Sicilští lvi
Stefania Auci
Sága rodu Floriů / Floriovci série
1. díl >
Mezinárodní bestseller sleduje vzestup proslulé italské dynastie Floriů od skromných začátků až na vrchol přísné hierarchie uzavřené sicilské společnosti. Od začátku 19. do poloviny 20. století rodina Floriů prakticky převzala vládu nad Sicílií. Floriovi byli cílevědomí, ambiciózní a odhodlaní stát se bohatšími a mocnějšími než kdokoliv jiný. Paolo a Ignazio Floriovi odchází ze zemětřesením zničené Bagnary do Palerma s úmyslem uskutečnit svůj sen o lepším životě a v sicilském městě si otevírají krámek kořením a koloniálním zbožím. Po Paolově předčasné smrti přebírá Ignazio vedení. Během deseti let dokáže ztrojnásobit hodnotu podniku a zároveň vzdělává Paolova syna Vincenza v otázkách obchodu a podnikání. A když se Vincenzo ve třiceti stává výhradním dědicem rodinného podniku, rozhoduje se expandovat dál. Vincezo podřizuje osobní život, rodinu i vztahy vyšším cílům a koloniál úspěšně přetváří do obchodního impéria. Kupuje vinice a tabákové plantáže, proniká do rybolovu a konzervárenství, těžby síry i bankovnictví, zakládá obchodní společnosti, navazuje kontakty ve Velké Británii a Spojených státech a stává se dokonce italským senátorem. Jméno Florio brzy vzbuzuje respekt po celém Palermu. Příběh o vizionářství, obchodním talentu, dravosti, železné vůli a neústupnosti Floriových – mužů i žen – vypráví také odvrácenou stranu úspěchu: závist, intriky, frustrace, oběti v osobním životě. Muži v této rodině jsou tvrdohlaví a cílevědomí, arogantní, sukničkářští – ale také geniální. A ženy nezaostávají. Dožadují se emancipace respektu a uznání a odmítají být jen matkami, zhrzenými manželkami a milenkami.... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 2020 , MetaforaOriginální název:
I leoni di Sicilia, 2019
více info...
Přidat komentář
Nemůžu říct, že by mě kniha nebavila, možná mi spíš nesedl styl autorky. Nedokázala jsem se začíst tak, abych stránky hltala. Chvílemi jsem se i ztrácela a nevnímala jsem co čtu.
Po skoro dvou hodinách poslechu audioknihy podepisuji komentář Šárka_D a kob.
Zajímavá doba i téma, ale žalostné zpracování, ke kterému se obálka za mě dokonale hodí. Barvotiskové popisy vztahů, chvílemi přetékající italskými emocemi, ale ve výsledku zdlouhavá nuda. A to mám dobré ságy velice ráda. Je znát, že autorka psala pro Harlequin.
Škoda.
3/2
Nějak se nemůžu rozhodnout s hodnocením. Něco mi na vyprávění vadilo. Pro mě ne tak čtivý, jak jsem čekala.
Začátek rodinné ságy podle skutečných událostí. Při četbě mě to nutilo vyhledat si na internetu některé údaje o členech rodiny Floriů a jejich životě. Jako celek se mi kniha líbila, i když musím přiznat, že jsem se mnohokrát už ztrácela v rychle po sobě jdoucích politických událostech na Sicílii. Také mi zamrzela určitá nepřesnost v závěru knihy týkající se datumů narození vnuků Vincenza Floria. Uvidíme, jak se bude vše vyvíjet dál v dalších dílech.
