. Říkám si, jestli jí ty tři roky na trůně stály za tolik bolesti a strachu. A Jindřicha bych zbila. Doufám, že se smaží v pekle.
Anna Boleynová je moje oblíbená manželka Jindřicha VIII. a jsem ráda, že příběh ukázal i Annin život před Jindřichem. Dokonce se mi kniha četla díky ubíhajícímu ději mnohem lépe a svižněji.
Těžko říct a dohledat pravdu, ale spisovatelka odvedla skvělou práci. Líbí se mi styl jakým je kniha napsána. Na jedné straně strohý letopočet a na té druhé krásný popis šatů nebo snídaně. Skvěle vylíčena doba a nadvláda mužů a všude plno intrik a pletich. Hodně mě zaujal i emotivní poslední den Anny. Působí vše věrohodně a mě to plně vtáhlo do děje 16 století a života Anny Boleynové.
Autorka dokáže historická fakta podat pro čtenáře velmi poutavým způsobem. I když na mne zpočátku osoba Anny Boleynové působila jako vypočítává a chtivá moci, nakonec mně jí bylo líto, i když jsem věděla, že její život skončí popravou. Pro současného čtenáře je možná zarážející, že král sám mohl podvádět královnu s jinými milenkami, ale Anně Boleynové jako královně by to neprošlo.
Přestože jsem knihu četla delší dobu, příběh se mi líbil a doporučuji knihu ostatním čtenářům.
Moja prvá kniha z tejto série a hneď po pár stránkach prišla doslova závislosť a chuď čítať ďalej a ďalej, v pamäti mi vďaka skvelému štýlu autorky utkvela kopa detailov. Oceňujem rozbor rodinného zázemia, rozporuplnej výchovy (ale pochopiteľne pohybujeme sa v 16. storočí), no zároveň bystrej mysle, inteligencie a citových pohnútok kráľovnej Anny, ktorá si ma získala napriek tomu, že dovtedy som z historického hľadiska jaksi stále držala palce kráľovnej Kataríne. Som rada, že som dala Anne šancu, aj keď ľudsky som sa s ňou väčšinou nedokázala stotožniť. Klobúk dolu pred schopnosťou autorky podávať historické popisy, reálie a dialógy verne a pritom atraktívne pre dnešného čitateľa.
Jakožto největší milovník tudorovské doby a Alison Weirové jsem se nemohla dočkat, až se do série pustím. Nejvíc jsem se těšila právě na Annu Boleynovou, jelikož s ní nejvíc sympatizuji a za mě to musela být neskutečně zajímává a silná žena. Nic nového jsem se nedověděla, ale to není chyba autorky, mám toho už opravdu hodně načteno. Nicméně stejně nemohu jinak než 5 hvězd a klidně bych dala 10. Konec mě zlomil, i když vždy vím, jak tato královna dopadne, stejně mi slza ukápne. Miluji všechny knihy od této autorky, několik jsem jich přečetla i v angličtině a prostě smekám.
Jestliže jsem dala prvnímu dílu ze série hvězdičky 4, pak zde nemohu jinak a musím dát pouze 3.
Na stylu psaní autorky se samozřejmě nic nezměnilo a co jsem hodnotila negativně u Kateřiny Aragonské, to hodnotím negativně i nyní. Je to rozvláčnost, natahování děje. Opakování stále téhož vyniklo v příběhu Anny Boleynové o to více, že dlouhé roky čekání na manželství s Jindřichem byly popisovány na tak mnoha stranách. A vlastně se tam nic nedělo.
Dalším aspektem příběhu je historická věrnost. Nejsem znalkyní historie tudorovské Anglie, ale shodnou okolností nyní, kdy jsem knihu dočetla, začíná běžet v ČT dokument o rodině Boleynových (první díl 7.5.2024 na ČT2). Zatím jsem viděla jen jeden díl, ale je to velmi zajímavý vhled na osudy této rodiny a už se těším na pokračování. Jsem zvědavá, jak bude vykreslena Anna v této dokusérii, protože tady se autorka románu ani netají tím, že se snažila ji vykreslit v lepším světle, než v jakém je nyní vnímána.
Myslím, že pokud Anna byla až nezdravě cílevědomá, ambiciozní a mocichtivá, pak to bylo nastavením celé její rodiny a hlavně doby. Nepochybně to byla vzdělaná a inteligentní žena a těžko si dokážeme představit co znamenalo stát se terčem zájmu Jindřicha VIII. Můžeme jí zazlívat, že se nechtěla spokojit s rolí pouhé dočasné a následně odstrčené milenky?
Každopádně málokterý člověk je 100% dobrý nebo špatný. Nepochybuji o tom, že Anna měla i kladné stránky. Pochybuji ale, že by ona někdy skutečně věřila tomu, že sňatek Jindřicha a Kateřiny byl nezákonný tak, jak to popisuje Alison Weir. Zřejmě tam byly ostré lokty a vůně moci, která ji motivovala. Nemyslím si ale, že si zasloužila tak krutý osud a myslím, že svého konání na konci života nejednou hořce litovala.
Těším se na další díl série.
KNIHA: Osud Anny Boleynové na mě dolehl méně tíživě, než příběh její předchůdkyně. Protože Anna toho spoustu prožila a netrpěla takovou bídou jako Kateřina. Ale i tak vám je jí na konci líto... Nicméně mě fascinuje, jak plastický a živý obraz této veleznámé osobnosti dokázala autorka poskládat, přestože měla tak málo historických pramenů. A sic je její verze pravdy v mnoha ohledech subjektivní, mně se moc líbila. Takhle to klidně mohlo být.
