Smrt z milosti
Peter Tremayne (p)
Sestra Fidelma série
< 8. díl >
Detektivní příběhy o sestře Fidelmě přinesly historikovi a spisovateli Peteru Tremayneovi celosvětovou proslulost V oblíbené detektivce (vychází již 25. svazek) se čtenář opět ocitá v Irsku 7. století a vydává se spolu s Fidelmou na pouť do Santiaga de Compostela. Hned první noci na lodi ale zmizí v bouři jeden z poutníků a vypadá to, že ho smetla vlna -- ovšem jen do chvíle, než se najde zakrvácený hábit. Stísněné prostory lodi se stávají místem plným nebezpečí, jež nezmizí, dokud Fidelma nezjistí, co se stalo a proč.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: 2020 , VyšehradOriginální název:
Act of Mercy, 1999
více info...
Přidat komentář
Tento díl je zasazen na cirkevní pouť na lodi. Autor svůj styl psaní nemění a myslím, že ani nezmění. Škoda. Zbytečně jeho poučné historické dějinné vsuvky narušují jinak zdařilý a čtivý příběh. V tomto díle se mi líbilo, jak jedna ze sester o Fidelmě pověděla, že jí až příliš ovládla pýcha...... a ťala do živého. Zatím je stále v knihách vykreslena, jako prezident zeměkoule.
Po delší pauze jsem konečně sehnala chybějící díl v sérii. Nepřestávají mě fascinovat tehdejší skvěle propracované irské zákony, které obhajuje a preferuje i sestra Fidelma. A zde nejenže Fidelma sama dokáže svůj um, důvtip, trpělivost, ale poznáme zde i život na lodi. A mohu říci, klobouk dolů před tehdejšími námořníky celého světa. Já bych rozhodně námořník být nemohla. Fidelma se na lodi setkává se svou bývalou láskou, která je ale již minulostí. A zde mi učaroval námořní kapitán, jeho pobočník a adoptovaný plavčík. A je tu i "výkvět" církve, a rozhodně si říkám, že i oni byli jen lidmi, se svými klady i zápory. Fidelma jen musí zjistit, kdo na lodi je nejvíc "prohnilý" a schopen vraždy.
Tuto sérii miluji a jsem ráda, že mohu pokračovat dál v sérii.
(SPOILER) Po přečtení dosud posledního dílu, který byl přeložen do češtiny, tj. "Krvavý měsíc", jsem se vrátila k téhle Fidelmě mořské road movie aneb pro všechny účastníky poučné, leč náročné, strastiplné a krvavé pouti do Santiaga de Compostela. Kdyby to Vyšehrad vydal chronologicky, tj. po "Mnich, který zmizel (orig: Monk, who vanished"), asi by to bylo zajímavější, zvláště s přihlédnutím k závěru knihy, ale i tak mě nakonec další příběh naší staroirské dalaigh opět pohltil a zvládla jsem jej ve třech dnech. Chtěla bych pozměnit Fidelmino úpěnlivé přání ze závěru knihy, aby se už nesetkala s Cianem, na, ať když se s ním setká, je to už s Eadulfem a dalšími přáteli... Oba díly mě navíc navnadily k nákupu dosud posledního dílu "Dead of heretic", který nedávno (červenec 2022) vyšel na britských ostrovech.
Podrobně historicky propracovaný další příběh sestry Fidelmy ze 7. století z Irska a okolního moře. Dozvíme se tedy hodně o překonávání moří z této doby, jakož i z organizace tehdejší společnosti a církevních zvyklostí. Takovéto knihy mám hodně rád.
Sestra Fidelma vyrazila na pouť a autor, než jí svěřil vyšetřování podivných úmrtí, vražd a pokusů o vraždy, nás trochu seznámil s "mileneckou historií hlavní hrdinky" a jejím "přerušením studia právnické vysoké školy" a tím si a i jí vytvořil předpoklady pro hlavní verzi vyšetřování - se spoustou odboček. Vše podstatné se odehrává při platbě na lodi a tak Fidelma má k řešení "záhadu zamčeného pokoje".
Tentokrát žádní divocí Uí Fidgente ani tajemné kláštery. Detektivní příběh se odehrává na lodi, takže se dozvíme mnohé o lodích, moři, bouřích, námořnících, pirátech, zrádných útesech, nebezpečných úžinách, plachtění proti a po větru, ale také si připomeneme spoustu biblických citátů včetně Písně písní a dozvíme se bližší podrobnosti o Fidelmině mládí a její citovém vzplanutí.
