Sever proti Jihu
Jules Verne
Děj knihy nás zavádí do Spojených států amerických v době občanské války v letech 1861-1865. Hlavní postavu příběhu je floridský farmář James Burbank, vlastnící poblíž Jacksonville prosperující plantáž Camdless Bay. Pro své protiotrokářské smýšlení je Burbank trnem v oku svému otrokářskému okolí. Jeho protivníkem je zejména padouch Texar, který bývá pravidelně podezřelý z účasti na různých zločinech, ale vždy prokáže neotřesitelné alibi.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: 1978 , Albatros (ČR)Originální název:
Nord contre Sud, 1887
více info...
Přidat komentář
FLORIDA, USA. Ako dosť kritizované dielo som ho vzal do ruky až ako 31. v poradí verneoviek, vydaných na Slovensku. Hoci to chvíľami neodsýpalo, ako tie najlepšie, rozhodne to nebolo sklamanie. Naopak, vojna Sever vs Juh je pre nás väčšinou zhrnutá do pár fráz z wiki - kedy bola, koľko trvala, koľko mŕtvych zostalo, kto vyhral. Tu je vylíčená na príbehu rodiny, do ktorej života tvrdo zasiahla. A Verne tuná opismi rozhodne nešetrí. Hrôzy vojny sú vždy najviac precítené na osudoch konkrétnych ľudí. 70 %
Příběh je jednoduchý, karty jsou rozdány hned na začátku, všichni víme kdo je zloduch, kdo je na správné straně. A vlastně se po celou dobu nekoná žádné překvapení. Ale stejně jsem Sever proti Jihu četl nadšeně. Verne děj zasadil do zajímavého prostředí bažinaté Floridy a doplnil ho - jako vždy - mnoha informacemi nejen o fauně a floře, ale také o historii. Knihu jsem četl poprvé teď v dospělosti a rád jsem se ujistil, že tenhle autor se dá číst v jakémkoliv věku.
Sever proti Jihu není určitě nejlepší příběh, který J.Verne napsal. Autor se drží zajetého scénáře, kdy dobro vítězí po nesčetných útrapách a náhodách nad zlem. Příběhová linie je moc hezky doplněná o historické události Americké občanské války, krásnou floridskou přírodu a znalosti o zdejší fauně a flóře. Děj odehrávající se kolem rodiny Jamese Burbanka a padoucha Texara byl bohužel jako na houpačce. Dobré a čtivé pasáže střídají některé až moc nastavované dějové události, které ukončí většinou nějaká ta náhoda. Pro mě lepší 3*
No, asi klasický motiv dobrodružných cest, jen jiná země a trochu jiná zápletka. Nebýt autorova typického obsáhlého popisu fauny a flóry, klidně bych to tipoval na netradiční Mayovku. Trochu osekat ten nudný stereotyp o otrokářích a Jihu a byla by to docela slušná dobrodružka. :-)
Hlavní postavy této knihy jsou protiotrokářský farmář James Burbank a prootrokářsky založen Texar.Tito dva muži proti sobě vyvolávali spory.Samozřejmě je zde i zfanatizovaný lid,který zabíjej,loupil,znásilňoval a ničil vše co mu přišlo do cesty.
Trochu histórie, trochu dobrodružstva, trochu napätia, trochu úsmevu nad naivitou a veľký obdiv pre autora, ktorý bol pri písaní kníh veľký pedant.
Četl jsem jako poslední Verneovku. Trochu mne při čtení udivovalo, že příliv a odliv má takový vplyv na splavnost řeky sv. Jana. Nejsem odborník, ale bral jsem tuhle informaci jako součást příběhu. Jinak dobrá a špatná strana byla jasně definována, což u knih autorových je vesměs pravidlo. I když mám možná k něčemu výhrady, autora si skutečně vážím.
Nikdy mě knihy s válečnou tématikou nelákaly, ale díky čtenářské výzvě jsem si přečetla zrovna tuhle. A nelituji toho, kniha mě bavila. Je to má druhá kniha od autora a určitě ne poslední.
Pre mňa osobne jedna z najslabších Verneových kníh. Pamätám si, že ako dieťa som sa do nej nevedel začítať. Teraz, ako dávno dospelý som si knihu prečítal, ale dostavilo sa veľké sklamanie. Dej nemá spád, je utopený v balaste opisov, ktoré možno v čase, keď bola kniha napísaná a po svete zneli dozvuky občianskej vojny, mali hodnotu. Tá sa však stratila. Okrem toho, je názov zavádzajúci. Čitateľ očakáva, že bude čítať o vojne medzi Severom a Juhom, ale dostáva len príbeh jednej severskej rodiny žijúcej na Floride, ktorej úhlavným nepriateľom je zástanca juhu. Príbeh trpí rozvláčnosťou, nemá tempo, vojna je opísaná len na pár stranách a nemá žiaden vplyv na dej. Záver je doslova odfláknutý, dve strany a šmitec. Toto sa naozaj Verneovi nepodarilo.
Pro mě rozhodně jedna z těch slabších Verneovek. Skoro po celou dobu mi dělalo problém se do toho začíst, přišlo mi, že to nemá žádný spád, nikam se to neposouvá, vlastně to byl víceméně takový třísetpadesátistránkový report o válce Severu proti Jihu.
I když i tady nechybí kladní neohrožení hrdinové pevných charakterů a morálních zásad, tak si myslím, že příběhem s víceméně dá se říct politickým pozadím (válečné události považuju za politiku) se Verne vydal do oblasti, která není zrovna jeho parketou... a koneckonců ani mojí, že nějaká taková válka v USA proběhla, sice vím, ale to je tak všechno, asi i proto mě to až tolik nebralo. I typický prvek Vernových knih, nějaká výprava hlavních hrdinů někam, na záchranu někoho, se tady smrskne na výlet po řece a jezerech Floridy v několika posledních stranách knihy.
Nevím, nevím, mě prostě tohle moc "nejelo", s hodnocením váhám někde mezi 2 a 3 hvězdičkami, no nakonec za tři, že je to Verne, ale myslím, že tento titul už nikdy víc.
Moc hezká Verneovka. Nepatří sice mezi mé nejoblíbenější, ale přesto nepostrádá to pravé dobrodružství a napínavost s dobrým koncem.
Klasický dobrodružný román, žádné technické vynálezy, zato spousta zeměpisných detailů a historických podrobností z průběhu války Severu a Jihu. Dalo se číst s jistou nostalgií a vědomím, že jde o Vernea, jinak bych to považoval za ztrátu času.
Autorovy další knížky
1937 | Dvacet tisíc mil pod mořem |
1965 | Cesta do středu Země |
1985 | Dva roky prázdnin |
1963 | Pět neděl v balónu |
1963 | Cesta kolem světa za osmdesát dní |
Pro mnohé čtenáře se Jules Verne stal typickým autorem dobrodružných románů na pomezí sci-fi, plných tajemných a často komplikovaných postav. Osobně se domnívám, že v "epizodě" z americké "zásadní" války dokázal vybudovat velmi zajímavou zápletku, tentokrát postavenou ryze na vypravěčském umění a mistrné kombinaci. Nelze tedy Sever proti Jihu odsuzovat jen proto, že tu nenajdeme žádnou technickou, dosud neznámou novinku nebo dobývání dosud neznámých území, případně cestu mimo Zemi. Naopak se tu lehce populární formou dozvíme něco drobného z dávné americké historie.