Šest vran

Šest vran
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345027/bmid_sest-vran-2dL-345027.jpg 5 3247 3247

Ketterdam – rušné přístavní město, kde se dá za peníze koupit naprosto cokoliv. Nikdo to neví lépe než Kaz Brekker, fenomenální podvodník a zloděj. Neštítí se žádné špinavé práce a dokáže vybruslit z každé situace. Jednoho dne dostane nabídku, na kterou by kývl jen šílenec. Pohádková odměna však několikanásobně převyšuje všechna nebezpečí, která ze sebevražedné zakázky plynou. Sám to ale nezvládne. Bude potřebovat další pomocníky… Trestance prahnoucího po pomstě. Zázračného střelce se slabostí pro hazardní hry. Černou ovci z prominentní rodiny na útěku z domova. Špiónku pohybující se neslyšně jako stín. Dívku využívající svoji krásu jako smrtící zbraň. Šest nebezpečných psanců se pokusí o nemožné – vloupat se do Ledového paláce, nejstřeženější pevnosti světa. Kdo z nich přežije? Jaká tajemství vyplavou na povrch? Odvrátí nebezpečí, které hrozí světu?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Six of Crows , 2015

Ivka14
27.01.2021 5 z 5

Tohle byla jízda. Od autorky jsem už četla sérii Griša, ale tohle bylo úplně na jiné úrovni. Šest odlišných dospívajících se vydalo na misi, kterou nemuseli ani přežít. První tři kapitoly byly pro mě těžké přečíst, ale pak se to rozjelo. Bylo to napínavé a nevyzpytatelné až do konce.

krevetinka
22.01.2021 5 z 5

Skvost.

kacka29
22.01.2021 5 z 5

Šest vran mě naprosto dostalo. Tak napínavý a nevyzpytatelný příběh jsem dlouho nečetla (neposlouchala). Se sluchátky v metru jsem vždy napětím ani nedýchala a čekala, jak Kaz zase vyřeší tu či onu krizi. Líbilo se mi prolínání hlavního děje s historií postav, ve kterém se nám postupně odhaloval vývoj jejich osobnosti. Nikdy bych nečekala, že budu tak moc sympatizovat s bandou ničemů :)

Kristi_čte
20.01.2021 3 z 5

Šest vran byla má první kniha od autorky a přiznávám, že moc nechápu to nadšení všech. Čekala jsem, že příběh bude akční a napínavý, ale já jsem se při četbě strašně nudila. Asi mi ani nesedl styl psaní autorky a dost mi vadilo, že když se konečně začalo něco dít, tak se začala retrospektivně řešit minulost jednotlivých protagonistů, což mě prostě v tu chvíli absolutně nezajímalo a řekla bych, že to byl pro mě i takový hlavní retardér děje.
Samotné postavy mě taky nijak extra nevzaly, i když musím říct, že třeba Inej nebo Ninu jsem si celkem oblíbila. Nic méně se v knize nedělo pro mě nic překvapivého a chyběl mi tam pořádný zvrat.
Z Šesti vran rozhodně nejsem nijak nadšená a stále jsem se ještě nerozhodla, zda zkusím i druhý díl, protože mám pocit, že je mi celkem jedno, co s postavami dál bude.

Talys
19.01.2021 5 z 5

Mistrně napsaná fantasy z prostředí podsvětí, plná překvapujících zvratů a černého humoru. Šest "vran" jsem si zamilovala a těším se na další díl.

Ani832
15.01.2021 5 z 5

První tři kapitoly pro mě byly docela výzvou, jelikož jsem nejprve vůbec nechápala, co se v knize děje a byla jsem celkem dost zmatená. To se ale po pár dalších kapitolách rychle spravilo a já se v tom fiktivním světě začala orientovat. Celý ten smyšlený svět se totiž zprvu zdá extrémně komplexní hlavně tím, jak je propracovaný. Dozvídáme se totiž o tom, jak to tam funguje, lehce se naťuklo také to, jaké mezi sebou jednotlivé země mají vztahy.

