Skleněná dáma
Zdeněk Pluhař
Jsou doby a události, pod jejichž vlivem se normální lidské životy mění v nechtěná nebezpečná dobrodružství. A právě do takové situace postavil konec třicátých let sympatického mladého člověka, který ve službách vlastního svědomí podniká riskantní akci v pohraničním pásmu na severu Čech a jsou mu přitom v patách zfanatizovaní Sudeťáci i četníci předmnichovské republiky. Jeho takřka detektivní historii budou čtenáři jistě s napětím sledovat: otvírá se za podezřelých okolností kolem mrtvého těla neznámé dívky v hotelovém pokoji a na jejím konci se stává obětí kainovského komplexu jiná z řady postav, autorem výrazně charakterově odstíněných a psychologicky prokreslených. Do příběhu plného vypjatých momentů a překvapivých zvratů osudově zasáhne i Skleněná dáma, kamej s dívčím portrétem, která několikrát změní vlastníka a tím zároveň také svůj význam. Oblíbený romanopisec Zdeněk Pluhař nám tady nejen působivě vybavuje dusné ovzduší a horkou půdu severočeského pohraničí z osmatřicátého roku, ale zároveň nás cele zaujme rušným a dramatickým dějem.... celý text
Přidat komentář
Příběh z Jizerských hor, kde ve městečku Oltava se odehrává drama těsně před mnichovskou krizí, kde se zde staví bunkry. Život na malém městě, kde vedle sebe žijí promíchaně češi i němci, dochází ke střetu mezi henleinovci a místními lidmi. Zajímavě popsaný román, ve kterém čtenář dobře pozná atmosféru čtyřicátých let v pohraničí.
Kniha se četla dobře, příběh poukazuje na myšlení různých charakterů lidí. Jak spolu nebo proti sobě žít. Jak se vypořádat s danou situací a nenechat se zlákat do něčeho, v co vlastně nevěří. Těžká doba v pohraničí, kde se lidé museli spojit a bojovat proti zlu.
České pohraničí v době čím dál tím více se stupňujícího se napětí mezi českým a německým obyvatelstvem. Hrocené vztahy a vyprovokovávané střety německou, zfanatizovanou stranou, podporovanou z poza hranice. Předvečer mnichovských událostí, kdy se v horečném tempu Československo snaží vystavět linie bunkrů a opevnění, mající za cíl poskytnout možnost alespoň na nějaký čas účinnou obranu. Na obou stranách se ale vyskytují lidé, kteří nesmýšlí tak jako většina. Jsou Němci, kteří nesouhlasí a mají odpor k vývoji v Německu a jsou i Češi, kteří naopak v tom vidí pro sebe příležitost.
To jsou kulisy v jejichž prostředí se odehrává tento příběh. V celku se dá říct, že kniha je sérií akcí a protiakcí obou stran, které se vlastně nepovedly. Buď byly zpackané, nebo v jejich neúspěchu hrála roli určitá naivita, neopatrnost či nezkušenost, ale i náhoda. Ani poslední akci se nepodaří dokončit, ale zde nefiguruje ani jedna z výše jmenovaných příčin ale úmysl, který se vzpírá úřednímu rozhodnutí.
Kniha se mi četla velmi dobře a i přes ten vlastně permanentní sled neúspěchů, přičemž ty které měly za cíl jen zvyšovat napětí a vytvářet nátlak na české a neříšsky smýšlející německé obyvatelstvo, mi samozřejmě nevadily, se knize vůbec nezdráhám dát plný počet hvězd.
Na jedné straně německá rodina továrníka Wernera a na druhé česká rodina Pernova, v Sudetech těsně před obsazením Československa Němci.
Poutavý příběh,velmi dobře vykreslující charaktery jednotlivých postav a dobu, která byla opravdu velmi složitá.
Napínavé čtení až do konce, který mi ale přišel trochu přitažený za vlasy.
Do námětu románu zapracoval autor i své vlastní zážitky, kdy se jako mladý inženýr zúčastnil stavby opevnění v pohraničí.
Autorovy další knížky
1960 | Opustíš-li mne |
1966 | Kříže rostou k Pacifiku |
1981 | Bar U ztracené kotvy |
1979 | Ať hodí kamenem |
1976 | Minutu ticha za mé lásky |
Zkoužka povah ve velmi náročné,vypjaté době.Dobře čtivé.