Audioknihu jsem vydržela poslouchat asi do třetiny. Přišlo mi to zdlouhavé a nudné, těžko se mi udržovala pozornost. Pokračovat v poslechu jsem vyhodnotila jako zbytečnou ztrátu času. Navíc mě velmi rušilo, že se Zuzana Slavíková snažila o striktní dodržování italské výslovnosti a přízvuku u všech jmen a míst, což působilo obklopené češtinou až komicky. A že to bylo skoro v každé větě :)
Rozhodně zajímavý dynastický román, po prozaické stránce zvládnutý, poutavý, snad dokonce lehce nadprůměrný. Příběh dvou generací rodinné obchodní firmy Casa Florio na Sicílii, kterou se autorce podařilo vykreslit nenucenou sugescí - duch Palerma 19. století je v knize propracovaný a dostane se vám pod kůži, ani nevíte jak. Co je o dost horší jsou faktické prvky historických událostí, resp. zkreslování a zavádění. Příběh jako takový se točí výhradně kolem postav rodiny Floriů, které se potýkají s událostmi 19. století velice subjektivně a jakoby mimochodem - to by nevadilo, je to přeci jenom dynastický román z jejich úhlu pohledu. Každá kapitola je však uvedena krátkým historicky faktografickým úvodem, který mi však přišel navýsost manipulativně pokřivovaný - např. když autorka vykresluje události revolučního roku 1848 a o tehdejším králi obojí Sicílie Ferdinandu II. se vyjadřuje tak, že se projevil, cituji: "nečekaně shovívavě" a milostivě; nic o tom, že potlačení této revoluce na Sicílii je považováno za jedno z nejkrvavějších v celém 19. století, že král nechal masakrovat, znásilňovat a olupovat civilní obyvatelstvo a bombardovat město dělovými kanóny i potom, co se dávno vzdalo, a že si od té doby vysloužil přezdívku "king Bomba" nebo také "bloody king". Taková nepřesnost a zkreslení mi u historických románů velice vadí a sráží hodnocení jinak celkem kvalitní knihy.
Těžké začátky bratrů Floriů, kteří se po velkém zemětřesení přestěhují za lepším životem s Bagnary na Sicílii do Palerma. Rozvíjí obchod s kořením a bojují o lepší postavení ve společnosti.
Tohle pro mě bylo těžší na čtení, občas mě zaujala nějaká dějová linka, občas jsem se musela donutit se některými částmi prokousat. Celkově je ten příběh zajímavý, osudy jedné rodiny, i o historii Sicílie se dost dozvíme. Možná, kdyby to bylo kratsi a dej více odsýpal, tak vy to knížce pomohlo. Nudila mě ty spousty hovorů s obchodními partnery, apod. Už asi po dalším dílu nesáhnu. Vlastně mi ty postavy nebyly ani moc sympatické. V těch mužských bylo tolik tvrdosti, a v těch ženských postavách zase tolik bolesti a zapšklosti.
Bohužel se nepřipojuji k fanouškům téhle knihy. Námět je zajímavý, ale do čtení jsem se musela nutit. Kromě Ignazia staršího mě nezaujala žádná postava a Giuseppina, tak ta mi byla vyloženě odporná.
Sicilští lvi jsou svým způsobem velmi zvláštní, ale zároveň strhující román, který Vás chytne a nepustí.
Musí přiznat, že podle obálky a anotace jsem tak trochu čekala, že tahle sága bude velká romanťárna. Nicméně jsem se trochu sekla, protože v téhle knize bylo romantiky opravdu hodně, ale hodně málo. I když se samozřejmě motá kolem osudů a vztahů jednoho později slavného sicilského rodu, je to spíše knížka plná kruté reality a boje o čestné místo v neúprosné společnosti.
O samotném ději toho nejde říct o mnoho víc než je řečeno v anotaci, protože bych vyzradila důležité zápletky, kterých je v příběhu mnoho. A i když se samotný námět může zdát jako tak trochu nuda, věřte, že si tuhle rodinu oblíbíte natolik, že vám 450 stran zmizí pred očima, a vy už se budete těšit na další díl.
Styl vyprávění je naprosto jedinečný, psaný v přítomném čase za použití květnatého jazyka. Autorka nepochybně věnovala spoustu času přípravě a historickým reáliím. Velmi se mi líbí, že na počátku každého období najdeme krátký odstavec, který shrnuje, co se právě v tu dobu dělo ve světě. Musím také přiznat, že až po dočtení knížky jsem zjistila, že rod Floriů skutečně existoval/existuje a jejich osudy jsou tedy skutečné, jen trochu upravené pro příběh.