Celý příběh ale stojí především na hlavních postavách, z nichž je každá jiná a svá. Kvůli této diverzitě pak mezi výpravou sem tam vznikají menší spory. I když je těžké občas těžké se s postavami ztotožnit, stejně je prakticky nemožné si je neoblíbit, ať už kvůli jejich charakteru nebo smyslu pro humor.
I přesto, že má kniha téměř čtyři sta stran, měla jsem ji přečtenou za pár dní, hlavně díky tomu, jak je čtivá. Příběh mě neskutečně vtáhl a všechny zvraty a trable prožívala společně s postavami, dokázala jsem se dobře vcítit do situace.

V této knize je dle mého naprostá absence vyloženě hluchých míst. Jakožto dobrodružná kniha má spád a na nějaké vyloženě zbytečné okecávání nebo popisy tam není prostor. Nějaká místa, která by se dala vynechat, aniž by se nějakým způsobem změnil průběh příběhu, v textu jsou. Tyto pasáže jsou ovšem rovněž podstatné a mají v knize právem své místo, protože díky nim poznáváme hlavní postavy mnohem víc do hloubky, poznáváme jejich minulost.

S některými vlastnostmi hlavních postav se dokážu dost dobře ztotožnit. Jedna z členů výpravy, Nina, je opravdu velmi vlastenecky založena, což chápu, jelikož mám svou zemi také moc ráda a sama se za alespoň částečného vlastence považuji.

Pro mě nejbližší vlastností, která se vyskytuje u všech šesti hlavních postav je jejich humor. Jejich fórky jsou skrznaskrz protkané sarkazmem, občas sklouzávají až k černému humoru.

Obdivuhodné je také Kazova vlastnost spočívající v detailním plánování. Celý plán jejich únosu z velké části stojí na Kazově promyšlenosti a záložních plánech. Bez toho, aniž by měli připravených několik plánů b, by to celé skončilo ještě před vyplutím z přístavu.

velký doporučení, 5*/5*

Babu002
13.01.2021 5 z 5

Super kniha. Všechny postavy mě zaujaly.
Nejvíc mě zaujal Kaz s jeho myšlením. Nikdy jsem se nesetkala s postavou, která by byla vychytralejší než on a hrála alespoň deset kroků napřed. :)
Knihu jsem si užila, brzy se vrhu na druhý díl!

Ibanez
11.01.2021 3 z 5

Sedmnáctiletí zkušení zloději a vrazi, co dokážou cokoli a kdykoli! A přes podvody a prolitou krev zůstávají jejich srdíčka stále čistá, toužící po vyšším dobru.
Super schopnosti, zkušenosti postav jako by jim bylo pětačtyřicet, Kaz myslící na všechno a aspoň deset tahů dopředu dávají této fantazii pohádce lehce uhodnutelný děj. Fantasy gangsterka to určitě není, jen se tak chce tvářit. Oceňuji vykreslený svět a retrospektivní vhled do postav. Jsem zvědav na seriál, jak se s tím poperou:)

Miki0908
08.01.2021

Jedním slovem... BOMBA!!! Za mě jednoduše úžasný příběh, promyšlené zápletky, překvapivé zvraty, sympatické postavy (z jejichž minulosti se vám tají dech) a lehká dávka nenucené romantiky, která naštěstí vynechává milostné trojúhelníky! Tohle si musí každý milovník fantasy a napětí přečíst. Je to napěchované dobrodružstvím! Konec je otevřený, takže si týden dva příběh nechám uležet v hlavě a pak okamžitě útočím na druhý díl! Jsem oficiálně in Love with Kaz Brekker! ;-)

VeruMalfoy
05.01.2021 5 z 5

Úžasná kniha, plná skvěle napsaných postav a propracovaného, velice napínavého děje. Slyšela jsem, že další díl už není tak dobrý, tak uvidím, třeba mu někdy dám šanci, když tento první díl má otevřený konec.

