Šitíčko
Marjane Satrapi
Tahle knížka je vlastně záznam důvěrných rozhovorů íránských žen, příbuzných i známých autorky, které upřímně i vtipně probírají intimní, rodinné i širší záležitosti. Název odkazuje žertovným tónem na jistou praktiku: ženy v Íránu si někdy před svatbou, aby jejich ženich neměl pocit, že byl ukrácen na svých patriarchálních právech a ošizen na zboží, nechávají chirurgicky sešít porušenou panenskou blánu. Devět dam, včetně Marjaniny babičky a matky, bez přítomnosti mužů probírá vše možné od volby (či nemožnosti volby) ženicha přes kvality mužů na Západě až po plastickou chirurgii. Velmi komorní, ale působivé dílko, ve kterém autorka znovu prokázala, že je mistryní psychologické drobnokresby a vykreslování povah – a navíc že k tomu, aby vytvořila zásadní grafický román, nepotřebuje dějinné a převratné události jako ve svém nejslavnějším díle, Persepoli.... celý text
Přidat komentář
Několikrát jsem se smála nahlas, ale při hlubším zamyšlení je spíš smutné, jak se lidi kvůli společenskému nastavení navzájem šálí.
Asi půjdu svým hodnocením proti proudu, ale mně tahle kniha bohužel moc neseděla.
Obsahově je to velmi zajímavé, to beze sporu. Řeší se tu zajímavá silná témata partnerského soužití - z pohledu íránských žen. Čtenář vlastně zjišťuje, že se íránské ženy v některých věcech od žen západního světa vůbec neliší. A určitě je důležité o daných věcech, které tu autorka zahrnula, mělo mluvit. Jen mi úplně neseděl způsob, jakým postavy vedou rozhovory.
Kniha je ve formě komiksu, čte se to tak vlastně dobře, snadno, rychle, obsahově je to srozumitelné. Ale nevyhovoval mi ten způsob, jakým ty ženy mluví, jakým způsobem formulují své myšlenky. Nevím, jak to popsat, nějak mi to přišlo nepřirozené, trochu na sílu. Předpokládám, že to mělo být stylizované do podoby, jakou spolu o intimnostech mluví mezi sebou blízké kamarádky, ale jak píšu, přišlo mi to psané poněkud na sílu.
Nevím, no. Jestli mohu knihu doporučit? Tohle je asi taková ta kniha, u které mohu říct jedno - zkuste ji a prostě uvidíte sami, jak vám to bude vyhovovat.
Íránský "babinec", kde se u odpoledního čaje probírá všechno bez obalu - řeči, které se vedou výhradně bez mužů - o mužích a intimnostech, a taky touze vdát se z lásky, nebo ještě lépe: vdát se na Západ, nemuset nosit závoj, moct koukat na MTV, a o těch, které naletěly.
Nevzhledné kresby a bulvární dialogy, mrňavé perličky životní moudrosti v hromadě bláta. Nic pro mě.
---
"Nejlíp si člověk vylije srdce, když mluví o jiných za jejich zády."
---
- A navíc jsem tak moc toužila odjet na Západ... Pokaždé, když jsem se dívala na MTV, tak jsem si říkala: Tam to žije, tady ne.
- Co je MTV?
- To tam mají takovou hudební televizi.
- To je ta, jak tam všichni ti blbci zpívají napůl nahatí?
- Ano, babi.
"Když čáp zestárne, i žába ho přefikne."
Malý vhled do života íránských žen. Taková východní holčičí drbárna, která funguje všude na světě stejně.
Velmi milé počtení o povídání íránských žen o intimním životě. Četlo se to hezky a opět se mi potvrdilo, že íránské ženy to opravdu nemají jednoduché.
Komiksová jednohubka, ve které si za zavřenými dveřmi u kávičky povídají íránské ženy... Musím říct, že se mi to četlo dobře (je to opravdu rychlovka), ale z některých příběhů mi bylo hodně smutno (nevěsta musí být panna, jinak nemá cenu; vyděračské chování matky, loupež šperků atp.) - vlastně to není ani moc veselé čtení .....
Komiks. Velmi otevřené povídání íránských žen o intimním životě. Líbilo by se mi to více rozvětvené. Pobavilo a ponaučilo - viz šitíčko.
Výborná a veľmi vtipná jednohubka na pár minút. Viackrát mi komiks spôsobil výbuch smiechu, ale mohlo to byť trocha dlhšie. Najlepší bol biely sajrajt :-)
Pravda o tom, že i ženy v Íránu řeší hodně podobné věci, jako ženy kdekoliv jinde na světě. :) Název šitíčko je geniální.
Uplne bozi komiks o tom, jak se sejde skupina iranskych zen a poradne si podrbou. Hlavne o chlapech :-)
Na mě byla knížka bohužel příliš uspěchaná. Mnoho žen a příběhů, které nedostaly prostor se více rozvinout a tím pádem alespoň lehce zarezonovat. Takové sklouznutí po povrchu, které neurazí, ale nic ve vás nezanechá. I přesto to bylo celkem fajn další setkání se Satrapi, nicméně, pokud bych měla srovnávat, Persepolis je za mě daleko, daleko vepředu.
Knihu jsem měla "přečtenou" během hodinky. Docela jsem se pobavila ale popravdě jsem čekala, že se dozvím vic informací z tohoto světa. Takže jo, bylo to fajn ale zase tolik mě to neohromilo ????
Určitě však zkusím další autorčiny knihy.
Je to velice krátká kniha, ale i tak mě několikrát rozesmála. Myslím, že dokáže trochu zbořit mýty ohledně tamější kultury. Ženy jsou všude na světě stejné a řeší stejné věci.
ženy to asi pobaví, mně to přijde takové povrchní, o ničem; čekal jsem vyargumentovanou kritiku přežitých tradic islámu, a dostal jsem tlachání prachatých paniček;
přijde mi zbytečná forma komiksu (obraz), když je všechen význam vložen do dialogu (text) - vypadá to, jako by autorka neuměla psát, a kdyby obsah komiksu převedla do textové podoby, zredukovala by celé dílo na 1 stranu
Knížka byla vtipná a milá, ale bohužel jsem se nedozvěděla nic, co bychom už nevěděli. Ocenila bych, kdyby byla delší a autorka nás seznámila s více intimníma historkama žen v Íránu. Nemyslím si, že je jich tak málo :o)
Důvěrné rozhovory íránských žen.
Komiksový záznam důvěrných rozhovorů íránských žen, které upřímně i vtipně probírají intimní, rodinné i širší záležitosti.
Šitíčko=ženy si nechávají chirurgicky sešít porušenou panenskou blánu.
(2008)
O tom, že ženy ve všech koutech světa jsou stejné a řešíme všechny stejné věci a problémy.
Humor, nadsázka a sarkasmus tomuto dílku nelze upřít. :)
Štítky knihy
islám Írán komiksy feminismus muslimské ženy totalitní režimy panenství ženy v islámu dohodnutý sňatek iránská literaturaAutorovy další knížky
2006 | Persepolis 1 |
2008 | Šitíčko |
2013 | Persepolis |
2007 | Persepolis 2 |
2008 | Kuře na švestkách |
Takova super oddechovka, jednohubka na jeden vecer. Misty hodne legracni, az jsem se pousmala nahlas. Pekne jednoduche graficke zpracovani.