Skoncujeme s nimi!: Tragický příběh Varšavského povstání 1944
Miloslav Jenšík
Když šéf SS Himmler posílal Hitlerovi hlášení o výbuchu Varšavského povstání, vložil do něj i dvě krvelačné pomstychtivé věty, které se staly názvem této knihy. Neuvěřitelných třiašedesát dní hrdinského odporu zaplatilo životy na dvě stě tisíc Varšavanů. Nacistická zběsilost v průběhu bojů i po kapitulaci povstalců proměnila polskou metropoli v moře trosek. Jeden z nejtragičtějších dějů dvacátého století je i po šedesáti sedmi letech stále živou ranou polských dějin. A také bolavým místem svědomí vítězů druhé světové války. Jak se zrodila a kam směřovala povstalecká Armija krajowa, Domácí armáda – nejpočetnější vojsko, jaké se kdy připravovalo v konspiraci na otevřenou válečnou akci? Proč udeřila právě 1. srpna? Jak dokázali chatrně vyzbrojení „chlopaci z AK“ tak dlouho čelit drtivému tlaku těžkých zbraní? Proč jim Rudá armáda – které vytvářeli cenné předmostí pro útok na západní břeh Visly a dál na Berlín – nepřišla na pomoc? Vyčerpali v té věci západní spojenci všechny možnosti nátlaku na Stalina? Jaké byly další osudy přeživších povstalců ve rdousivém sevření totalitní zvůle? Desítky let bojovali poctiví polští vlastenci o pravdivý obraz povstalecké epopeje, o čest, která jí právem patří. I český čtenář by měl poznat celou pravdu ve všech jejích souvislostech.... celý text
Přidat komentář
Edice Magnetka opět nezklamala. V přehledné podobě přináší pohled na klíčové i méně známé události dějin, nejvíce z oblasti druhé světové války. Příběh varšavského povstání, které vypuklo 1. srpna 1944 a skončilo až po neskutečných 63 dnech, je dalším smutným a především tragickým střepem do mozaiky druhé světové.
Je to nesmírně zajímavé téma, o kterém jsem předtím věděl v podstatě jen to, kdy proběhlo (a také to, že ho Stalin nechal vykrvácet). Dokumenty na ČT2 jsou sice skvělé, ale o této kapitole polských dějin se většinou zmiňovaly jen okrajově.
Miloslav Jenšík se nevěnoval pouze varšavskému povstání, ale komplexně pojal vývoj událostí předcházejícím létu 1944, včetně toho, že Stalinova nenávist k Polákům sahala už k roku 1920. Je nepředstavitelné, co všechno se v průběhu povstání odehrálo. Taktika "spálené země" a ohavné běsnění ze strany nacistů na straně jedné a záměrná nečinnost Rudé armády na druhé straně vytváří z této události tragický příběh. Vzhledem k nezáviděníhodné poloze Varšavy byl její osud zpečetěn už dříve. Ocitla se mezi dvěma nejkrutějšími režimy všech dob v čele s megalomanskými, nenasytnými vůdci, kteří mají na svých rukou krev desítky milionů lidí.
Od pana Jenšíka jsem z Edice Magnetka četl Heydrich kontra Anthropoid a Commandos útočí, kterou řadím z těchto třech knih nejvýše. Za příběh o varšavském povstání dávám čtyři hvězdy, protože ne vždy mi seděl autorův styl psaní (moc vykřičníků) a navíc bylo v knize dost chyb, což na mě působilo tak, jako kdyby někdo neměl čas na čtení rukopisu.
Autorovy další knížky
2011 | Anthropoid kontra Heydrich: Známe celou pravdu? |
1997 | Kronika českého fotbalu 1 |
2011 | Zlatá kniha ledního hokeje |
1973 | Toulky Prahou |
2004 | FC Baník Ostrava – Fotbalové kluby ČR |
Malý formát, málo stránek, a hodně detailních informací o zničení města Varšavy a vyvraždění jejich obyvatel. Jak dokáže jeden národ odpustit druhému národu něco takového? Z poválečné historie až do dnešních dnů mám dojem, že Poláci snáze odpustili Němcům genocidu než Rusům nečinnost. Dobrá kniha o hrozných věcech!