Shanghai Baby
Wei Hui
![Shanghai Baby Shanghai Baby](https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58700/shanghai-baby-58700.jpg?v=1294305990)
Kultovní román, který v Číně vyvolal skandál, byl zakázán a jeho 40 000 výtisků veřejně spáleno Román se nevyhýbá tématům, která jsou obvykle tabu... Poloautobiografický příběh mladé šanghajské spisovatelky Coco, která udržuje vztah se dvěma muži: nadaným, ale na drogách závislým malířem Tchien Tchienem, kterého hluboce miluje, a ženatým německým manažerem Markem, do jehož náruče ji vhání Tchien Tchienova impotence. Coco, typické dítě moderní Šanghaje, se neustále zmítá mezi svou láskou a sexuální touhou...... celý text
Přidat komentář
![Jája92 Jája92](https://www.databazeknih.cz/img/users/16_/161070/m_161070-aFi.gif?v=1487014752)
![3 z 5 3 z 5](img/content/ratings/3.png)
Líbily se mi citáty na začátku každé kapitoly.
Kniha jako taková nebyla špatná, ale obávám se, že si časem nevzpomenu, o čem vlastně byla.
![čohynka čohynka](https://www.databazeknih.cz/img/users/29_/29462/cohynka-ywI.jpg?v=1541191347)
![3 z 5 3 z 5](img/content/ratings/3.png)
Četla jsem ji odcela dlouho, potěšila, nenadchla... Na druhou stranu - už jsem četla i horší dílka..
50% - "Kundera říká, že v jednadvacátém století se spisovatelem může stát každý z nás. Stačí jen vzít do ruky pero a vyprávět vlastní příběhy. Touha vylévat si srdce ostatním je duchovní potřebou, kterou mají všechny lidské bytosti společnou."
A tak vzala pero do ruky i autorka a napsala tento zjevně autobiografií šmrncnutý příběh mladé spisovatelky Coco pocházející z čínské rodiny s intelektuálským otcem, která je značně ovlivněná západní kulturou. V kulisách Šanghaje udržuje vztah s Tchien Tchienem - citlivým umělcem se sklony k drogové závislosti, do kterého je zamilovaná, ale jeho neschopnost uspokojit ji sexuálně ji zároveň vhání do náručí Marka, ženatého manažera z Německa. Atmosféra večírků drog, sexu a neukotvené mladé generace v období, kdy Čína získává zpět Hong Kong a kráčí vstříc třetímu tisíciletí, zní jako něco, co by mě mělo bavit číst mnohem víc, než tomu bylo ve skutečnosti. Mohu leda tak přemýšlet nad tím, co na téhle knížečce vedlo k jejím zákazům a veřejnému pálení - těch pár otevřenějších erotických scén nebo spíš prostředí, v němž se umělecká společenská vrstva spíš bezcílně povaluje, než aby tvořila hodnoty pro úspěšnou čínskou zemi? Zas tak šokující mi to nepřišlo, naopak spíš nevýrazné a nezapamatovatelné.
Za mě české vydání knihy ještě o něco snižuje její obálka, kde je kdoví proč použita fotka evokující spíš laciný pornorománek - škoda, že nakladatelství nevybralo jeden z mnohem více povedených přebalů z četných vydání v zahraničí.