Silnější než někdo
Vojtěch Mašek , Markéta Hajská , Máša Bořkovcová , Marek Pokorný
Přestože se Honza natrvalo dostal do dětského domova v pěti letech, na svou rodinu si nepamatuje. Vzpomíná: Jako kdybych se narodil v šesti letech. Tam v tom prvním ústavu, tam snad nebyli vůbec dospělí , jen samý děti. Honza se dětí stranil, měl potíže se soustředěním, záchvaty vzteku a později s útěky. Do ústavu s přísnější kontrolou byl umístěn už v osmi letech a následně byl přeřazen ještě několikrát. S Honzou se propadneme do odcizené rutiny ústavů, kde fungoval řád založený na odměnách a ještě spíš trestech. Do světa dětských rvaček i šikany, ale i přátelství a dobrodružných objevitelských výprav. Později budeme mít možnost sledovat Honzův odchod na vytouženou svobodu. Nahlédneme také do Honzova vnitřního světa: spatříme boje, které svádí se svými démony, i neutuchající touhu po naplnění snu: vést obyčejný život.... celý text
Přidat komentář
Ten plný počet je hlavně za grafické zpracování od Marka Pokorného. Samotný děj je takový klasický sociální příběh.
Autoři knihy
česká, 1977 Markéta Hajská
česká, 1976 Máša Bořkovcová
česká, 1977 Marek Pokorný
česká, 1963
"Z pravěku"
Další komiks z edice Nejisté domovy.
Tento příběh je opět o tématice dětských domovů , ale také o systému ústavů, kontrolách a jaké to je, když přeci jednou člověk dospěje.
To se stalo Honzovi. Od mala nic jiného kromě ústavu plného neznámých děcek neznal. Nikoho neměl, slovo kamarád neznal. Kvůli nepřátelství a někdy taky šikany ze strany okolí začal v sobě probouzet rváče. Sem tam někoho zbil, až to došlo tak daleko, že musel být přemístěný jinam. A jaký je život "na svobodě?"
V knize je dobře popsané to, jak to v České republice v takovém zařízení vypadá. Ale nelíbilo se mi, že všichni hledali chyby v Honzovi, i když za hodně věcí nemohl.