zpetkeknize
03.01.2021 5 z 5

Myslela jsem si, že po Maasové už mě žádné fantasy nemůže víc šokovat. Spletla jsem se. Věděla jsem, že Šest vran je považováno za jednu z nejlepších fantasy sérií posledních let. Ale TOHLE jsem opravdu nečekala. Neskutečně propracované charaktery, geniální nápady, ohromující zvraty. WOW! Všech šest charakterů jsem si oblíbila velmi rychle a fandila jsem jim po celou dobu, i když ke konci jsem zvládala sotva dýchat, jaký ohromný spád to mělo.
No... první přečtená kniha roku 2021 nasadila laťku sakra vysoko, nemám co víc k tomu dodat.

Snad jen to, že ve druhém díle proboha POTŘEBUJU víc Wylana a Jespera. Prosím!

A kdo jste Šest vran ještě nečetl, vrhněte se do toho, za tuhle knížku se zaručuju!

Knihomolka_M
27.12.2020 5 z 5

Když jsem pod stromeček dostala Šest vran, přišla ke mně starší příbuzná a udělala mi přednášku na téma ,Ta kniha je dítě ďáblovo, moc temná, vraždy, krádeže, smrti, uááá'.
Mírně mě to znepokojilo, ale upřímně, v knížce není tak hrozného nic. (Vyjma jednu jistou kapitolu... souvistlost nas*anej Kaz-skalpel-cizí chlápek-oko. Zvracet.) Naopak, překvapilo mě to. Příjemně. Odehrává se v naprosto úžasném, možná trochu nerealistickém, ale co už, prostředí, Ketterdam jsem si hned zamilovala, a přináší originální, neotřelé hrdiny.

Kaz Brekker je pro mě dost realistická temná postava. (Až na ten věk. Kaz? SEDMNÁCT?! Tak to není v pohodě...) Jeho cíl i motivace jsou uvěřitelné a často je mi ho dost líto. Při čtení mi ale okamžitě přirostl k srdéčku... je to v dobrém, ne Sue smyslu, samozřejmě - dokonalý charakter, má skvělé backstory, povahu, a dokonce i slabiny.
,,Nejjednodušší způsob, jak člověku ukrást peněženku, je říct, že mu chcete sebrat hodinky."
Inej. Tahle pavoučí dívka je naprosto originální, úchvatná postava, jejíž život k ní byl až příliš krutý. Kvůli ní jsem asi do půlky knihy zarputile přemýšlela, co je to ten Zvěřinec. ...A asi bych ji někde v noci v temné uličce potkat nechtěla. ;D (...A stále nemůžu uvěřit, že se to čte /Ineš/. ;-;)
Když jsem na obálce četla ,,Dívku využívající svoji krásu jako smrtící zbraň.", představovala jsem si s prominutím nějakou kurvičku projevující se asi tak jako Evelynn z League of Legends, a tak mi obočí vyjelo až někam k mrakům, když jsem se s Ninou seznámila. Tahle holka mi v mnohém připomíná většinu mého příbuzenstva (kteří ale nezabíjí gestem, ale nudnými přednáškami). Je to taková přesně ta osoba, se kterou by jsi chtěl trávit čas.
Matthias. (Bohové, snad jsem to napsala správně.) Tenhle starý brach mě sice ze začátku dost štval, ale když jsem se dozvěděla něco o jeho příběhu a Love-To-Hate-Feeling k Nině, hned si vydobyl místečko někde mezi Yondu a Umbridgeovou. (Takže dost vysoko.) Mimochodem, stále si ho budu představovat jako skandijce...
Wylan. Vždy, když jsem narazila na nějaké nové jméno, zařadila jsem ho buď do ,,ToJeTakSuperŽeHoSnadUkradnuAleNesmíToVypadatNápadněOwO" kategorie (Kaz, Inej, Jesper, Nina, Matthias...), nebo ,,Ty vole, ta autorka pojmenovává postavy asi tak jako já." (Wylan.) A taky mě dost štvalo, že z jeho pohledu je tam nanejvýš kapitola. I přes to mě ale tenhle hošánek příjemně překvapil. Celkem jsem pro něj a jeho povahu zakořenila, a................. nevím, jestli jsem to jenom já, ale trochu jsem ho shipovala s Jesperem. xD
A to nejlepší nakonec. Jesper. Bohové, tenhle kluk přemýšlí úplně stejně jako já! Naprosto jsem si zamilovala jeho veselou, jedním slovem (no dobře, dvěma) živou povahu. I když byla atmosféra nejnapjatější, tým Jesper-Nina ji vždycky dokázal rozbít. Naprostá dokonalost.

