Šest vran

Šest vran
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345027/bmid_sest-vran-2dL-345027.jpg 5 3243 3243

Ketterdam – rušné přístavní město, kde se dá za peníze koupit naprosto cokoliv. Nikdo to neví lépe než Kaz Brekker, fenomenální podvodník a zloděj. Neštítí se žádné špinavé práce a dokáže vybruslit z každé situace. Jednoho dne dostane nabídku, na kterou by kývl jen šílenec. Pohádková odměna však několikanásobně převyšuje všechna nebezpečí, která ze sebevražedné zakázky plynou. Sám to ale nezvládne. Bude potřebovat další pomocníky… Trestance prahnoucího po pomstě. Zázračného střelce se slabostí pro hazardní hry. Černou ovci z prominentní rodiny na útěku z domova. Špiónku pohybující se neslyšně jako stín. Dívku využívající svoji krásu jako smrtící zbraň. Šest nebezpečných psanců se pokusí o nemožné – vloupat se do Ledového paláce, nejstřeženější pevnosti světa. Kdo z nich přežije? Jaká tajemství vyplavou na povrch? Odvrátí nebezpečí, které hrozí světu?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Six of Crows , 2015

Njangu
01.09.2021 5 z 5

Pěkný příběh, čekala jsem větší propojení s Grišou, ale i tak to bylo pěkné. I když asi právě Griša se mně líbila víc. Očekávala jsem od toho trošku víc. Ale nic to nemění na tom, že se mně to líbilo. I když ten wow efekt se nedostavil.

Admoas
31.08.2021 5 z 5

První asi dvě kapitoly pro mě byli zdlouhavé a vůbec jsem se neorientovala v pojmech a postavách, ale potom už se kniha četla sama. Moc mě bavily všechny dějové zvraty, vztahy mezi postavami, flashbacky a celkové prostředí a atmosféra v knize. Těším se, až si přečtu další díl.

Ayen
29.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Co tohle bylo?! Nechápu, jak někdo může napsat tak grandiózní příběh. Kniha mě doslova vcucla a já najednou běhala s členy Havraního klubu po ulicích Ketterdamu. Lezla jsem s Inej po kluzkých stěnách a mohla si oči vyplakat, když jsem se vrátila s Kazem do jeho minulosti. Autorka píše takovým způsobem, že jí věříte každé slovo. Jediné přes co jsem se nemohla přenést, byl věk postav. Možná Barrel je takové místo, kde musíte dospět a utvořit si skořápku proti vnějšímu světu, ale i tak mi to přišlo trošku přitažené za vlasy.
Každopádně knihu jsem dočetla v metru a hned jsem si musela jet pro další díl.

Aaron Lewis
18.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Vynikající. Přečetla jsem to za jednu neděli:). Asi by se dalo, co vytknout, hlavně věk postav, všem bylo 17, ale ten by znát dle mého názoru jen u Inej, jinak bylo podle mě zbytečné všechny narodit do upířího věku:P. A právě Inej mě s Kazem moc nebavili (jako románek), ale ke konci už dobrý. Inej mě bavila nejmíň, měla takovou zvláštní povahu... nijakou a to byla vrah... hmmm. Kaz byl jasnej, Jesper taky super (s tím Wylandem či jak se jmenoval, to bylo taky jasný, ale nemusela autorka dělat pár ze všech), zase něco jiného a Nina s Matthiasem na výbornou:), njn, ty byli super. Četlo se to jedním dechem, nebylo slabého místa, prostě jsem jela dál a dál a najednou konec. Ten jsem tušila, bylo mi jich líto, hned jak se psalo o tom předávání, jsem si říkala a sakra, něco se posere, jinak by to tam autorka nedávala. Pak jsem si myslela, že to Kaz zvládne a bohužel... no jdu hned na dvojku:).