Samotné postavy jsou velmi uvěřitelné, a i když mi zpočátku trochu trvalo, než jsem si zvykla na jistou chladnost a emocionální odstup, který mezi sebou jednotliví členové rodiny mají, nakonec jsem si je velmi oblíbila. A dokonce mě bavily i pasáže, ve kterých se řešil obchod, politika a ekonomika, i když za normálních okolností se těmto tématům spíše vyhýbám.
Když to vezmu kolem a kolem, nepodařilo se mi najít nic, co bych knize vytkla.
Tuhle ságu bych tedy doporučila všem, mužům i ženám, které zajímá příběh o rodině, která se dokázala z těch nejnižších poměrů vypracovat až na samotný vrchol.
To byla zívačka. Přes poutavé téma i dobu jsem nepřišla na chuť suchému stylu vyprávění ani plochým a bezkrevným postavám, ze kterých jsem si ani jednu neoblíbila. Pochvalu si nezaslouží ani obálka, která hází knihu úplně do jiného žánru. Po veskrze nadšených reakcích ve čtenářských skupinách jsem čekala víc.
Poslouchala jsem jako audioknihu a bylo to strhující!!!! Už se těším na druhý díl ... moc bych chtěla počkat až to paní Slavíková načte, ale nevím jestli vydržím!!!!
Kdybych mohl, dal bych deset hvězdiček, tolik se mi první díl ságy rodu Floriů líbil ! Skvělý literární jazyk na vysoké úrovni, přitom hluboký ponor do lidských osudů a psychologie postav.
Štítky knihy
19. století 20. století italská literatura Sicílie ságy historické romány podle skutečných událostíAutorovy další knížky
2020 | Sicilští lvi |
2022 | Lvi na výsluní |
2023 | Pád sicilských lvů |
Poslouchala jsem italskou audioknihu, kterou načetl rodilý Sicilan, ale to je jediné plus, protože Ninni Bruschetta (jo, to je jeho jméno) neumí načítat knihy. Chtělo by to občas udělat pauzu nebo zvednout hlas, tohle bylo často takové jednolité brblbrblbrbl. Každopádně když jsem se chytla a dostala se do příběhu, začala jsem taky googlit, abych si srovnala, co je na románovém příběhu rodiny Floriů pravdy. A zdá se, že všechno, na čem příběh stojí. Historické události, postavy, příbuzenské vztahy, podnikatelské úspěchy. Kniha začíná zemětřesením v Kalábrii na konci 18. století, po kterém se rodina Floriových rozhodne přesunout do sicilského Palerma a tam se zkusit prosadit v podnikání. Nejde to snadno, pro místní jsou cizinci a jejich krámek s kořením na ulici Materassai nemá snadný start, ale brzy se stane velmi oblíbeným. Vzestup podnikavé rodiny podpoří to, že na začátku 19. století vzrůstá díky historickým událostem význam Sicílie a Floriové se dostávají do obchodních styků s Angličany. Paolo Florio umírá v roce 1807 a obchodní záležitosti přenechává svému bratrovi Ignaziovi a synovi Vincenzovi. Ignazio podnikání hbitě rozšiřuje o lodní společnost a zpracování tuňáků a za chvilku obchoduje s polovinou Evropy. Když v roce 1828 zemře, z Vincenza je bohatý dědic. Investuje do lodní dopravy a mimo jiné taky rozvine výrobu vína Marsala. To byl pro mě objev, že tohle víno je zásluha Floriů. Nebo třeba taky tuňák v plechovce je jejich vynález. Vincenzo je ale pořád taky mladý lev, takže mu život brzy začnou komplikovat vztahy. Jeho milánská milenka rodí pouze holky, takže on si ji odmítá vzít a nechápe, že ona tomu nerozumí. Když se jí napotřetí povede porodit syna, Vincenzo se uvolí, že by si ji teda vzal. Giulia po něm požaduje, aby zpětně legalizoval i předchozí dcery, ale tím to už nevytrhne, protože mají cejch, že je otec několik let nechtěl, což se jim vymstí na svatebním trhu a Vincenzo si tak sám podtrhne stoličku. Tahle rodinná sága je nakonec dost chytlavé čtení, tím víc, že Sicílii mám ráda, mám na ni úžasné vzpomínky a líbí se mi, že díky Lvům můžu trochu víc pochopit její vývoj a historii. Velmi doporučuju ke čtení.