Šest vran

Šest vran
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345027/bmid_sest-vran-2dL-345027.jpg 5 3245 3245

Ketterdam – rušné přístavní město, kde se dá za peníze koupit naprosto cokoliv. Nikdo to neví lépe než Kaz Brekker, fenomenální podvodník a zloděj. Neštítí se žádné špinavé práce a dokáže vybruslit z každé situace. Jednoho dne dostane nabídku, na kterou by kývl jen šílenec. Pohádková odměna však několikanásobně převyšuje všechna nebezpečí, která ze sebevražedné zakázky plynou. Sám to ale nezvládne. Bude potřebovat další pomocníky… Trestance prahnoucího po pomstě. Zázračného střelce se slabostí pro hazardní hry. Černou ovci z prominentní rodiny na útěku z domova. Špiónku pohybující se neslyšně jako stín. Dívku využívající svoji krásu jako smrtící zbraň. Šest nebezpečných psanců se pokusí o nemožné – vloupat se do Ledového paláce, nejstřeženější pevnosti světa. Kdo z nich přežije? Jaká tajemství vyplavou na povrch? Odvrátí nebezpečí, které hrozí světu?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Six of Crows , 2015

harryhozena
09.04.2021 5 z 5

Nejlepší kniha na světě. Už to bude druhý rok, co jsem ji přečetla poprvé a nemůžu na ní přestat myslet. Kaz, Inej, Jesper, Wylan, Matthias i Nina jsou moje nejoblíbenější postavy ever. A to už jsem četla spoustu knih. Připravte se ale na trošku pomalejší čtení. Kniha má nepohodlný formát a malá písmenky. Tak či tak to ale stojí za to.

Kyri
08.04.2021 4 z 5

Na to, že je to kniha pro mládež, mi to přišlo opravdu fajn. Pěkně propracované postavy, gradující příběh. Početla jsem si. Fantasy kulisy mi přišly nadbytečné a zbytečně košaté, ale celkem úspěšně jsem je ignorovala a obsah to nijak neovlivnilo.

engelbert
08.04.2021 3 z 5

Kniha mě bavila, i když na mě působila poněkud nesourodě. Život v Ketterdamu se dosti povedl, trochu to připomínalo staré dobré detektivky drsné školy. Pak dojde k nabídce a výpravě, kde geniální zlosyn z podsvětí dokonale naplánuje dobře zaplacený únos tisíciletí, naštěstí o tom plánu celou dobu nic nevíme, nemusíme si tak ani všimnout, že celá akce je vlastně geniální týmovou improvizaci. No dobře zkusím tomu věřit. Dozvíme se jaká je absolutní a nelítostná nenávist mezi Fjerdou a Ravkou, která je prostě daná a o její příčině můžeme tak leda hádat. A pak dojde k akci. Příběh je fragmentován do krátkých kapitol z pohledů různých odstav, pěkně napínavě. Aby to celé fungovalo musí být zapojeny všechny nadpřirozené síly na obou stranách, abychom se nemuseli nechávat omezovat fyzikálními zákony. Jde to dokonce tak daleko, že osoby jedoucí v tanku jsou nárazem do hradby silou vrženi překvapivě dozadu. Na příběh to nemá podstatný vliv, ale rušivé to rozhodně bylo. Absence úvah o již zmíněném nepřátelství je vyvážena úvahami prchajících hrdinů, kudy vyjely tanky, které se je vydaly stíhat. Ačkoliv je na bíledni, že už byla proražena hradba prvním tankem, přesto úvahy vedou směrem k nedostatečnému poškození brány, nebo k tajnému rozmístění jednotek mimo pevnost. A nejvíc pozoruhodné je na tom to, že se mi to i přes všechny předchozí námitky líbilo.

veru1367
04.04.2021 5 z 5

Moje jedna z nejoblíbenějších knih. Miluju tuto autorku!
Pouze jedna věc se mi nelíbila, ten pomalý začátek. Ale pak to byla pecka!!

NikolaJ.
03.04.2021 4 z 5

I přesto, že jsem četla Grišu, mi dělalo prvních asi sto stran problém se zorientovat v prostředí, ději, postavách a celkově se začíst. Potom se to ale nějak rozjelo a nakonec je to super a rozhodně stojí za přečtení. Musím asi jako většina uznat, že je to o něco lepší než Griša. Je to kniha plná napínavých zvratů.... Pokaždé jsem si myslela, že už mají vyhráno, a najednou BUM - komplikace. Potom to vyřešili a potom ještě větší BUM a ještě větší komplikace. Tohle čtení jsem si náramně užila, postavy jsem si nakonec zamilovala a shipuju úplně všechny páry, co tam jsou :) Tohle se povedlo.