Tentokrát jede Fidelma do Santiaga de Compostela (díky knize vím, co tento název znamená) a před cestou a během ní se stane několik vražd, které Fidelma samozřejmě nakonec zdárně vyřeší a najde pachatele. Tentokrát je na to sama bez Eadulfa a společnost jí dělá kromě proradného bývalého milence, šikovného plavčíka a zdatného námořního kapitána především úžasný kocourek Myšipán, který v celém příběhu nakonec sehraje veledůležitou úlohu.
Pro mě byla ta změna prostředí a protagonistů příjemná a příběh hodnotím jako jeden z těch lepších. Akorát jsem nikde nedohledala, jak se dnes jmenuje tehdejší Armorie.
Konečně vyšel poslední chybějící román, takže se dá série číst plynule postupně tak, jak ji autor napsal. Zde v DK jsou sice ještě vynechány díly 9 a 15. To je ale chybné. To jsou sbírky povídek, které stojí mimo hlavní románovou řadu.
Tento díl vybočuje trochu ze stylu, na který jsme u Fidelmy zvyklí. Vlastní kriminální zápletka je zpracována výborně. Je to taková Vražda v Orient expresu ( tento pocit nesdílím dle komentářů sám) posunutá o 1300 let dopředu. Tím, že se ale skoro celou dobu pohybujeme na palubě malé obchodní lodi, ztrácí se ty nádherné popisy Irska 7. století. A to je obrovská škoda.
sestra Fidelma se mi kdysi dostala do ruky náhodou ...Čtu jej na přeskáčku.Někdy jsou to dily dobré jindy už tolik ne.
Dle mého názoru je to jeden z velmi dobrých dílů. Nepřestane mně překvapovat právní systém tehdejší společnosti a její vyspělost. Názor, že v právu nejde o odplatu ale o spravedlnost, by měli zvážit současní "mocipáni". Fidelma a její společnost mně určitě nepřestane bavit.
Někdy se vraždí v Orient Expresu, někdy na Divoké huse - cestovní detektivní příběhy jsou půvabné v tom, že zaplést příběh na omezeném prostoru s omezeným počtem lidí, ovšem s neomezenými motivy, skýtá poměrně dost možností. Motiv byl jasný v zásadě od začátku a vrah přibližně od poloviny; ale četbu jsem si užila opravdu až co konce!
Fidelma byla, je a nadále zůstává mou srdcovkou. Jen mě trošinku mrzí, že u nás nevychází v následné řadě. Jednou bych si ji ráda přečetla pěkně popořádě, jenže netuším, zda se k tomu ještě někdy dostanu.
Trochu tápu v důvodech a smyslu proč Vyšehrad vydává tento díl až teď, ale budiž . . . . zopakuji si alespoň po delším čase Paní temnot :o)
Pro klasickou detektivku mimořádně povedená atmosféra lodi s poutníky do Santiaga de Compostela, v irském sedmém století, připravila Fidelmě zapeklitý oříšek.
Zavzpomíná na mládí, leccos přehodnotí, asi i trochu dozraje a úspěšně prosvítí temné spodní proudy myšlenek, lidských vášní i falešných motivů k řeholnímu životu u většiny zúčastněných.
Četla jsem nedávno v komentáři názor "co nového se dozvím o historii církve" a touto optikou jsem zkusila číst . . . a nic. Historické kulisy fajn, ale pohled na církev hodně strohý až oploštělý na pouhou morálku - děj by mohl posloužit zastáncům i odpůrcům celibátu například . . .
Autor, který v následujícím díle cituje Petrarcu, asi tyto ambice ani nemá. Na druhou stranu jsou i díly, kde se přece jen něco dozvědět dá. Trochu větší respekt mám k autorovým znalostem irského práva, ostatně proto je Fidelma zejména dálaigh.
Přesto za mě spokojenost nejvyšší, ostatně jako vždy ❤️
P.S. Těším se na koment Elizabeth_ba :o)
Štítky knihy
vraždy mořeplavba lodě dálková plavba vyšetřování
Autorovy další knížky
2004 | Rozhřešení vraždou |
2005 | Paní temnot |
2004 | Nechte maličkých |
2009 | Pán duší |
2007 | Opat s mečem |
Tentokrát prakticky čistá detektivka. Omezený počet osob na uzavřeném prostoru a samozřejmě vraždy jedna za druhou. Historické souvislosti, rodové vazby a irská nepřeložená slova - vše omezeno na naprosté minimum. A kromě kurzu lodivodství se dozvídáme, že v Irsku byl vynalezen pozemní hokej ;)
Čte se to výborně.