K příběhu. Bylo kouzelné sledovat tyhle naprosto odlišné a přesto stejné lidi, jak spolupracují, aby se dostali do Ledového paláce. A pak taky z něj.

Díky autorce, protože pokaždé, když jsem dočetla pár kapitol, jsem prostě musela otevřít klávesnici a začít ťukat do svých příběhů. Nevím, co bych bez téhle knížky dělala... Díky.

Eillen
25.12.2020 4 z 5

Jediným negativem na celém příběhu je pro mě věk hlavních postav. Prostě jsou pro mě až moc mladí... Na to jsem ale byla upozorněná už před čtením. Takže jsem si celou dobu postavám přidávala přibližně deset let - respektive se při čtení snažila nemyslet na to kolik jim je.

Příběh je vyprávěn pohledem více postav a přesto to není ani chvíli chaotické. Autorka má krásně vykreslené postavy a postupně odkrývá jejich minulost. Zároveň je u všech postav vidět i jejich vývoj v průběhu děje. Příběh se četl úplně sám a vlastně jsem ho přečetla v průběhu dvou dnů.

Sarfias
25.12.2020 5 z 5

K této knize jsem si dlouho hledala cestu. Moc se mi nelíbil humbuk kolem Griši a tak jsem byla skeptická i k tomuto. Ale.. po začtení se nešlo knihu skoro odložit. A nemohu se dočkat dalšího dílu a hodlám se vrhnout i na tu Grišu :) Doporučuji, je to napínavé od A až po Z a hlavní postavy si vás získají osobitým charakterem a propracovaným příběhem. Za mě jednoznačně pecka.

klarik
23.12.2020 5 z 5

Do Šesti vran jsem se zamilovala, je to skvělá fantasy plná napínavých zvratů. Všechny postavy mi přirostly k srdci a hlavě jsou skvěle propracované. Každý z hrdinů má vlastní příběh, který se dozvídáte postupně během čtení celé knížky. Knihu jsem četla jedním dechem a můžu ji jedině doporučit.

Johncze
22.12.2020 5 z 5

Moc pěkně napsaná fantasy, který sice může z počátku vyznít jako pro děti a jejími aktéři jsou vlastně dospívající děti, ale místy pro děti úplně být nemusí, což mi osobně vůbec nevadí. Příběh je slušně vystavený, nedá se příliš odhadnout a dojde i na nemálo zvratů plus to vše je zasazeno do zajímavého světa a hlavní postavy nejsou žádní svatouškové, ačkoliv k tomu byli donuceni okolnostmi. Prostě ideální start pro knižní sérii a já už teď doslova hltám druhý díl. Jediná výtka směřuje k tomu, že se hlavní protagonisté nechovají a nemají schopnosti úměrné jejich věku, často tak v boji pokořují dospělé jedince, vojáky, stráže atp. To však nic nemění na faktu, že je to jedna z nejlepších věcí tohoto žánru za poslední dobu.

mushroom243
20.12.2020 5 z 5

Pokud jsem si někdy myslela že mám knižní laťku vysoko, tak tato kniha ji posunula minimálně o milión světelných let výše. Zhruba po čtvrtině knihy mě děj naprosto vtáhnul a nemohla jsem se odtrhnout. Postavy měly nejen zajímavý a realistický charakter ale také historii, což považuji za velké plus. Hlavní děj byl skvělí a ostatní vedlejší dějové linky dodávali všemu jěště další rozměr. Takže když to tak schrnu nemám vlastně nic co bych vytkla. Rozhodně jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla.

