Síla věcnosti Olgy Havlové
Anna Freimanová
Sborník vzpomínkových textů a rozhovorů k nedožitým osmdesátým narozeninám Olgy Havlové se snaží poskládat co nejreálnější obraz zakladatelky Výboru dobré vůle, první Sborník vzpomínkových textů a rozhovorů k nedožitým osmdesátým narozeninám Olgy Havlové se snaží poskládat co nejreálnější obraz zakladatelky Výboru dobré vůle, první porevoluční první dámy, uznávané osobnosti disentu a v neposlední řadě manželky Václava Havla. Kniha navazuje na úspěšné vydání v Respekt Edici z roku 2008, které ovšem značně rozšiřuje. Poprvé publikovaný dopis Václava Havla zmiňuje překážky a konvence, které museli mladí manželé zpočátku překonávat, a nastiňuje rodinnou revoltu Václava Havla. Jádro sborníku tvoří mozaika vzpomínek a črt spisovatelů a publicistů a doplňuje ji několik nových rozhovorů s lidmi Olze blízkými. Důležitá kapitola je věnována Výboru dobré vůle, kam směrovala značnou část své energie. Svazek uzavírá vzpomínka na Olžiny aktivity v prostředí přátelského disentu, na svéráznou Svépomocnou lidovou knihovnu Hrobka, která se v recesistickém duchu věnovala brakové literatuře, pořádala kostýmované společenské akce s parodiemi, živými obrazy i excentrickými nápady, částečně jako obranu proti beznaději a represím komunistického režimu. Citace ze samizdatového časopisu Nový Brak jsou doplněny řadou fotografií Dagmar a Ivana Havlových, Jana Kašpara, Kateřiny Bajzíkové a dalších, z nichž většina nebyla dosud publikována. Sborník uspořádala Anna Freimanová.... celý text
Přidat komentář
Už dlouho jsem si plánovala přečíst něco o OH, z různých útržků mi přišlo, že to musela být zajímavá osobnost. Celkem náhodně jsem si vybrala právě knihu Síla věcnosti a ... dobře jsem udělala. Kniha je koncipovaná jako mozaika různě dlouhých svědectví o Olze od jejích přátel, spolupracovníků, manžela apod., což dává možnost pohlédnout na ni z nejrůznějších úhlů, v různých obdobích jejího života i v různých rolích, které zastávala. Mám pocit, že mi kniha umožnila udělat si velmi dobrou představu o tom, jaký byla OH člověk, čemu věřila, co pro ni bylo důležité, co ji formovalo, jaký byl jejich vztah s Václavem Havlem, s její rodinou, přáteli apod. Bylo to velmi inspirativní čtení. Zároveň bylo zajímavé díky rozhovorům nahlédnout do běžného života členů českého disentu.
Po dočtení Síly věcnosti jsem si v knihovně zarezervovala Dopisy Olze a Dálkový výslech, nějak mě namotivovala dozvědět se víc i o Václavu Havlovi :)
Dáma se vším všudy. Nezařaditelná, nekonformní, originální, životem vybroušený diamant. Nedivte se proto, že ji všichni adorují, musel to být přírodní úkaz:)) Bez ní bychom neměli takového prezidenta, jakého jsme měli. . .
Nedočetla jsem... trochu mě rozčilovalo, jak Olgu všichni adorují. Sice jsem si ji kvůli tomuhle koupila, ale asi jsem nezačala číst ve správnou dobu. Nechat dozrát:-).
Na to, že jde o sborník textů od různých autorů s převahou těch psaných po jejím úmrtí, je to kniha až překvapivě čtivá a nesentimentnální. Nejlepší pak jsou rozhovory přímo s Olgou Havlovou.
Štítky knihy
manželky prezidentů, první dámy Olga Havlová, 1933-1996
Autorovy další knížky
2013 | Síla věcnosti Olgy Havlové |
2019 | Václav Havel: Má to smysl! |
2013 | Příležitostný portrét Václava Havla |
Olgu Havlovou jsem vlastně nezažil. Byl jsem ještě malý kluk, když zemřela. O to víc si cením této knihy. Opravdu mne pobavila, rozesmála, rozesmutnila. Sdílení zážitků a vzpomínek lidí, kteří s Olgou a Václavem Havlovými prožili mnoho krásných i velmi náročných momentů jednomu pomůže přiblížit osobnost, na kterou tak málo vzpomínáme. Více takových lidí, jako byla paní Olga. V temné době plné ohnutých páteří a marasmus si stála za svými hodnotami, přestože si byla dobře vědoma následků.
Inspirativní. Velmi. A snad bych to dal jako povinnou literaturu pro výuku dějepisu komunismu v Československu.
Doporučuju všemi deseti.