Sestry ve zbrani a písni

Sestry ve zbrani a písni
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466581/bmid_sestry-ve-zbrani-a-tisni-Xtl-466581.jpg 4 124 124

Evadne se nemůže dočkat, až uvidí svoji sestru Halcyon. Po osmi letech služby v královnině armádě má přijet domů a celá vesnice netrpělivě očekává její návrat. Když se Halcyon objeví dřív, než bylo v plánu, Evadne okamžitě pochopí, že něco je špatně. Dozvídá se, že sestra byla obviněna z vraždy a je na útěku. V procesu, který následuje, je Halcolyn odsouzena k patnácti rokům nucených prací. Evadne udělá cokoliv, aby sestru zprostila viny, a tak nabídne, že část trestu odslouží za ni. Když na nucené práce společně nastupují, netuší, že budou čelit mnohem horším ranám osudu, než je neustálá hrozba smrti. Obstojí sestry v těžké zkoušce, kterou pro ně připravili mágové toužící po moci?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Sisters of Sword and Song, 2020

veronika3878
05.02.2022 4 z 5

S hodnocením této knihy mám problém. Na jedné straně se četla fakt dobře, líbil se mi ten závan Řecka plného mytologie a olivových hájů a slunce, příběh rychle ubíhal a na straně druhé to bylo až moc jednoduché, přímočaré, bez nějakých větších Wau momentů a postavy mi občas přišly poněkud ploché. Čtyři hvězdičky dávám vlastně za to, že jsem se na čtení vždy opravdu těšila.

dianaxn
02.02.2022 5 z 5

Tohle je po dlouhé době kniha, která mě fakt nadchla a upřímně jsem to nečekala, přestože jsem všude viděla samé pozitivní ohlasy. Teď tedy otázka, jestli je to worthy všeho toho hypu? Rozhodně ano a zaslouží si i vaši pozornost.

Začnu postavami, které si nešlo neoblíbit. Všichni tři hlavní protagonisti mi byli sympatičtí a zároveň měly svoje chyby, díky čemuž se zdály reálné. Evadne je obyčejná holka, která kulhá kvůli nehodě, která se jí stala v dětství a neoplývá žádnými magickými schopnostmi (i když by chtěla). Halcyon je excelentní bojovnice, která ale udělala tolik chyb, že by to bylo pro každého normálního člověka smrtící (literally). A Damon je mág s průměrnými schopnostmi, není nejlepší ani nejsilnější, jen průměrný.

Pak je tady prostředí inspirované starověkým Řeckem. Jsem velký fan mytologie, takže se mi líbil nápad s bohy a jejich relikviemi. Worldbuilding a systém magie nebyl nijak složitý, ale originální ano.

A jako poslední romantická linka, kde bylo už od začátku celkem předvídatelné, které postavy spolu skončí, ale bylo to tak hezky napsané, že mi to nevadilo. Slow burn ve stand alone se podle mně vždy těžko píše tak, aby byla uvěřitelná a proto oceňuju autorku, že se jí to povedlo.

Podtrženo, sečteno, měli byste si tuhle knihu přečíst (navíc je ideální i pro ty, co upřednostňují stand alones), a jsem si jistá, že toho nebudete litovat.

M.C.SMITH
28.01.2022 2 z 5

Tato kniha mne opravdu nenadchla. Příběh průměrný a mne začal aspoň trochu bavit až k samotnému konci. Obávám se, že za týden už si nebudu pamatoval, co jsem četla.
Kniha mne prostě neoslovila. Sice příběh nebyl zlý, ale mne nesedl.
Škoda. Obálka i anotace vyhlížely slibně.

Damonka12
08.01.2022 2 z 5

2,5 příběh samotný nebyl špatný, ale mě úplně nesedl, stejně jako styl psaní autorky.

iskrizka
09.11.2021 3 z 5

YA fantasy ma už trochu unavuje, a tento konkrétny román nebol výnimkou. Vďaka anotácii som čakala trochu viac príbeh o pute dvoch sestier, viac emócií a psychológie postáv.
To som však nedostala.
Kniha to nie je najhoršia, ale nijako sa nevymyká bežným fantasy YA knihám, v ktorých mladí hrdinovia musia zachrániť svet pred intrigánskymi uzurpátormi. Tí, samozrejme, nemajú žiadne opostatnené dôvody na svoje konanie a poháňa ich iba túžba po moci.
Navyše príbeh trochu nudí, pretože je nevyvážený a mnohé situácie sa mi zdali pritiahnuté za vlasy. Ani antagonisti nie sú zaujímaví a žiaľ, ani mnohí z ostatných hrdinov mi k srdcu neprirástli.
Neviem, či to je autorkiným štýlom písania, ale celá kniha sa mi zdala akási mechanická, bez náboja. Jediné pasáže, ktoré ma trochu presvedčili a prebudili vo mne nejaký pocit, boli kapitoly, v ktorých sa rozvíjal vzťah medzi Damonom a Evadne.
Aby som len nekritizovala, musím povedať, že sa mi veľmi páčila inšpirácia starovekým Gréckom a Rímom, z ktorej autorka čerpala pri vytváraní prostredia (olivový háj som si nesmierne obľúbila). Jej svet má aj zaujímavú mytológiu a oslovil ma spôsob, akým tamojší mágovia praktizujú mágiu. Dobré nápady, z ktorých by sa dalo pokojne vyťažiť aj viac.
K tomu, žiaľ, nedošlo.
Suma sumárum, ak by som v živote prečítala len jednu-dve knihy v tomto žánri, asi by sa mi Sestry ve zbrani a písni páčili omnoho viac. Som už však taká presýtená podobne ladenými knižkami, že ma táto nedokázala uspokojiť.
Ak však patríte k čitateľom, čo s YA fantasy nemajú veľa skúseností, mohla by Vás táto baviť postatne viac ako mňa.