Mirin1349
06.08.2021 4 z 5

Očividnou inspiraci holandskými jmény i názvy kvituji, bylo to zajímavé zpestření, nejspíš se autorka chtěla pochlubit, že trochu holandsky umí. Příběh se mi líbil, chvílemi jsem si přišla jako v RPG hře, kde máte bandu různých postav s různými schopnostmi a charaktery, kteří se jeden bez druhého neobejdou, ale dohromady jsou neporazitelní. Tahle pohádka se mi líbila a závěr mě navnadil na pokračování.

anngelina
03.08.2021 4 z 5

Moc jsem si čtení užila, líbil se mi humor, ten fantasy svět, zápletka, postavy. Na druhou stranu žádný velký dějový zvrat se nekonal, od začátku tušíme jak jejich mise dopadne. Jen nebylo jasné jak moc hustá a epická bude. Nakonec mě to uspokojilo, ale neposadilo na zadek.

Kristýna91
03.08.2021

Nu, nevím. Myslím, že už jsem moc stará tenhle žánr. Nemohla jsem se zbavit myšlenky, proč ty postavy nemohou být starší? Celé by to nabylo na důvěryhodnosti. Chápu, že se i mezi náctiletými výrostky občas objevují lidé buď mimořádně nadaní anebo mimořádně zvrácení (viz mexické kartely), kteří jsou schopní se vyšplhat na pomyslný vrchol již v raném věku, ale to, že nejlepší schemer, nejlepší špionka, atd. atd. ve městě sotva dosáhli 17 let věku a už jsou všichni nejlepší ve svém oboru, je poněkud směšné a nemohla jsem se přes to přenést.

V rámci young adult žánru se však jistě jedná o zdařilý počin. Postavy jsou zajímavé a jejich interakce pobaví, dějové zvraty překvapí, nějaké napětí tam je a reálie fiktivního světa jsou vykresleny s umem (nečetla jsem Griša trilogii, přesto však nemám pocit, že by mi něco scházelo k pochopení).

Technicky je to dobré, dokonce možná dost dobré, ale asi to není pro mě. Druhý díl si ale asi časem přečtu.

Chytuš
25.07.2021 5 z 5

Hráč, odsouzenec, vzpurný synek, zbloudilá griša, sulijka, ze které se stal zabiják a kluk z Barrelu, ze kterého se stalo něco ještě horšího.
Tak tuhle zvláštní partičku si rozhodně nenechte ujít! Má cesta k nim byla klikatá a dlouhá (doma máme knížku asi už tři roky, ale přece nebudu číst o nějakých gaunerech a ještě jim fandit!) - no ale fuj, hanba mi, nejen že jsem jim fandila, já TRNULA při každém dějovém zvratu, cítila každou jejich bolest a radovala se z každého švindlíku, který zvrátil děj v jejich prospěch. No asi nebudu žádný svatoušek, protože se hned vrhám na Prohnilé město a doufám, že Kaz vymyslí ten svůj trik tak, aby všem padouchům vytřel zrak!
Jediné, co před čtením nedoporučuji, je podívat se na seriál Shadow and bone, některé pasáže z knížky to totiž trochu pokazí, protože už dopředu víte, o co v retrospektivním pohledu u jednotlivých postav jde...

Fallenyard
24.07.2021 5 z 5

Tak tohle bylo perfektní! Leigh Bardugo rozhodně ví, jak budovat a udržet napětí. Trochu otřepané téma zločineckých gangů dostává nový rozměr a stává se z něj příběh, od něhož se nejde odtrhnout. Postavy a jejich background jsou citlivě vykreslovány, ovšem bez pachuti obávaného patosu, který často traumatizované charaktery provází. Děj i chování postav jsou logické a nejmenší zarážející detail je vysvětlen nebo vyústí v překvapivý zvrat. Jako bonus je tu humor, občas nečekaný, ale spontánní a vítaný. Tohle jsem u knihy dlouho hledala a konečně našla, jdu se vrhnout na druhý díl!

