Šimon kouzelník
František Hamza
Román o želivském řádovém knězi - buditeli. Rozsáhlá kronika rodného autorova kraje na Českomoravské vysočině čerpá děj z doby sílící politické reakce v 1. pol. 19. stol. Ústřední postavou je vlastenecký kněz, člen premonstrátského kláštera želivského, profesor latinských škol německobrodských, žák Dobrovského, jemuž vrstevníci přezděli Šimon magus. Šimonův zápas se ztrnulou dogmatikou církevní a řádovou, jeho boj o německobrodské latinské školy, jichž se německobrodští měšťané ve chvíli hmotné tísně chtěli zříci, boj o svobodného ducha budoucí české inteligence a konečně boj i lepší sociální postavení selského robotného lidu, z něhož Šimon sám pocházel - to jsou hlavní dějová pásma kroniky, jíž autor oslavil rodné Zálesí, vlastenecké kněze a především prostého českého člověka, vítězícího svým zdravým názorem na právo a spravedlnost nad útlakem a cizotou. Většinu postav vzal autor ze skutečnosti, jak je znal z tradice nebo z osobního styku.... celý text
Přidat komentář
Kniha lékaře Františka Hamzy, zakladatele léčebny pro děti s tuberkulózou v Luži-Košumberku, později profesora na lékařské fakultě v Brně. Jeden z jeho předků byl kněz, moudrý, osvícený člověk - Šimon kouzelník, žijící na konci 18. a 1. pol. 19. století v Zálesí. Jeho život sledujeme stejně jako jeho sousedy Zálesáky, sedláky, mlynáře, lidi prosté, pracovité, v jejich "obyčejném" životě. Hlavním příběhem je láska ke krásné Lidušce... sledujeme klášter v Želivu, gymnázium v Německém Brodě... Zajímavý příběh o lásce k České zemi, o obrozencích, k českému jazyku. Kniha vyšla za 100 let, 11x.... což vypovídá za vše.
Román je to asi poměrně úspěšný, neboť byl u nás vydán nejméně šestkrát, ale já jsem ho dočetl jen silou vůle a trvalo mi to dost dlouho.
Štítky knihy
životopisné, biografické romány kněží
Autorovy další knížky
1947 | Šimon kouzelník |
1926 | Želivské romance |
1902 | Zálesí |
Na tuto knihu jsme narazila při evidenci knihovny. O Františku Hamzovi jsem četla "Kdo zachránil jeden život" od Ilony Borské. Ač má kniha zde nízké hodnocení, zřejmě si ji zkusím přečíst. Zaujalo toto vydání z r. 1947 (Jos. R. Vilímek) s krásnými ilustracemi Fr. Vrobela.