Šestá kolona
Robert A. Heinlein
Spojené státy americké jsou okupovány! Žlutá záplava asijských dobyvatelů plení a pustoší vše, co je americkému lidu svaté. Bílí obyvatelé jsou násilně převychováváni, zavíráni do koncentračních táborů nebo – pokud se agresorům znelíbí – bez milosti zabíjeni. Jedinou záchranou může být malá jednotka amerických vojáků, skrytá v horách tak dokonale, že o ní nemá nikdo ani tušení… Brilantní dílo jednoho z nejlepších světových spisovatelů.... celý text
Literatura světová Válečné Sci-fi
Vydáno: 2000 , BrokilonOriginální název:
Sixth Column, 1949
více info...
Přidat komentář
Cca po deseti letech jsem četl tento krátký román podruhé. Heinlein je můj TOP spisovatel, ale toto je jedno z jeho nejhorších děl. Je to neskonale naivní, chaotické a zvláštní.
Heinlein to napsal na konci 40. let, krátce po druhé světové válce. Odehrává se to přibližně o generaci později, tedy pravděpodobně někdy v 70. letech 20. století. Je to naprosto jiný svět než známe. Sovětské Rusko se pokusilo ovládnout Čínu, ale naopak Čínou bylo ovládnuto samo. Čína a Japonsko se spojilo do Panasiatského impéria, ovládlo Indii a porazilo USA. Tak začíná tento román. USA jsou dobyty a v jedné osamělé základně zůstává šestice vojáků a vědců, kteří právě objevili dokonalý vynález, který je zbraní, ale zároveň i léčí – tzv. Ledbetterův efekt.
Během dvou tří týdnů v celých USA přestává existovat jakýkoliv odpor, lidé se podvolí, všude jsou císařští úředníci, písemná angličtina je zakázána, krom Panasiatů nesmí nikdo vlastnit ani nemovitosti. Dolary přestávají existovat. Je neskutečně naivní představit si, že něco takového by se dalo zvládnout během dvou tří týdnů.
Pátá kolona jsou zrádci, ale šestá kolona to jsou skuteční patrioti, tak to vysvětluje jeden ze šestice přeživších na tajné základně. Tato šestice se rozhodne organizovat odpor. Založí nové náboženství uctívající boha Mota, aby zakryly svůj skutečný účel. Pomocí technické maškarády se rozšíří do dalších 68 měst USA, aby po nějaké době povstali a smetli panasijskou nadvládu.
Je zde popsán střet amerického myšlení a takového typického japonského v období druhé světové války.
Všemocná zbraň je nastavená jen na orientálce, kterým škodí. Běloši jsou vůči ní imunní. Někam se v knize vytratili černoši a Hispánii. Překladatel má nějak zmatek v anglickém výrazu pro bělochy, tak se mu tam občas nelogicky mihnou Kavkazané.
Rychlá a nenáročná četba z Heinleinova militaristického období. Svérázný odboj proti Panasiatskému impériu se dnes může zdát spíše naivní, ačkoliv autor nastínil některé rysy západního a asijského uvažování. Samozřejmě, že japonská a čínská kultura by se nikdy nemohla takto propojit, ale popsaný souboj pevné ruky s pedantskou přesností a volné improvizace dávající přednost úskoku nemusí být vzhledem k naší budoucnosti kompletně z říše snů. Ačkoliv jsem si četbu užil, domnívám se, že autor napsal mnohem lepší a promyšlenější knihy. Tudíž dávám lepší dvě hvězdičky.
Heinlein svoje kvality ukázal při psaní svých space oper, takže si svou popularitu oprávněně zasloužil. Některé hltače scifi více lákají ikony jako A. C. Clarke nebo I. Asimov, ale to je každého vkus. Kniha sama je takovou vizualizací globálního konfliktu USA vs Čína. Dnes by toto dílo nemělo šanci na otisknutí, samozřejmě z důvodů genderové vyrovnanosti a rasismu. Doufám, že autora posmrtně neobviní, schopní jsou určitě všeho. Lepší 3 určitě.
Představa čínsko-japonské invaze do Spojených Států Amerických je stále značně originální a neohrané téma.
Příběh začíná v tajné vojenské laboratoři, ve které se podařilo vyvinout takřka všemocnou zbraň. Ani s tou však hrstka přeživších vojáků nedokáže výsledek války změnit. Pod bičem asijských pánů je potřeba vytvořit novou organizaci, která obnoví řídící struktury, nabere počty a vytvoří základ pro novou armádu USA. Nechť přijde spása, zrodil se nový kult Mota, který přináší naději všem utlačovaným bělochům.