Tereza0107
30.11.2020 4 z 5

Do Šesti vran jsem šla s celkem nízkými očekáváními. Jelikož přebal vypadal, jakože to na mě bude až moc fantasy věc, do čtení jsem se nijak extra nehrnula.
V tomto duchu se mi nesl celý začátek, kdy kniha vychrlila moře jmen, nových pojmů a souvislostí, ve kterých jsem dosti plavala. Ale ono nakonec, není to tak vždy, když se člověk snaží proniknout do nějakého nového fantasy světa? Popravdě ani nevím, kdy nastal ten zlom, ale najednou se vše usadilo a já se přistihla, že se těším, až se budu moci opět vrátit ke čtení a pokračovat s hlavními hrdiny v plavbě za jejich snovým bohatstvím.
Všechny postavy mi přišly moc fajn. Jesper - velký sympaťák a největší vtipálek celé výpravy, jehož uštěpačné poznámky mě nejednou pobavily - hlavně když směřovaly k Wylanovi, který byl u Gaunerů "řemeslem" nepolíbeným nováčkem a spolu s Jesperem vytvořili povedenou dvojku.
Dále se mi líbil postupný vývoj vztahu/nezvtahu Mattiase a Niny. Trocha té zakázané lásky příběhu dodá ten správný šmrnc a tady byla navíc tak hezky popsaná, že jsem s Mattiasem musela chtě nechtě prožívat jeho vnitřní dilemata mezí tím, co mu bylo tvrdým výcvikem vštípeno a jeho opravdovými city.
Vše se ke konci odvíjelo k mé spokojenosti jako pomásle a když jsem si přečetla, že knížka má ještě druhý díl, tak jsem jen čekala co se asi pokazí, aby mohlo být pokračování zajímavé. No co dodat - potřebuju urychleně další díl!

Blanka29
15.11.2020 4 z 5

Zajímavý příběh, který pojednává o šesti lidech z různých konců světa, které svedly dohromady různé příběhy. Kniha je členěná do kapitol, které se jednotlivě zaobírají jednotlivými postavami, ale dohromady to dá ucelený příběh, který je velmi napínavý a hlavně velmi dobře strategicky naplánovaný. Hlavní hrdina Kaz je učiněný génius na plánování, někdy samozřejmě plán nevyjde, ale hned má v záloze nový :)
Co bych vytkla je, že ze začátku je hodně postav, které by tam ani nemusely být :) A pak? Ty děsné gramatické chyby, na to, že kniha zrovna není nejlevnější, by si nakladatelství mohlo dovolit korekturu, totálně mi to kazilo dojem z knihy a proto strhávám jednu hvězdičku, byť samotný příběh za to nemůže.....

Vampirosa
09.11.2020 5 z 5

Zajímavý propracovaný příběh z poněkud ponurého prostředí, který vás seznámí se skupinkou postav, s níž se život zrovna nemazlí. Před vašimi zraky (imaginárně samozřejmě) svede výjimečný úkol dohromady partičku pochybných lidí. Je velmi zábavné pozorovat, jak se i přes své velké rozdíly snaží o spolupráci. Během napínavého čtení dojdete k poznání, že ne vše se dá vyřešit mečem, ale je také důležité pečlivě zvážit každý krok. Jeden přešlap může totiž mít vysokou cenu. Příběh vyprávějící o lidech, kteří se nestydí cokoliv ukrást či dokonce někomu zlomit vaz, mě velmi zaujal a žíznivě jsem hltala každou stránku. Není tedy překvapením, že na pokračování jsem se vrhla ihned. Navíc bych chtěla pochválit i přiloženou mapu oblasti, v které se děj odehrává. Čtenář si tak dokáže lépe udělat obrázek o dané zemi.