Skleník

Skleník
https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/550276/bmid_sklenik.jpg 5 6 6

Mrazivá vize budoucnosti. Od scénáristy legendárních seriálů Babylon 5 a Osmý smysl. Kniha Skleník od oceňovaného autora J. Michaela Straczynského je nekompromisní, svižný sci–fi román o rozhodnutích, před něž jsme postaveni, a o jejich důsledcích, kterým pak musíme čelit. Když je Riley Diaz uvězněna na základě nového tajemného zákona o obraně, ocitne se v jednom z rychle přibývajících Amerických středisek obnovy – zařízení po vzoru psychiatrických léčeben –, kde má podstoupit povinnou převýchovu. Program ASO používá ke zlomení disidentů podlé strategie, jako je nucená terapie, nedobrovolná medikace, samovazba, omezené příděly jídla a další. Podvol se, a jsi volný. Vzdoruj a… Osamocená Riley vyhlašuje válku lžím a manipulacím a snaží se program ASO a jeho pracovníky v bílých pláštích zničit. Přestože je izolovaná a spoluvězni ji nemají zrovna v lásce, nakonec si získá jejich důvěru a vytvoří si pevné pouto s tajemným pacientem známým pouze jako Frankenstein, který je stejně záhadný jako jeho jmenovec. Na počátku zničení nespravedlivého systému někdy stojí pouze jeden člověk, který je ochoten navzdory všemu vstát a říct „ne“ – a to i ve chvíli, kdy má pocit, že vstát nedokáže. A Riley Diaz je připravena rozbít Skleník za každou cenu.... celý text

Přidat komentář

jahlina
08.01.2025 4 z 5

Autor zde otevřel hned několik znepokojujících témat současnosti, především omezování svobody projevu. Stvořil zajímavé, autentické postavy, které mě bavilo poznávat. Zpočátku jsem trochu tápala, ale jak jsem se ponořovala hlouběji do příběhu, nechala jsem se pohltit a napjatě sledovala, co se bude dít.

Čtení mi chvílemi nahánělo husí kůži. A to hlavně proto, že to vůbec nepůsobí jako sci-fi. Naopak máte pocit, že čtete něco, co by se mohlo odehrávat ve velice blízké budoucnosti.

Čtenáře sci-fi ze mě tahle knížka asi neudělá. Na druhou stranu mě ale bavila a byla pro mě vítanou změnou.

Marekh
27.12.2024 5 z 5

Autor je americký spisovatel, filmař a televizní producent.

SKLENÍK je sci-fi román.

Hlavní postavou je RILEY, která se zúčastní protestu a je zatčena a odvezena do amerických středisek obnovy. Jsou to zařízení po vzoru psychiatrických léčeben. Zde má podstoupit povinnou převýchovu. Riley zemřeli rodiče při autonehodě. Její mamka byla původem Irka, její táta Kubánec.

Riley navštěvuje různá terapeutická cvičení a seznamuje se s dalšími lidmi, kteří jsou ve stejném programu. Některé postavy mi byly sympatické, jiné jsem neměl rád jako např. doktora EDWARDA KAMINSKEHO.

Cílem těchto středisek je, aby si zatčení lidé uvědomili, že udělali chybu tím, že protestovali proti vládě. Na různých terapiích s různými lékaři to konzultují. Pokud budou spolupracovat a plnit všechny povinnosti, tak je po 6 měsících propustí na svobodu.

Riley má svoji hlavu a nedá se tak jednoduše zmanipulovat i za cenu toho, že riskuje zatčení na delší dobu, než bylo domluveno. Líbilo se mi, že se dozvídáme informace o různých pacientech, kteří jsou v kontaktu s Riley a tím si můžeme vytvořit obrázek, o jejich životech. Někteří pacienti vstoupili to tohoto projektu dobrovolně, jiní zvolili tuto variantu před tím, než by šli do vězení.

Riley se seznámí také s pacientem FRANKENSTEINEM, z kterého jde strach. Je málomluvný. Postupně se však spřátelí a Riley se dozví více informací o jeho životě z určitého zdroje. Líbilo se mi, že Frankensteinovi četla knihu Frankenstein od autorky Shelleyové. Tato kniha se mi také líbila.

Celkově se kniha četla dobře. Bylo zde hodně zajímavých myšlenek. Našel jsem zde také špetku humoru. Tato kniha mi připomněla, také knihy VYHOĎME HO Z KOLA VEN od Ken Kesey a 1984 od George Orwela. Obě knihy jsem četl a určité prvky jsem v této knize také viděl.

Román je charakterizován jako sci-fi, ale řekl bych, že popisované praktiky by se klidně mohly realizovat v blízké budoucnosti, což je na jednu stranu hrůzostrašné, ale ne nemožné v dnešním světě. Ve většině zemí fungují demokratické principy, ale je třeba dávat pozor, aby nebyly zneužity lidmi, kteří byli zvoleni do vlády a kteří by mohli ohýbat pravidla podle toho, jak jim to vyhovuje. Je to varování pro lidstvo.

Je nepochybně důležité neomezovat svobodu projevu a tento román na to upozorňuje. Pokud zpozorujeme, že nám někdo omezuje tuto svobodu, je to určitě k zamyšlení a mělo by to být pro nás varovným signálem, že není něco v pořádku a musíme se ozvat, dokud není pozdě.

V knize jsem se dočetl zajímavou informaci a to, že byl v minulosti v USA přijat ZÁKON O MIMOŘÁDNÉM ZADRŽENÍ. Dával výkonné moci a ministrovi spravedlnosti mandát zatýkat a na dobu neurčitou zadržet disidenty bez možnosti odvolání, formálních obvinění nebo advokátů v systému, který fungoval nezávisle na justici.

Myslím si, že kniha SKLENÍK by mohla být klidně zfilmovaná. Dokážu si představit tuto knihu převedenou na filmové plátno.

V knize jsem našel nějaké překlepy.


trudoš
22.12.2024 5 z 5

Zbožňuji Straczynského coby komiksového scenáristu, takže jeho románový počin mě nemohl nechat chladným. A opět se zde projevuje jeho fantastický cit pro dialogy, díky kterým vám postavy lehce přirostou k srdci, byť jde častokrát o obehrané fígle, na které byste jinde neskočili. Skleník je přitom fascinující kombinací Orwellova 1984 a Keseyho Vyhoďme ho z kola ven (známějšího díky filmové adaptaci Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem). Autorova vize zmanipulované svobody není v důsledku nijak děsivá, protože se příliš neliší od současného běžného života, ale dává čtenářům nahlédnout mezi lidi na druhé straně barikády, jež nechodí demonstrovat s vizí boje proti absurdním politickým konspiracím, ale za obyčejnou touhu něco změnit. Protože i demokracie je ve svém důsledku pouze rozhodování mezi menším a větším zlem.
Skleník je zatraceně chytrá kniha o zatraceně nehezkých věcech, které by klidně mohly přijít. Ne za pár let nebo desetiletí, ale dost možná dnes večer, zítra či pozítří.