Loriss
03.04.2021 5 z 5

Šest vran byla moje první knížka ze světa Grishaverse a jak už bylo řečeno níže, opravdu doporučuji nejdřív začít trilogií Griša, protože teprve pak si Vrány vychutnáte se vším všudy. Ne že byste si bez toho nemohli knížku užít, ale Bardugo už se s nějakým vysvětlováním svého univerza v Šesti vranách moc nepáře.
Ale pokud pominu tohle - je to prostě neskutečná jízda, ta knížka snad nemá jedno hluché místo. Partičku šesti hlavních vyvrhelů nejde nemilovat, ačkoliv je to jeden zmetek vedle druhého (až snad na jednu výjimku). Samozřejmě nad všemi vyčnívá Kaz Brekker - naprosto amorální, narušený, všehoschopný parchant, který má vždy v záloze plán B. Dále jsem si oblíbila milovnici vaflí a srdečních zástav Ninu (její vztah s Matthiasem byl netradiční a skvělá love story) a akrobatku Inej s její sbírkou vymazlených svatých dýk. Dočkáme se flashbacků z minulosti všech hlavních postav, který osvětluje motivy jejich jednání a důvody, proč se všichni ocitli až po krk ve stoce. Dále už je to pak jen akce, akce, akce, prokládaná super hláškami.
Jediné, co bych vytkla, je věk hlavních hrdinů, na sedmnáct se nechovali ani jeden, ale z nějakého důvodu už je to takový kolorit u žánru fantasy..

Anett525
02.04.2021 5 z 5

Bylo to boží. Ze začátku mi trvalo,než jsem se zorientovala v postavách, ale pak to byla jízda a už se těším,až se vrhnu na Prohnilé město. Griša je fajn,ale toto je skvělé :). Jde vidět,jaký Bardugo udělala posun a řadím mezi mé oblíbené autorky. :)

vinebitch
31.03.2021 4 z 5

Díky hodnocení jsem se do pustila do knihy, a díky zvědavosti se rozhodně vrhnu i do druhé! Všechny postavy jsem si oblíbila, nejvíce Kaze a Jespera, a i když jsem se ze začátku docela ztrácela (hodně jmen + moje 1. kniha od autorky), musím říct, že v moment kdy se šestka dala dohromady, mě děj vtáhl. Jedničku strhávám za začátek - ale jinak vřele doporučuji.

diana1217
30.03.2021 2 z 5

Když mě kniha do 1/3 nezačne bavit, tak ji prostě odkládám... Bohužel tohle byl přesně ten případ. Příběh mi přišel nudný, objevovalo se zbytečně moc jmen a prostě jsem si od této knihy asi představovala něco jiného....

_Bára_
30.03.2021 5 z 5

Musím se přiznat, že do téhle knížky se mi ze začátku nechtělo, četla jsem Zjizveného krále a nelíbil se mi styl jak je napsaný. Ovšem Šest vran je úplně něco jiného. Má to akci a člověk si oblíbí hned několik postav. Ale co mi opravdu vadilo bylo Kazovo chování vůči Inej, snad se v druhém díle posunou někam dál. Hvězdičku strhávám za místy nezáživný děj.

rest
30.03.2021 3 z 5

Musím uznat, že tato kniha měla originální děj, netypického hlavního hrdinu Kaze a celkově hezky propracované postavy... ale knížka mi i přes to všechno nesedla a ke čtení jsem se musel přemáhat.

klara.sebkova
24.03.2021 5 z 5

Geniální postavy i děj.

Enolain
23.03.2021 4 z 5

Tak ja zase vybocuji z rady.. ???? Knizka super, vsechny hrdiny sem si oblibila.. Dej zajimavy, pekne to odsejpa, ale nejak me to nevtahlo.. Mohlo to byt vice fantazy. Proste me to az tak neudrelo. Ale prebal to ma krasny.. to se musi nechat.

