Síla zranitelnosti
Brené Brown
Každý den zakoušíme nejistotu, ohrožení a emocionální odhalení, které vymezují, co znamená být zranitelný a projevovat velkolepou odvahu. Dr. Brené Brownová vychází ze svého dvanáct let trvajícího průkopnického výzkumu, boří rozšířený mýtus, že zranitelnost znamená slabost, a přináší důkazy o tom, že ve skutečnosti představuje naše nejpřesnější měřítko odvahy. Tato kniha je určena těm, kdo cítí, že je stud občas svazuje a že s tím chtějí něco dělat. Je určena těm, kdo chtějí poctivě pracovat na kvalitě svých vztahů. Je pro ty, kdo chtějí vychovávat svoje děti k odvaze, otevřenosti, empatii a lásce. Je pro ty, kdo hledají inspiraci, jak žít naplno a s otevřeným srdcem. Iveta Clarke akreditovaný profesionální kouč Uznání patří člověku, který je skutečně v aréně, jehož tvář hyzdí prach, pot a krev, který chrabře bojuje, znovu a znovu naráží na svoje nedostatky, protože bez chyb a nedostatků se neobejde žádné úsilí, který však ví, co je veliké nadšení a veliká oddanost, který vynakládá své síly na hodnotnou věc, který v tom nejlepším případě zakusí na konci triumf výborného výsledku a který v případě nejhorším, pokud neuspěje, alespoň neuspěje, zatímco projevoval velkolepou odvahu... Theodore Roosevelt... celý text
Literatura naučná Osobní rozvoj a styl Psychologie a pedagogika
Vydáno: 2015 , Návrat domůOriginální název:
Daring Greatly, 2012
více info...
Přidat komentář
V reakci na předchozí komentáře bych shrnula: mně se to líbilo. Vážně, tato kniha mi dala moc a veškerá její poselství si mě našla právě v době, kdy jsem je potřebovala slyšet. Děkuji!
Začátek knížky je dost nešťastný, je to v podstatě jedno dlouhé skromnochvástání v duchu "byla jsem trochu nervózní před svou přednáškou na TED konferenci. pak se ta přednáška stala nejpopulárnější přednáškou na TEDu". Nevím proč knížka začíná zrovna takovým příkladem zparchantělé zranitelnosti, když dál autorka píše třeba o tom, jak se stala v mládí závislá na alkoholu a cigaretách, ale popravdě začala pít a kouřit kvůli tomu, aby měla co dělat s rukama, když seděla sama u stolu, zatímco její kamarádky tancovaly s klukama.
Knížka je z roku 2012 a v roce 2021 působí v některých ohledech trochu trapně a naivně, je pevně zakotvená v takovém tom TED zeitgeistu, kdy se zdálo, že pop psychologové přednášející na štědře zaplacených školeních zaměstnanců velkých firem zachrání střední třídu před odcizením kapitalismu. To bylo před replikační krizí v psychologii. Jedna kapitola knížky se mimochodem jmenuje třeba "UNDERSTANDING AND COMBATING SHAME (AKA, GREMLIN NINJA WARRIOR TRAINING)", nostaligická připomínka doby, kdy byl každý otrok přes PPC kampaně marketingový nindža jednorožec.
Jinak je ta knížka dobrá a čtivá, často se projeví, že je chytřejší, než na první pohled vypadá. Přes ne úplně přesvědčivý úvod se hned po pár stránkách ukáže, že autorka dokáže tnout do živého jako málokdo.
"""
What really brings the definition of vulnerability up close and personal are the examples people shared when I asked them to finish this sentence stem: “Vulnerability is ______________.”
Here are some of the replies:
*Sharing an unpopular opinion
*Standing up for myself
*Asking for help
*Saying no
*Starting my own business
*Helping my thirty-seven-year-old wife with Stage 4 breast cancer make decisions about her will
*Initiating sex with my wife
*Initiating sex with my husband
*Hearing how much my son wants to make first chair in the orchestra and encouraging him while knowing that it’s probably not going to happen
*Calling a friend whose child just died
*Signing up my mom for hospice care
*The first date after my divorce
*Saying, “I love you,” first and not knowing if I’m going to be loved back
*Writing something I wrote or a piece of art that I made
*Getting promoted and not knowing if I’m going to succeed
*Getting fired
*Falling in love
*Trying something new
*Bringing my new boyfriend home
*Getting pregnant after three miscarriages
*Waiting for the biopsy to come back
*Reaching out to my son who is going through a difficult divorce
*Exercising in public, especially when I don’t know what I’m doing and I’m out of shape
*Admitting I’m afraid
*Stepping up to the plate again after a series of strikeouts
*Telling my CEO that we won’t make payroll next month
*Laying off employees
*Presenting my product to the world and getting no response
*Standing up for myself and for friends when someone else is critical or gossiping
*Being accountable
*Asking for forgiveness
*Having faith
"""
Obsah mě zaujal, ale kniha je strašně špatně přeložena. Po několika stranách jsem to vzdala, že budu hledat knihu v originále.
Dobrá myšlenka o studu. Od první třetiny se ale témata opakují a nabalují na sebe prázdné fráze.
Přednášky Brené Brown na TED jsou lepší než tato kniha. Nepopírám přínosnost jejích výzkumů, i faktů v knize, ale způsob, jakým je podává je zase typicky americký. Spousta rodiny, lásky k nim, zážitků s přáteli a slov jako "milující manžel", "úžasná přítelkyně", "skvělé děti" a opakování. Pokud by kniha byla poloviční měla by stále co říct. Nicméně pomáhá s opět stejným problémem, se kterým se potýkáme všichni dokola: "sebepřijetí", prožívání vlastních emocí, zahození studu a přijetí vlastní zranitelnosti jako síly. Jsme lidé. Zranitelnost nás dělá lidmi.
Stojí za přečtení i přes moje výtky nahoře.
BTW: Od Brené Brown si stačí přečíst tuto knihu, Dary nedokonalosti jsou v podstatě o tomtéž.
Autorovy další knížky
2015 | Síla zranitelnosti |
2012 | Dary nedokonalosti |
2016 | Co tě nezabije, to tě posílí |
2019 | Čeliť divočine |
Četla jsem v originále a kniha se mi líbila. Určitě se k ní budu vracet.