Elfinka_
21.07.2021 5 z 5

Pro mě úplně první kniha této kategorie, bavila mě od začátku do konce, nevšimla jsem si, že by na začátku bylo něco zamotaného nebo těžkého k prokousání. Luxusní - děj, akce, postavy, překvapení, proziravost. Ráda se vrhnu do dalších dílů i do Griši.

pat4157
12.07.2021 4 z 5

Jak už tu někdo psal, začátek je těžký a je nutno se prokousat, aby do sebe začalo zapadat to, co se zpočátku zdá chaotické. Ale pak je to jízda, ta promyšlenost děje, tleskám.

Fidorr
11.07.2021 5 z 5

Jelikož jsem nečetl předchozí sérii Griša, tak začátek pro mě byl velkou neznámou což nakonec vůbec nevadilo, protože autorka mě výborně zasvětila do světa a už jsem hltal stranu po straně. Velmi svižný děj s poutavým vykreslením veškeré akce mě opravdu bavil. Co se týče postav tak ty bych obzvlášť vyzdvihl, protože pozvolné dávkování příběhu a charakteru každé z nich mě udržovalo po celou dobu ve zvědavosti co dalšího se o nich prozradí :) Taky spousta nečekaných zvratů mě nepřestala překvapovat. Za mě opravdu super a doufám, že ten vy*caný kupčík dostane pořádně za uši :D Jdu to tedy zjistit do druhého dílu ;)

Sss708
07.07.2021 5 z 5

Poprvé jsem knihu odložila,nemohla jsem se prokousat začátkem.Pak jsem si tady přečetla recenze s podobným problémem a dala jsem asi po roce knize šanci.Po zamotaném začátku jsem se od knihy nemohla odtrhnout a už se těším na pokračování.Za mě super!

katasokolov
01.07.2021 5 z 5

Poté, co jsem na #grishaverse šla postupně, se mi to rozhodně vyplatilo !! Sice se říká, že pro vraní duologii nepotřebujete předchozí knihy, ale já myslím, že čtecí požitek vám to mnohonásobně zvedne. Přiznávám, že úplný začátek knihy je takový nijaký, ale to se velmi rychle změní a budete vtaženi do skvělého akčního příběhu. Autorka je ve worldbuilding vážně skvělá. No a ty postavy, to je kapitola sama o sobě, Bardugo jim dala takový drive a náboj a vy budete nadšeni naprosto z každé z nich. V knize jsou moc pěkně nastíněné i romantické linky a miluju je obě. No a Kaz, tak na tom je vidět, že autorka do něj promítla i část svého já. Původně jsem teď chtěla začít s jinou knihou, ale když já nutně potřebuju vědět, jak se to bude dál vyvíjet !! Druhý díle pojď ke mně :)…

-) A abych nezapomněla, moc a moc doporučuji seriál :).

misatrix
27.06.2021 4 z 5

Behem prvni tretiny knihy jsem knihu nekolikrat odlozila a nechapala, proc ji kazdy tak vychvaluje. Mela jsem problem se zacist. Po tydnu jsem byla presvedcena, ze kniha neni pro me. Pote jsem nasla jednu booktuberku, ktera rekla ze se zacatkem knihy tez zapasila, ale ze se to behem par stranek zmeni. Cetla jsem tedy dal a behem 2 dni docetla zbytek knihy a byla to tedy jizda!

