Sisi - Rakouská císařovna
Elisabeth Reynaud
Kdo by se nadál, že se za sladkým zjevem císařovny Sisi skrývá moderní žena? Františka Josefa, mladého rakouského císaře, okouzlila svým půvabem, v patnácti letech se stala jeho manželkou a císař ji vroucně miloval do konce jejího života. Sisi byla osobnost složitá a nekonvenční, vídeňský dvůr s jeho okázalostí a zkostnatělostí si ošklivila, nade všechno si cenila svobody. Nebyla příliš nadána pro šťastný a spokojený život. Tížily ji rodinné tragédie, předčasná úmrtí, násilné smrti, sebevraždy. Na pozadí deníků dvorních dam, neteře hraběnky Larischové, dcery Valerie a dalších vystupuje portrét málo známé Sisi, ženy okouzlující, křehké, ale zároveň silné a v neposlední řadě obdařené břitkým smyslem pro humor.... celý text
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 2011 , BránaOriginální název:
Le Roman de Sissi, 2010
více info...
Přidat komentář
Četla jsem již mnoho knih o Sisi a tato byla asi nejhorší. Hrozně chaotická, nepřehledná, v jejím životě se každou kapitolu skáče sem a tam. Jsou v ní i dost nepochopitelné věty - viz. například, děj o Sisi, následuje věta, ve které je zmíněno několik mužských postav a další věta začíná "A on....", takže absolutně ani z kontextu není vyvoditelné, o kom se mluví. Až třeba o dva odstavce dále, z čehož mě neskutečně "svědí mozek". Jinak obsahově nabyto informacemi, místy až přehršel, konec stejný jako celá kniha, posledních 20 stran jsem měla chuť knihu už opravdu odložit. Takže přemýšlím, že jí pošlu dál. Navíc kniha sice není tlustá, ale text je v ní tak hrozně moc zhuštěný a písmo celkem drobné, že mi trvalo ji přečíst jednou tak dlouho než třeba "Korunu snímám z unavené hlavy". Pokud někdo chce knihu o Sisi, která ho bude bavit, tuto nevolte. Dokážu si jí představit jako lehce odbornou knihu k dalšímu zpracování nebo jako doplněk jiných knih, protože jsou tam kapitoly celkem rozumně a přehledně řazené dle tématu.
Přečetla jsem už více knih o císařovně Sisi. Tato se mi velice líbila, i když mohu říci, že byla pro mě někdy trochu nepřehledná, často mi přišlo, že autor o něčem začal vyprávět a ukončil to úplně něčím jiným. To ale neznamená, že bych knihu nepřečetla celou a nebyla s ní spokojená. Mohu doporučit i např. na referáty do školy apod., protože kniha není tlustá, jsou v ní fotografie a dobře se zpracovává.
Knížka se mi četla hodně těžko a posledních 70 stran už jsem jen vyhlížela, kdy Sisi zemře, abych to mohla konečně zavřít. Je to tak stručné a nahuštěné, že tam chybí jakýkoli kontext doby - najednou se mluví o spoustě Marií, Louis, Ludvíků, Maxů (Maxmiliánů), až má člověk naprostý maďarský guláš v hlavě, kdo je vlastně kdo (o maďarských jménech ani nemluvě, smířila jsem se s tím, že prostě nevím, o koho se jedná). Jen se oznamují války a revoluce, ale chybí nějaký aspoň drobný text o tom, proč se to stalo, kdy a kdo byl proti komu. Naprosto mi chyběly jakékoli informace o letopočtech, takže jsem si nedokázala představit, kolik Sisi při jakém okamžiku vlastně bylo.
Jdu se s radostí vrhnout na další knížky o ní a věřím, že z nich nevyjde jenom jako znuděná věčně truchlící a ukřivděná ženská, která nevěděla, co chce, a u níž naprosto nechápu, proč ji měl Franz Josef vlastně rád. :-D