Nicméně mě čtení dovedlo k zajímavé úvaze o tom, že o tudorovské Anglii Jindřicha VIII se obecně hodně mluví. Lidé to období mají rádi, jméno Anna Boleynová zná snad každý, ale už vám nedojde, že důkazů o tom, co to doopravdy, skutečně bylo za lidi, co si mysleli a s kým se setkali moc není - vše je často jenom vykonstruovaná domněnka, protože prameny historie vyschly, nebo jsou velmi tenké...
Další skvělý počin paní spisovatelky. Já tohle období anglických dějin miluju.
Prožila jsem s Annou její vzestup a pád. A bylo to úžasné.
Ovšem žít v té době bylo poměrně nezáviděníhodné. A za čas se vrhnu na další díl.
Boží. Tahle mě bavila ještě víc než první díl. Četlo se to velmi dobře. Annu jsem si od začátku zamilovala a se zatajeným dechem hltala její vzestup a pád.
Asi neznámější ze šesti žen Jindřicha VIII. a zároveň nejkontroverznější. Je zajímavé sledovat její příběh a milostný trojúhelník mezi Kateřinou Aragonskou, Jindřichem VIII. a Annou Boleynovou z jejího pohledu, vnitřní pohnutky, intriky, obavy a také její vzestup a pád. Autorka je schopna strhnout čtenáře v jednu chvíli Annu nenávidět i litovat. Opravdu rozporuplná osoba, která byla částečně obětí svých vlastních ambicí i své rodiny, která těžila vliv z přízně krále. Velmi poučné, co dokáže žena udělat s mužem, a jak muž pohne celým světem, jen aby jí získal...
Naprosto jsem se ztotožnila s Čičolinou, také jsem viděla film o Anně v dětství a nikdy jsem na něj nezapomněla. Kniha je perfektně napsaná, Anna musela být na svou dobu nejen nádherná žena, ale také žena, která věděla, co chce a udělala pro to všechno. Osud jí však nebyl nakloněn.
Pozor spoiler:
Druhá kniha od historičky Alison Weir o osudech šesti tudorovských královen, Anně Boleyn, mne nenechala na pochybách, že kompletně celá série bude naprosto skvělá. Jak sama autorka v dodatku říká, o pravých citech Anny Boleyn k Jindřichu VIII., nevíme, jelikož se nezachovaly žádné písemnosti z její strany, nicméně se toho dá mnoho odvodit. Anna byla nesmírně ctižádostivá žena, až tak moc, že šla přes mrtvoly a sama sobě nakonec způsobila i svůj pád. Na konci života jí muselo být jasné, že těch devět let, kdy se spustil celý kolotoč s Jindřichem, mohla být s někým jiným skutečně šťastná, protože kolik skutečného štěstí za tu dobu zažila? Neustálé intriky, pachtění po moci, a ve finále život v neustálém strachu, co se stane, pokud nepřivede na svět mužského potomka. Co mě však naprosto vyděsilo byl úplný závěr knihy a Annina smrt. Samozřejmě z dnešní znalosti moderní medicíny o fungování lidského těla má i obrovskou logiku fakt, že Anna Boleyn svou popravu cítila a vnímala. Což je tedy naprosto šílená představa. Člověk by si pomyslel, že padne jedna rána a konec. Jenže než-li mozku dojde přísun kyslíku a skutečně se vypne...inu, kdo by to byl řekl, chudák Anna Boleyn.
Nejprve musím zmínit, jak moc se mi líbí obálka. Nemohla jsem se na ni vynadívat.
O Anne Boleynove jsem měla představu jednak z filmu To druhé Boleynovic děvče, které jsem kdysi viděla a pak také z prvního dílu o Kateřině Aragonské. Z pohledu Kateřiny je Anna rozvracecka manželství, mrcha a snaží se zbavit ji i její dcery Marie.
Autorka Annu v tomto jejím druhém díle líčí jako ctižádostivou ženu bažící po moci a uznání a aby její děti byli královského rodu, která se kvůli tomu nebojí jít za hranu. Moc pěkná kniha a časem si ráda přečtu 3. dil o Janě Seymourové.
Jako hodně malá holka jsem viděla asi jen některé části seriálu Šest žen Jindřicha VIII. Matka si patrně myslela,že tak malé dítě to nepochopí. Pamatuji si to celý život, tu popravu samozřejmě. Na prahu stáří jsem si to prožila znova, s touto knihou.Četla jsem v noci,nad ránem, u jídla,a to už léta nedělám. I když zrovna to mi paní knihovnice prorokovala.
Mám moc ráda filmy i romány o Jindřichovi a Anně Boleynové. Je zajímavé, vidět tento příběh z různých úhlů pohledu. Tento se mi líbil. Výtku bych ale měla k prostřední části románu, která mi přišla nezáživná.
Štítky knihy
Anglie 16. století Anna Boleynová, královna, 1501–1536 manželství Jindřich VIII. Tudor, král, 1491-1547 Tudorovci popravy historické rományAutorovy další knížky
2016 | Kateřina Aragonská: Pravá královna |
2017 | Anna Boleynová – Králova posedlost |
2009 | Šest žen Jindřicha VIII. |
2011 | Princezna Alžběta |
2011 | Nevinná zrádkyně |
Jindřich VIII a Anna Bolenyová...setkala jsem se s nimi v 10 letech u filmu Tisíc dnů s Annou a od té doby jsem touto dobou trochu posedlá...S Annou opakovaně prožívám její osud , fandím ji...I když vim, že zbytečně.
Kniha přenádherně popisuje středověk, jeho opulentnost i bídu života. Politické machinace, které dokázaly zamávat i s životem šlechty...
Nechtěla bych v té době žít...