Sezóna požárů: Zápisky z požární hlásky v divočině
Philip Connors
Na horských vrcholech řídce osídleného severoamerického Západu dodnes funguje síť požárních hlásek sloužících k včasnému odhalení požárů. Autor knihy se každoročně vrací na třítisícový Apache Peak na jihu Nového Mexika, aby tam od dubna do srpna strážil horskou a pouštní krajinu pod sebou - jedná se o oblast, kde dochází k vůbec nejčastějšímu výskytu suchých bouří na území Spojených států. Kniha nabízí zasvěcený pohled na problematiku požárů, včetně historických a společenských souvislostí. Vysvětluje, v čem spočívá přirozená ekologická funkce ohně, a ukazuje, jak v současnosti dochází k přehodnocování přístupu k boji proti tomuto živlu. Především je ale poetickým vyprávěním o životě uprostřed neprostupných lesů a horských štítů, o přírodě a o samotě. Autor tak vědomě navazuje na řadu svých slavných předchůdců, spisovatelů a současně příležitostných požárních hláskařů, mimo jiné beatniků Garyho Snydera a Jacka Kerouaca, kteří v osamění na horských vrcholcích naslouchali múzám, ale i svým vnitřním běsům a strachu.... celý text
Literatura světová Příroda, zvířata Ekologie, živ. prostředí
Vydáno: 2023 , DokořánOriginální název:
Fire Season: Field Notes from a Wilderness Lookout, 2011
více info...
Přidat komentář
Zajímavý pohled do zaměstnání, které jsem ani netušil, že ještě existuje.... chvílemi by měl člověk i chuť si tuto zajímavě nezajímavou práci vyzkoušet... kor po nějakém blázinci v práci :-)
Jen náhodou a díky rádiu jsem zakopla o tuto knížku. Knížka není jen o hlídání požárů, dění na hlásce a požárech samotných. Autor se procházel krásnou přírodou, popisuje jak kde co vzniklo a historii území. Nenechte si ujít radioknihu, která ještě dva dny bude dostupná.
Chvilku mi trvalo se začíst, ale už po pár stránkách mě Connors dokázal svými místy až poetickými popisy přírody a zvířat, které tak před čtenářem doslova ožívají, přenést do světa požární hlásky v divočině Nového Mexika. Zvláště mě zaujaly jeho dny strávené s manželkou, výšlapy se psem, úvahy o samotě a vztahu k přírodě i vzpomínky na mého oblíbeného Jacka Kerouaca, které dodávají knize nostalgický nádech.
Z jinak plynulého vyprávění mě však místy trochu vytrhovaly meandrovité odbočky do historických a geografických souvislostí, které třebaže byly zajímavé, někdy působily až příliš obsáhle a monotónně, proto jednu hvězdu ubírám. Místo nich bych více ocenila detailnější popis toho, co všechno si s sebou sbalil, jak vyplňoval všechny ty dny tam nahoře nebo co se mu honilo hlavou.
Pěkné, hodně zajímavé čtení. Podle názvu knihy je jasné, že kniha je hlavně o požárech, které autor sleduje a hlídá 5 měsíců v roce od dubna do srpna, z požární hlásky na americkém jihozápadě uprostřed rezervace Gila National Forest, 200 km od mexické hranice, v nadmořské výšce 3000 m. nad mořem. Kromě požárů se dozvíte také plno jiných zajímavých informací tohoto úžasného prostředí.
Život na hlásce je směsí monotónnosti, geometrie a poezie se zdravou dávkou lehkomyslnosti a nečinnosti. Je to život, který vyzývá k hospodárnosti, soběstačnosti a důvěrné obeznámeností s počasím a divokými zvířaty. Jsme placeni abychom se staly mistry v umění samoty a byli i tak svobodní jak pracující lidé mohou být. Být sám na takovém místě neznamená být osamělý. Naopak cítíte jakýsi druh důležitosti a výjimečnosti.
Kromě oněch "zápisků z požární hlásky" tu dostanete exkurz do historie "ochrany divočiny", úvahy o jejím smyslu, pohled do krvavých dějin Ameriky i literární exkurzy. Pro mě podobné překvapení jako Messnerovo Přežít, i když trochu z jiného prostředí.
Mohlo to být o něco víc zábavnější, dobré by byly fotky. No nechytlo mě to tak abych dočetla do konce, ale téma rozhodně zajímavé.
Přes autorovo ego dosahující výše Snow Peak je to velmi dobrá kniha plná zajímavých informací o funkci požární hlídky i obecně fungování ochrany lesů v USA, osobních pohledů na hory, samotu, civilizaci. Na rozdíl od mnohokrát zmiňovaného a citovaného Kerouaca na mě autor působí mnohem vyrovnaněji - v hlavě i v životě. Nevyhýbá se ani kontroverním tématům jako je úloha vlků v krajině, chov dobytka, umělé vysazování ryb, indiánská historie a zaujímá jasný postoj.
O tom, že mě kniha zaujala, svědčí i množství map, informací i videí, které jsem si o zmiňovaných místech vyhledala. Také musím pochválit závěrečný seznam literatury, který je inspirující.
A ano, sedíc pracovně celé dny za počítačem jsem autorovi až nepěkně záviděla.
Faktograficky skvělé, na druhou stranu autor mně byl nesympatický a cestu jsem si k němu nenašel. Místy mi připadal jeho nadhled nad civilizaci spíše jen jako póza. Zajímalo by mě co udělal se střepy, které zbyly po televizi, kterou bezdůvodně rozstřílel. Kniha neobsahuje fotografie, na které se musí člověk podívat na netu (autorovi osobní stránky), pár jsem si jich do knihy vytisknul.