Mabie
20.06.2021 5 z 5

Panečku! Nenechte se odradit trochu nejasným a zmateným začátkem, pokud chvíli vydržíte, všechno do sebe pěkně zapadne a Leigh Bardugo vám poskytne skvostný čtenářský zážitek.
Kniha překonala moje očekávání, překvapila svou svěžestí, zábavností, napětím i zvraty. Líbil se mi jak autorčin styl psaní, nápaditý příběh, tak i výborně vykreslené postavy. Prostředí se inspiruje reálnými kulturami, ale je tu tolik originálních prvků navíc, psychologie postav je tak výborně propracovaná, samotný příběh tak chytře vystavěný, všechno je to překvapivé a přitom uvěřitelné.
Velice oceňuji dynamiku a propletené vztahy ve skupině. Tajuplný, uzavřený a vnitřními běsy stíhaný Kaz; Inej - akrobatka, zabiják a dívka, která chce dokázat sobě i světu, že je v ní něco víc; Nina a Matthias, dva póly magnetu, které se přitahují i odpuzují; ostrostřelec a hazardní hráč Jesper; kupecký synek a černá ovce rodiny Wylan, ti všichni mají svou nepěknou historii a jejich retrospektiva přináší příběhu hloubku a leckdy je lepší než hlavní dějová linka.
Poslouchala jsem jako audioknihu a musím vyzvednout i kvalitu interpretů, kteří dokázali přidat body navíc.
Pokud máte rádi fantasy, jednoznačně knihu doporučuji!

VeronikaZ
15.06.2021 5 z 5

O knize jsem četla hodně, většinou že je to jako Gentleman Bastards pro mladší. Ale definitivně mě ke čtení zlákal seriál.
Gentleman Bastards jsou sice pětkrát lepší, ale s nimi nelze nic srovnávat. Kaz Brekker je slušná náhrada za Locke Lamoru. Knížka je čtivá, plná zvratů a sympatických postav. A desetkrát lepší než průměrná young adult fantasy. Leigh Bardugo navíc umí world building.

Marie893
10.06.2021 5 z 5

Ze začátku mě kniha děsila ,ale potom jsem děj pochopila. Je úžasná.

VeDny
05.06.2021 5 z 5

Ke knížce jsem se dostala po několikaletém čtenářském bloku pouze díky přenádherné obálce... a jsem za tu náhodu neskonale vděčná. Bohužel jsem si nevšimla, že série navazuje na sérii Griša, to jsem si uvědomila, až jsem shlédla seriál, přičemž jsem byla v polovině Šesti vran... to mi připravilo jeden nenápadný, ale velmi podstatný spojler, který nejspíš vyzrazuje rozuzlení celé trilogie Griša... každopádně... :D
Na začátku jsem měla problém se začíst, jelikož jsem neznala svět a jeho obyvatele. Autorka sice pracovala s tím, že čtenář nemusí číst předchozí trilogii, každopádně i tak jsem měla pocit, že trochu tápu. Každopádně se to brzy vyjasnilo, děj měl rázem jasný tvar a já otáčela nedočkavě stránky až do konce. Musela jsem se hlídat, abych nepřeskakovala věty a vychutnávala si veškeré detaily, tak napnutá jsem byla.
Nejvíc se mi zamlouval styl podávání nových informací. Jsou knihy, které vám to rovnou nasypou v úvodní kapitole (třeba takový Naslouchač), ale pak jsou zde takovéhle, které informacemi nezahlcují, pěkně přirozeně je dávkují a nechávají tak na každé postavě závoj tajemství.
Oceňuji taky celou akci v Ledovém paláci. V podobně laděných knihách jsem sice zvyklá na mnoho nebezpečenství, ale Bardugo vše popsala svižně, ve všech detailech, vyhnula se prvoplánovým překážkám a já nepřečetla knihu s klidem, že se z toho určitě dostanou... protože jsem nedokázala odhadnout, co se stane příště.
Naštěstí mám v knihovně rovnou druhý díl. :)

cryingPickle
30.05.2021 5 z 5

Famózne. Kniha ma chytila hneď na začiatku a nepustila ma až do konca. Dej je originálny, rýchlo ubieha až by ste si priali aby tá kniha bola dlhšia. Postavy sa mi páčili a aj spôsob akým nám autorka odhaľovala ich minulosť. Určite si prečítam aj ďalšie knižky z Grishaverse.