Fallon443
22.03.2021 5 z 5

Tak tahle kniha mě příjemně překvapila a nečekala jsem, že se do ní tak zamiluju. Chvilku mi trvalo než jsem se zorientovala, protože začátek byl trošku zmatený (alespoň pro mě), ale i tak si myslím, že si zaslouží plný počet hvězdiček, protože ti hlavní hrdinové byli skvělí a o zvratech ani nemluvím...takže jo, za mě určitě velké doporučení.

a.sichy
19.03.2021 5 z 5

Toto je moje nejoblíbenější knížka, děj je velice dobře napsaný, celý svět i postavy jsou přímo dokonalé. Kniha je napínavá a poutavá. Čte se úplně sama a oproti jiným knížkám, které jsem četla a jsou ya fantasy je velmi kvalitní. Pokuď nechcete žádnou nudnou odpočinkovou knihu, tak tahle je přímo pro vás. (Doporučuji koupit i 2. díl) :))

NinaZPohádky
17.03.2021 3 z 5

Kniha vypadá na první pohled velice hezky a poutavě, ale musím upřímně říct, že jsem ji ani nedočetla. U čtení jsem se hrozně nudila a často v myšlenkách ulítávala někam úplně jinam... netroufám si říct zda to bylo kvalitou jakou je text psán nebo jen tím, že prostředí a vůbec celé pojetí knihy NENÍ můj šálek čaje. Právě proto, abych nebyla nespravedlivá dávám tři hvězdy a né méně.

Wisha
16.03.2021 3 z 5

Právě jsem dočetla...a trochu jsem se zděsila, že to má ještě pokračování. Pokusím se být objektivní, jelikož nejsem věková skupina, pro kterou je knížka určená (ačkoli čtu i jiné YA fantasy a ty si užít dovedu).
Co se týče příběhu, je vlastně celkem dobrý. Postavy jsou uvěřitelné, jejich chování dává smysl, jsou všichni sympatičtí... Mně tam ale prostě něco nesedlo. Nevím, jestli to je styl psaní této autorky, nebo něco jiného, ale nedokázala mě vtáhnout. Stejně jako Griša předtím - příběh dobrý, ale nedokázal mě pohltit, vtáhnout, ovlivnit natolik, abych se o hlavní postavy bála nebo to s nimi prožívala. Určitě to bylo o level výš než Griša samotná, ale... V blízké době si další díl číst nebudu.

bacouch
15.03.2021 5 z 5

Young adult literaturu vůbec nečtu a po téhle knize jsem šáhla vpodstatě omylem. O to překvapenější jsem byla ze zážitku, který mi přinesla. Ano, začátek byl pomalý a bylo tam spousta jmen, ale to mi nevadilo, nikam nepospíchám. No a pak to začalo nabírat obrátky a rázem mě děj pohltil a já se bála, jak to se všemi hlavními hrdiny dopadne, protože to mnohokrát vypadalo, že je vše ztraceno a ono ejhle - zase z toho vyklouzli. Hlavní hrdinové nejsou žádní svatoušci, spíš naopak, ale autorka je vykreslila tak brilantně a lidsky, se všemi jejich slabostmi a důvody, proč se chovají, tak jak se chovají, že jim prostě musíte držet palce. Moc se těším na pokračování.

Taufa
15.03.2021 4 z 5

Po tom, co jsem zjistil, že zde kniha má 90 % a že se podle ní chystá seriál, jsem měl veliké očekávání. Prvních 100 stran je velice nepřehledných a nudných (možná to bylo nečtením Griši). Dále se příběh a tempo zvyšuje. Zajímavé je vyprávění stejných momentů z pohledu všech šesti vypravěčů a to, že hlavní postavy jsou vlastně záporáci. Druhý díl si přečtu také ale na 5/5 tento díl bohužel není.

Al1
13.03.2021

No ....
Knížka se rozjela pomalu. Na začátku hodně jmen, ale já tohle mám u většiny knížek, které mi poté vyrazí dech. Po pomalém začátku to bylo super čtení. Postavy jsou parádní a i to vracení se k minulosti postav se mi moc líbilo. Ale ten konec ...
Pořád jsem čekala, jak celý plán bude naprosto geniální a dozvíme se, že co se pokazilo, se pokazit vlastně "mělo" . Ale s tím jak to nakonec vyřešili... tanky ?...
Poslednich pár kapitol jsem ani nebyla moc překvapená, což jsem od konce této knížky očekávala.

Pořád si ale myslím, že knížka stála za přečtení. Rozhodně jsem se nenudila.