Jednoduchý příběh bez silných momentů a jakéhokoliv vývoje postav, který se plácá ve vodách lehkého nadprůměru. Motiv všemocné zbraně je poněkud nadsazený a zejména ze začátku podráží knize nohy. To vše však vyvažuje zajímavé téma a Heinleinův brilantní rukopis.
V krátké době druhá kniha, po Spojených státech japonských, o alternativní historii USA po prohrané válce s panasiatským národem. Kniha měla spád, hlavní zápletka je sice založena na vědeckém objevu skrytém pod rouškou vymyšleného náboženství, ale vše je vysvětleno vcelku jasně. Hlavni roli hraje opět vlastenectví Američanů a nezdolná víra.
Co jsem čekal, to jsem dostal. Heinleina jsem měl vždy rád, a tato kniha mě z tohoto pohledu nezklamala, avšak jeho spaceopery jsou o řád výše.
První asi pětina knížky mě nebavila a nebýt to Heinlein, a nebýt čtenářské výzvy (napsáno před r. 1950), asi bych to odložila. Nakonec se to ale dostalo do otáček.
Boj Američanů s Panasiaty... je na tom poznat čerstvě poválečná nálada. Tahle knížka asi nebude moc překládaná do východních jazyků :)
Pôvodne som nemal v pláne túto knihu ani čítať ale po zopár záporných reakciách na ňu som podľahol. Bol som pripravený na jednu z najhorších Heinleinových kníh a dobrý výplach mozgu. Ako to začalo odsýpať, pomaly som menil názor…
Jasné, je to totálne nekorektné, primitívne a do určitej miery rasistické. Pozri si dátum vydania originálu a možno sa dovtípiš prečo. Heinlein jednoducho tie ploché žlté ksichty, teda Panaziatov nemusí a vyhladzuje ich na rasovom princípe a má aj prečo. Panaziati to je akási zmiešanina japoncov a číňanov, ktorý dobyli vpodstate celý svet plus samozrejme USA a pretvárajú ho na svoj obraz. Ešte aj komunisti sú oproti nim slabý odvar, a to je u Heinleina čo povedať. Škrt cez rozpočet im však spraví maličká skupina samozvaných diverzantov Made in U.S.A., pre ktorých nič nie je nemožné.
Ak by som to mal zhodntiť, bola to kravina ako hrom. Ak by to nepísal Heinlein, totálny prepadák. Nebyť jeho hlášok a podania príbehu neviem, neviem… Pri čítaní, ktoré inak odsýpa kvalitne, len krútiš hlavou a pomyselné hodnotiace body len naskakujú. Musím však ubrzdiť, aby som to hodnotenie neprepálil. Napriek všetkému a sebe napodiv knihu odporúčam všetkým nadšencom pre klasickú scifi a alternatívnu históriu zvlášť, ak ti teda nevadí určitá nadsádzka.
Kniha o napadení a zotročení Spojených států Panasiaty a o následném vedení partizánské války hrstkou přeživších vojáků skrze náboženství ve spojení s převratnou technologií pomocí které lze vytvořit prakticky cokoliv. Spíše akční vyprávění bez hlubších filozoficých úvah, s občasnými nástiny myšlenek v rámci děje. Čtivé a jako vždy až utopicky fungující a promyšlené. Nechybí ani Heinleinova obvyklá postava archetypu či inteligentního vůdce, v tomto případě stratéga velícího celé akci.
Autorovy další knížky
2002 | Hvězdná pěchota |
1984 | Dveře do léta |
1994 | Měsíc je drsná milenka |
2011 | Vládci loutek |
2020 | Cizinec v cizí zemi |
Po desítkách děl od pana Heinleina musím konstatovat, že tohle je jeho nejslabší dílo. Jeho prvotiny jsou někdy úsměvné kvůli "absurdní jednoduchosti" vesmírného programu, nebo z důvodů předpokladů, které v současné době již víme, že jsou mylné. Ale zatím mi pokaždé přinesly nějakou zajímavou myšlenku. Šestá kolona je ale jiná, je to příběh partyzánského vedení boje proti utlačiteli s použitím pokročilé technologie, která je převlečena do hábitu náboženské sekty, což samo o sobě určitě mohlo fungovat. Jenže je to krkolomné, divné, až nečitelné. Naštěstí je to krátké.
Trochu mi to připomnělo příchod "Orájů" a "Povznesených" do světa Hvězdné brány.