Sisi - Osamělá císařovna
Allison Pataki
Sisi (A. Pataki) série
< 2. díl
Sisi už ví, že vládnout není jednoduché ani po boku mocného manžela Františka Josefa, který jí dává najevo, jak moc ji potřebuje. Milovanou „královnu víl“ dusí přísná pravidla na vídeňském dvoře, plném rivality a intrik. Touží po volnosti, po jízdě na koních a po milující náruči. Čím víc se cítí osamělá, tím častěji prchá z Vídně. Jenže kam utéct před osudem?... celý text
Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: 2016 , AlpressOriginální název:
Sisi - Empress on Her Own, 2016
více info...
Přidat komentář
Chuderka krásná císařovna no teď mě to láká podívat se do Vídně do paláců. Podle Sisi krása a peníze štěstí a klid nepřinese i když by láska .
Styl romance není nejhorší, i když ani vyloženě neoslní. I já musím pominout historické nepřesnosti o skutečné osobnosti a její době. Je lepší to brát s nadhledem, skoro jako fiktivní romanci než dějepisnou vzpomínku na známou císařovnu. Nesmíme se nechat zmást pseudohistorickým přístupem, kdy je román psaný skoro jako deník plný faktů, popisující třeba i hodinu po hodině ("Den strávila rychlou jízdou na koni a vrátila se do paláce jen na krátkou polední pauzu a lehký vývar. Odpoledne znovu usedla na koně a vyjela do polí, kde trénovala skoky... V této části dne již ve Vídni chřadla, bolívala ji hlava, mívala stažený žaludek..."). Jeden potom neví, čemu ještě věřit a co už je fikce. To není nejlepší přístup k historické látce.
S vědomím toho, že to není přesné, to jde přečíst, ale i snadno oželet a dát přednost něčemu jinému. Já osobně nedočetla, mám toho teď na čtení dost a musím víc vybírat, čemu věnuju svůj čas. Vyloženě na odpad to ovšem také není.
jako historický román pěkné, pokud tedy pomineme nepřesnosti a bludy, které se vysvětlují zde v recenzi. Vůbec jsem nevěděla, že jich autorka udělala tolik, škoda. :(
Autorka pokračuje ve stejném duchu jako v předchozí knize. Hezký sloh a barvité líčení bohužel zaniká kvůli neskutečným historickým nesmyslům, nemožným dobovým zvykům a nemyslitelnému chování lidí v 19. století.
I já jsem nebyla z této knihy příliš nadšená, čekala jsem od ní víc. Příběh císařovny Sisi-výjimečné ženy, mi příliš neoslovil.
Po přečtení první knihy o císařovně Alžbětě této americké autorky jsem byla doslova znechucená. To jsem ještě netušila, že celý tento skvost bude mít bohužel pokračování a paní Pataki mě bude znovu týrat svou naprostou neznalostí života této pozoruhodné ženy. Předchozí díl skončil uherskou korunovací a já si nesmírně oddechla, že mám četbu konečně za sebou. Rok se však s rokem sešel a já musela absolvovat četbu dalších neuvěřitelných a nesmyslných kapitol z císařovnina života, tentokrát od konce šedesátých let až po její tragickou smrt.
Ať se snažím, jak se snažím, žádná pozitiva na knize nemohu najít. Ani historická fakta, ani literární kvalita, ani čtivost, prostě nic. Velice nerada dávám knihám nulové hodnocení, ale tady v tomto případě opravdu nemohu jinak. Můžeme jen doufat, že příště si paní autorka vybere jiné, jí bližší téma, které bude schopná zpracovat, když jí evidentně poměry na císařském dvoře 19. století nic neříkají. Více v mé recenzi.
Velmi pokřivený pohled na císařovnu Alžbětu a její rodinu. Tuctový pseudohistorický román plný klišé a zkreslení.
Po přečtení prvního dílu jsem neváhala sáhnout po druhém a ani pokračování mě nezklamalo. Úžasné čtení, které mě nadchlo a stáhlo do děje. Vřele doporučuji!
Přijde mi to zbytečně mnohoslovné. Autorka jde příliš dopodrobna a knize chybí švih. Nedočetla jsem.
Příjemné čtení, Sisi mám ráda, zpracování se mi líbilo. Ani jsem nevěděla, že se jedná o druhý díl. Po historických nepřesnostech jsem nepátrala.