Skrytý havran: Kafka trochu jinak
Daryl Sharp
Franz Kafka, pražský německý židovský spisovatel, se narodil v roce 1883 jako syn bohatého obchodníka. V roce 1924, v nedožitých jednačtyřiceti letech, zemřel na tuberkulózu. Daryl Sharp ve své knize popisuje psychologické pozadí konfliktních situací, které poznamenaly jeho život. Na příkladu Franze Kafky dále ukazuje, jaký význam má pro rozvoj umělecké osobnosti neurotické napětí vznikající z konfliktu mezi požadavky vnějšího a vnitřního světa, jakou roli obecně hraje v rámci individuačního procesu mateřský komplex, archetypy animy a stínu a jak se průběh individuace zobrazuje ve snech prostřednictvím snových symbolů.... celý text
Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: 2019 , Alpha bookOriginální název:
Secret raven
více info...
Přidat komentář
Psychologický rozbor nemocného člověka, který se vyžíval v tom, že je nemocný. Kafka žil svoje komplexy, zatímco jiný člověk se s nimi snaží bojovat. V knize je i krásně popsán židovský komplex sebelítosti, který toto etnikum provází. Kafka byl natolik inteligentní, aby věděl, jaké má komplexy a co s nimi dělat. Raději se však litoval, dělal ze sebe chudáčka a psal své frustrace do knih. Mám od Kafky přečteno všechno, co napsal. Opravdu to byl velmi nemocný člověk s naprosto zbytečným životem. Z jeho knih tato zbytečnost přímo čiší. Samotná kniha Skrytý havran je pak napsána velmi odborně, což může být plus, neustále se však opakuje a dočíst ji, přestože je velmi krátká, bylo ke konci již . Pokud čtení mělo nabídnout paralelu ke Kafkovu životu, pak se to povedlo.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2005 | Slovník základních pojmů psychologie C. G. Junga |
2003 | Skrytý Havran |
2008 | Začínám se poznávat |
Ani jsem nedočetla po tom, co jsem v prvních dvou kapitolách našla asi čtyři faktické chyby. Zároveň je z textu vidět neznalost Kafkova života obecně. Říct, že byl v pojišťovně Kafka přisluhovačem a hlavně z toho pak něco odvozovat, je teda zajímavé. A navíc šíření mýtů o Kafkově impotenci, která je odvozena z pár zápisků v deníku (tedy spíš vlastní Kafkovy sebeanalýzy), a tedy neznalost jeho vztahů a života, mě už prostě nebaví. Možná je dál nějaký zajímavý pohled, ale autor, který si ani nezjistí fakta… Ve skutečnosti by to možná nevadilo, ale autor z těchto špatných informací odvozuje závěry!