betys6914
14.10.2021 3 z 5

Není to zlé. Ale také to není kdovíjak převratné.
Sestry ve zbrani a písni sází na časem osvědčený YA formát, kde se mísí nějaká ta magie se vztahy, trochou akce a nějakých těch hrozně "nečekaných" zvratů. Problém je, že kniha toto schéma následuje tak věrně, že si na ni za pár dní ani nevzpomenete. Postavy jsou nemastné neslané, děj sice svižný, ale předvídatelný, jazyk rádoby archaický, zápletka tuctová. Svět je dost osekaný, takže to působí tak, že v něm žije jen těch deset zmíněných postav a víc nikdo.
Líbily se mi některé prvky, jako podoba magie, relikvie nebo vztah obou hrdinek, ale to je asi tak všechno. Čtivá, avšak průměrná YA fantasy, na kterou za chvíli zapomenete.

Tenebris_Draco
26.09.2021 5 z 5

Osobně se mi kniha moc líbila. Ano, pár chybiček se tam i našlo, přesto to nemění nic na faktu, že je to zajímavé počtení. Moc jsem si tuto knihu užila. Nejen prostředím, které autorka vymyslela, ale i zvraty a postavami.
Rozumím, že každému se to líbit nemůže. Ale pokud někoho zaujme sesterské pouto, samozřejmě i láska hrdinů, prostředí olivového háje a bojového prostředí zamíchané s mytologií. Tak vřele doporučuji.

hana8062
26.08.2021 3 z 5

Zase jednou jsem se nechala zlákat krásnou obálkou. Anotace o nezlomném sourozeneckém poutu s příchutí magie zněla taky dobře. Ale po dočtení, vzato kolem a kolem ve mě kniha nic většího nezanechala. Nádech řecké mytologie a vánek z olivových hájů potěšil, ale vše se nakonec tak nějak rozplynulo v bitvách. Slibný začátek za mě laťku neudržel. Zklamání mi přinesla i romantická linka a to jsem původně od postavy s chlapáckým jménem Damon měla docela očekávání ;). Inu, taková milá, ale průměrná YA fantasy o dvou sestrách překonávajících nástrahy osudu, na kterou po pár týdnech dočista zapomenete.

Shaxx
23.08.2021 3 z 5

Mělo to takový "feel good" nádech při čtení, četlo se to velmi dobře a za chvilku je dočteno. Ale je to silně průměrné. Neobsahuje to nějaké extra zvraty, to nejdůležitější je vyzrazeno téměř na začátku.
Milé bylo řecké prosluněné prostředí olivových hájů. Postavy byly také ok, jen jim chybělo to NĚCO, aby se o ně čtenář víc zajímal. Zápletka není nějaké WOW, prostě to, co tu bylo už milionkrát, jen v jiném obalu, navíc je to celé tak kostrbatě vystavené.
Takže velmi průměrná YA fantasy...

Adýsek
17.08.2021 4 z 5

Kniha ve mně zanechala spoustu myšlenek. Líbilo se mi na ní, že neustále směřovala dopředu (neobsahovala nudné a zdlouhavé odbočky), originální prostředí olivového háje a krásně popsaný sesterský vztah. Musím také autorku obdivovat, jakými překvapivými oklikami vyřešila všechny zvraty. Hrdinové by ale potřebovali trochu péče, aby byli realističtější a celá kniha se může zdát překombinovaná. Sestry ve zbrani a písni mi ale padly do správné noty a já se k nim ráda v budoucnu vrátím.

DreamerX9
05.08.2021 3 z 5

Jsem ráda, že jsem se do knihy pustila protože jsem nečekala že mě bude bavit. Byla krásná, originální, dobře se četla a měla pohádkový konec. Postavy mi sedli hlavně se mi líbil vztah sester, kdy jedna pro druhou by udělala cokoliv. Zároveň děj i popis byl v rovnováze a dobře vyvíjel a já si užívala i magii i svět. Jednou za přečtení to stálo

Linda007
11.07.2021 4 z 5

Taková průměrná YA.

lena.o.knihach
07.07.2021 3 z 5

Sestry ve zbrani a písni jsem v zahraničí vůbec nezaregistrovala a v edičním plánu jsem ji směle přeskočila dál. Pak jsem ale viděla pár českých doporučení a dala knize šanci. Myslela jsem si, že to bude další skrytý poklad, který si zaslouží více pozornosti.

Podle mě se z této knihy dalo vytřískat mnohem víc. Ten námět za to totiž stojí - devět bohů a jejich pozemské relikvie, které se snaží lidé najít, mágové potřebují písaře, aby pro ně zaznamenávali jejich kouzla... Všeho se autorka dotkla, brouzdala po povrchu, ale do ničeho se pořádně neponořila.

Postavy neměly hloubku, byly bez života, k žádné jsem si nenašla cestu. Sesterský vztah mezi hlavními hrdinkami byl průměrný, obyčejný, ničím překvapivý. Romantická linka byla odbitá. Alespoň s ní se mohlo lépe pracovat.

Četlo se mi to dobře, ale je to jen průměrný příběh, na který si brzo ani nevzpomenu.