Skákavý žabák a jiné prózy
Mark Twain (p)
Výbor z povídkové tvorby amerického klasika tvoří důležitý doplněk k jeho románům a obsáhlejším vzpomínkovým knihám. Všechny uvedené krátké povídky jsou dokladem autorova skvělého vypravěčského umění a vyznačují se svěžeství, životností a širokou škálou osobitého humoru. Posmívají se malichernosti, snobství a byrokracii a ve své podstatě útočí na základní nešvary americké společnosti na konci 19. a na počátku 20. století.... celý text
Přidat komentář
V této poměrně rozsáhlé sbírce Twainových povídek se přirozeně našly i slabší "kusy" (anebo ty, které mě příliš nezaujaly), ale většinou si zachovávají svůj vysoký standard.
S některými povídkami se se měl možnost seznámit již v jiných kolekcích, přesto však jsem si rád opět přečetl (Miliónová bankovka, Ukradený bílý slon, Výňatky z Adamova deníku nebo Evin deník).
Spíš archivářská záležitost. I když i u slabších kousků nechybí Twainův sarkasmus, dalo docela práci se pročíst k těm majstrštykům jako Milionová bankovka a dále.
Skvělý povídkový výbor. Vynikající úvod do Marka Twaina pro ty, kteří chtějí pominout dvě jeho (polo) dětské knihy o Tomu Sawyerovi a Hucku Finnovi. Knížka, ke které se stále vracím.
Tenoučká knížka obsahující pár povídek vynikajícího panaTwaina. Čtení asi na 2 hodinky, ale stálo za to.Výborné na zlepšení nálady pokud máte rádi anglický (americký?) humor.Velmi uspokojivé.
Nadčasová a neuvěřiteně vtipná kniha. Některé povídky jsou opravdu nezapomenutelné :-) Lék na špatnou náladu.
Část díla
- Aureliin mladý nešťastník
- Burleskní životopis
- Článek pana Bloka
- Co vyprávěl obchodní cestující
- Dopis na svět
Autorovy další knížky
1964 | Dobrodružství Toma Sawyera |
1961 | Tajemný cizinec |
1999 | Princ a chuďas |
1965 | Dobrodružství Huckleberryho Finna |
1970 | Dobrodružství Toma Sawyera / Dobrodružství Huckleberryho Finna |
Přes 40 krátkých i delších povídek, z nichž většina mě bavila, a to doslova. Satirický náboj se zaryl několikrát do novinářů (bezvadné povídky Jak jsem redigoval zemědělské noviny a Novinářem v Tenessee), mravoučné literatury (také výborné Příběhy hodného a nehodného chlapečka), detektivek, zákonů a zákonodárců, úředníků,… Ráda jsem si po kratičké době připomněla milé Výňatky z Adamova deníku a Evin deník a po hodně dlouhém čase kapitalisticko-romantickou Milionovou bankovku. A při „negerském“, soucitném Skutečném příběhu se mi zastesklo po Huckleberrym Finnovi, na kterého bych se měla podívat po desítkách let poučenějšíma očima a možná mu ještě pár plusů přidat.
Jsou to vtipné (někdy černohumorné), dobře vypointované povídky, z nichž jen pár přímočaře politických se mi tolik nelíbilo. Mark Twain měl ale dar humoru a uměl ho prodat – ne, lépe: uměl nás jím podarovat.