Severní Aurora

Severní Aurora
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/267845/bmid_severni-aurora-xG7-267845.jpg 3 2 2

Kniha ukazuje výstavbu a růst Rudé armády v době občanské války na podkladě dosud málo známých událostí, které se odehrávaly na ruském Severu. Především pak ukazuje úlohu amerických imperialistů při rozpoutání intervence a kontrarevolučního boje proti mladé sovětské republice. Na příběhu zprvu dobrovolnické a později pravidelné krasnoarmějské jednotky komisaře Frolova autor líčí, jak bolševická "železná obrana" pod Leninovým a Stalinovým vedením odrážela skrytou i otevřenou imperialistickou intervenci (činnost kontrarevolucionářů všech odstínů od carských generálů, velkokapitalistů, přes kozácké atamany, kadety až po esersko-menševické a trockistické bandy, a boj s intervenčními výsadkami na Dálném Východě a na jihu země). Autorovým hlavním úmyslem je odhalit skutečný profil a metody nepřátel Rudé armády a ukázat, že Churchillovi Angličané, kteří hráli prim v intervenci na Severu stejně jako v jiných částech země, byli ve skutečnosti podřízeni válečným zbohatlíkům USA. (Podle předmluvy.)... celý text

Přidat komentář

Adapa
06.08.2020 3 z 5

Tento válečný román byl napsán někdy cca v roce 1950, kdy byl Stalin na vrcholu moci, kdy vrcholil kult jeho dokonalé osobnosti. Samotný román se odehrává v letech 1918 až 1920 převážně v okolí Archangelsku, kde se anglo-americké síly pokusily ve spolupráci s bělogvardějci porazit bolševiky. Sledujeme osudy několika postav – například komisaře Frolova nebo krasnoarmějce Latkina (bývalého studenta). Všichni bolševici jsou zde naprosto dokonalí, takřka bezchybní. Vše dělají pod moudrým vedením Lenina, ale především Stalina. Rady Stalina jsou prakticky kdekoliv a bez jeho moudrých slov by bolševici nic nezvládli. Když se komisař Frolov setká ve vagonu se Stalinem, je nadšen jeho slovy, ale také vzhledem. Naproti tomu, když se popisují protivníci - například američtí nebo angličtí důstojníci, tak je zdůrazňován až dětsky naivně jejich banditismus, chuť drancovat, loupit, pohrdání Ruskem. V románu se také objeví několikrát Churchill, který je zde zesměšňován jako krátkonohý tlouštík, válečný štváč, na kterého se ani jeho okolí nemůže dívat.
Pokud pominu tu silnou tendenčnost (prosazování Stalina a už v roce 1918 zesměšňování Trockého) tak děj románu je takový střípkovitý. Příliš se přeskakuje z postavy na postavu. Nedařilo se mi do knížky pořádně začíst, nenutilo mě to chtít vědět, jak to dopadne apod. Chyběla tomu šťáva.

Autorovy další knížky

1953  60%Severní Aurora
1956  0%Začalo to v Kokandu